Juniper RE-PTX-X8-64G-R Routing Engine
- PTX Routing Engine, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Redundant
| Product Name | RE-PTX-X8-64G-R |
| Description | PTX Routing Engine, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Redundant |
| Brand | Juniper |
| Product Family | PTX5000 Series |
| Product Type | Routing Engine |
| Compatibility | PTX5000 |
| CPU | 8-core 2.3 GHz |
| Memory | 64 GB |
| Bundle Type | Redundant |
| Function | Routing Engine for PTX5000 packet transport routers |
| Ports and Slots | 2 x USB, 2 x SSD slots |
| Management | Supports Junos OS management functions |
| Deployment Type | Redundant |
Juniper RE-PTX-X8-64G-R is a PTX5000 routing engine with an 8-core 2.3 GHz processor and 64 GB memory, designed for redundant deployment in PTX packet transport router environments.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper RE-PTX-X8-64G-R Routing Engine
Juniper RE-PTX-X8-64G-R Routing Engine
- PTX Routing Engine, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Redundant
| Product Name | RE-PTX-X8-64G-R |
| Description | PTX Routing Engine, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Redundant |
| Brand | Juniper |
| Product Family | PTX5000 Series |
| Product Type | Routing Engine |
| Compatibility | PTX5000 |
| CPU | 8-core 2.3 GHz |
| Memory | 64 GB |
| Bundle Type | Redundant |
| Function | Routing Engine for PTX5000 packet transport routers |
| Ports and Slots | 2 x USB, 2 x SSD slots |
| Management | Supports Junos OS management functions |
| Deployment Type | Redundant |
Juniper RE-PTX-X8-64G-R is a PTX5000 routing engine with an 8-core 2.3 GHz processor and 64 GB memory, designed for redundant deployment in PTX packet transport router environments.
Original: $35,438.00
-65%$35,438.00
$12,403.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- PTX Routing Engine, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Redundant
| Product Name | RE-PTX-X8-64G-R |
| Description | PTX Routing Engine, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Redundant |
| Brand | Juniper |
| Product Family | PTX5000 Series |
| Product Type | Routing Engine |
| Compatibility | PTX5000 |
| CPU | 8-core 2.3 GHz |
| Memory | 64 GB |
| Bundle Type | Redundant |
| Function | Routing Engine for PTX5000 packet transport routers |
| Ports and Slots | 2 x USB, 2 x SSD slots |
| Management | Supports Junos OS management functions |
| Deployment Type | Redundant |
Juniper RE-PTX-X8-64G-R is a PTX5000 routing engine with an 8-core 2.3 GHz processor and 64 GB memory, designed for redundant deployment in PTX packet transport router environments.




















