Juniper RE-DUO-C2600-16G-R Routing Engine
- Redundant TXP SFC Routing Engine with Dual Core 2.6Ghz Processor and 16G on Board Memory
| Product Name | Juniper RE-DUO-C2600-16G-R Routing Engine |
| Product Description | Redundant TXP SFC Routing Engine with Dual Core 2.6 GHz Processor and 16 GB On-Board Memory |
| Type | Routing Engine |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | PTX Series |
| Model | RE-DUO-C2600-16G-R |
| Compatibility | Designed for PTX5000 and PTX3000 Core Routers |
| Processor | Dual Core 2.6 GHz |
| Memory | 16 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Primary: CompactFlash card slot; Secondary: Two solid-state disk slots (Disk 1 and Disk 2) |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The PTX3000 is a dense, ultra-compact 8 Tbps core router that is highly optimized to meet the service provider challenges of space and power. We designed this router to support IP/MPLS applications, including Internet backbone, peering, label-switched routing, metro packet optical, regional cores, space-constrained central offices (COs), and colocation facilities.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper RE-DUO-C2600-16G-R Routing Engine
Juniper RE-DUO-C2600-16G-R Routing Engine
- Redundant TXP SFC Routing Engine with Dual Core 2.6Ghz Processor and 16G on Board Memory
| Product Name | Juniper RE-DUO-C2600-16G-R Routing Engine |
| Product Description | Redundant TXP SFC Routing Engine with Dual Core 2.6 GHz Processor and 16 GB On-Board Memory |
| Type | Routing Engine |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | PTX Series |
| Model | RE-DUO-C2600-16G-R |
| Compatibility | Designed for PTX5000 and PTX3000 Core Routers |
| Processor | Dual Core 2.6 GHz |
| Memory | 16 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Primary: CompactFlash card slot; Secondary: Two solid-state disk slots (Disk 1 and Disk 2) |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The PTX3000 is a dense, ultra-compact 8 Tbps core router that is highly optimized to meet the service provider challenges of space and power. We designed this router to support IP/MPLS applications, including Internet backbone, peering, label-switched routing, metro packet optical, regional cores, space-constrained central offices (COs), and colocation facilities.
Original: $25,235.00
-65%$25,235.00
$8,832.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Redundant TXP SFC Routing Engine with Dual Core 2.6Ghz Processor and 16G on Board Memory
| Product Name | Juniper RE-DUO-C2600-16G-R Routing Engine |
| Product Description | Redundant TXP SFC Routing Engine with Dual Core 2.6 GHz Processor and 16 GB On-Board Memory |
| Type | Routing Engine |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | PTX Series |
| Model | RE-DUO-C2600-16G-R |
| Compatibility | Designed for PTX5000 and PTX3000 Core Routers |
| Processor | Dual Core 2.6 GHz |
| Memory | 16 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Primary: CompactFlash card slot; Secondary: Two solid-state disk slots (Disk 1 and Disk 2) |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The PTX3000 is a dense, ultra-compact 8 Tbps core router that is highly optimized to meet the service provider challenges of space and power. We designed this router to support IP/MPLS applications, including Internet backbone, peering, label-switched routing, metro packet optical, regional cores, space-constrained central offices (COs), and colocation facilities.




















