Fortinet FG-60F Firewall
- 10 x GE RJ45 ports (including 7 x Internal Ports, 2 x WAN Ports, 1 x DMZ Port).
[properties]
| Properties | FG-60F |
| Description |
10x GE RJ45 ports (including 7x Internal ports, 2x WAN ports, 1x DMZ port)
|
| Product Family |
Early Level Fortigate Firewalls
|
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Internal Ports | 5 |
| GE RJ45 WAN Port | 2/1 |
| USB Port | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless Interface | 0 |
[/properties][specifications]
| System Performance | |
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 10/10/6 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 3.3 us |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 9 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 700 000 |
| New Sessions/Second (TCP) | 35.000 |
| Firewall Policies | 5.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 6.5 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 500 |
| SSL-VPN Throughput | 900 Mbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 200 |
| IPS Throughput | 1.4 Gbps |
| SSL Inspection Throughput | 630 Mbps |
| Application Control Throughput | 1.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 1 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 700 Mbps |
| CAPWAP Throughput | 890 Mbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 16 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 64 / 32 |
| Maximum Number of FortiTokens | 500 |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions in. | 1.5 x 8.5 x 6.3 |
| Form Factor | Desktop |
| Power Required |
100240V AC, 6050 Hz (External DC Power Adapter)
|
| Maximum Current |
100V AC / 1.0A, 240V AC / 0.6A
|
| Power Consumption (Average / Maximum) | 10.17 W / 12.43 W |
| Operating Temperature | 32104°F (040°C) |
| Regulatory Compliance |
FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL/cUL, CB
|
| Certifications | USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| SP-RACKTRAY-02 |
Rack mount tray for all FortiGate E series and F series desktop models are backwards compatible with SP-RackTray-01
|
| SP-FG60E-PDC-5 |
Pack of 5 AC power adaptors for FG/FWF 60E/61E, 60F/61F, and 80E/81E
|
| SP-FG60F-MOUNT-20 |
Pack of 20 wall mount kits for FG/FWF-60F and FG/FWF-80F series
|
[/accesories]
Fortinet FG-60F Firewall
The FortiGate Firewall 60F series is ideal for creating secure networks in multiple locations and scaling WAN architecture. It includes advanced FortiGuard security services and a Security Fabric platform that uses AI and machine learning to provide comprehensive threat protection across all use cases in an automated and coordinated way.
Quick Specs:
- Firewall Throughput: 9 Mpps
- ASIC SoC4
- Fanless
- Desktop
Please see the related tabs for the FG-60F datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FG-60F Firewall
Fortinet FG-60F Firewall
- 10 x GE RJ45 ports (including 7 x Internal Ports, 2 x WAN Ports, 1 x DMZ Port).
[properties]
| Properties | FG-60F |
| Description |
10x GE RJ45 ports (including 7x Internal ports, 2x WAN ports, 1x DMZ port)
|
| Product Family |
Early Level Fortigate Firewalls
|
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Internal Ports | 5 |
| GE RJ45 WAN Port | 2/1 |
| USB Port | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless Interface | 0 |
[/properties][specifications]
| System Performance | |
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 10/10/6 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 3.3 us |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 9 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 700 000 |
| New Sessions/Second (TCP) | 35.000 |
| Firewall Policies | 5.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 6.5 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 500 |
| SSL-VPN Throughput | 900 Mbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 200 |
| IPS Throughput | 1.4 Gbps |
| SSL Inspection Throughput | 630 Mbps |
| Application Control Throughput | 1.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 1 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 700 Mbps |
| CAPWAP Throughput | 890 Mbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 16 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 64 / 32 |
| Maximum Number of FortiTokens | 500 |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions in. | 1.5 x 8.5 x 6.3 |
| Form Factor | Desktop |
| Power Required |
100240V AC, 6050 Hz (External DC Power Adapter)
|
| Maximum Current |
100V AC / 1.0A, 240V AC / 0.6A
|
| Power Consumption (Average / Maximum) | 10.17 W / 12.43 W |
| Operating Temperature | 32104°F (040°C) |
| Regulatory Compliance |
FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL/cUL, CB
|
| Certifications | USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| SP-RACKTRAY-02 |
Rack mount tray for all FortiGate E series and F series desktop models are backwards compatible with SP-RackTray-01
|
| SP-FG60E-PDC-5 |
Pack of 5 AC power adaptors for FG/FWF 60E/61E, 60F/61F, and 80E/81E
|
| SP-FG60F-MOUNT-20 |
Pack of 20 wall mount kits for FG/FWF-60F and FG/FWF-80F series
|
[/accesories]
Fortinet FG-60F Firewall
The FortiGate Firewall 60F series is ideal for creating secure networks in multiple locations and scaling WAN architecture. It includes advanced FortiGuard security services and a Security Fabric platform that uses AI and machine learning to provide comprehensive threat protection across all use cases in an automated and coordinated way.
Quick Specs:
- Firewall Throughput: 9 Mpps
- ASIC SoC4
- Fanless
- Desktop
Please see the related tabs for the FG-60F datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 10 x GE RJ45 ports (including 7 x Internal Ports, 2 x WAN Ports, 1 x DMZ Port).
[properties]
| Properties | FG-60F |
| Description |
10x GE RJ45 ports (including 7x Internal ports, 2x WAN ports, 1x DMZ port)
|
| Product Family |
Early Level Fortigate Firewalls
|
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Internal Ports | 5 |
| GE RJ45 WAN Port | 2/1 |
| USB Port | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless Interface | 0 |
[/properties][specifications]
| System Performance | |
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 10/10/6 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 3.3 us |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 9 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 700 000 |
| New Sessions/Second (TCP) | 35.000 |
| Firewall Policies | 5.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 6.5 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 500 |
| SSL-VPN Throughput | 900 Mbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 200 |
| IPS Throughput | 1.4 Gbps |
| SSL Inspection Throughput | 630 Mbps |
| Application Control Throughput | 1.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 1 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 700 Mbps |
| CAPWAP Throughput | 890 Mbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 16 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 64 / 32 |
| Maximum Number of FortiTokens | 500 |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions in. | 1.5 x 8.5 x 6.3 |
| Form Factor | Desktop |
| Power Required |
100240V AC, 6050 Hz (External DC Power Adapter)
|
| Maximum Current |
100V AC / 1.0A, 240V AC / 0.6A
|
| Power Consumption (Average / Maximum) | 10.17 W / 12.43 W |
| Operating Temperature | 32104°F (040°C) |
| Regulatory Compliance |
FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL/cUL, CB
|
| Certifications | USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| SP-RACKTRAY-02 |
Rack mount tray for all FortiGate E series and F series desktop models are backwards compatible with SP-RackTray-01
|
| SP-FG60E-PDC-5 |
Pack of 5 AC power adaptors for FG/FWF 60E/61E, 60F/61F, and 80E/81E
|
| SP-FG60F-MOUNT-20 |
Pack of 20 wall mount kits for FG/FWF-60F and FG/FWF-80F series
|
[/accesories]
Fortinet FG-60F Firewall
The FortiGate Firewall 60F series is ideal for creating secure networks in multiple locations and scaling WAN architecture. It includes advanced FortiGuard security services and a Security Fabric platform that uses AI and machine learning to provide comprehensive threat protection across all use cases in an automated and coordinated way.
Quick Specs:
- Firewall Throughput: 9 Mpps
- ASIC SoC4
- Fanless
- Desktop
Please see the related tabs for the FG-60F datasheet and compatible accessories.
























