Juniper RCB-PTX-X6-32G-R Routing Engine
- Integrated 2.0 GHz 6 core PTX3K Routing Engine, Control board and CCG, Redundant
| Product Name | Juniper RCB-PTX-X6-32G-R Routing Engine |
| Product Description | Integrated 2.0 GHz 6-core PTX3K Routing Engine, Control Board, and Centralized Clock Generator (CCG), Redundant |
| Type | Routing Engine, Control Board, and CCG |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | PTX Series |
| Model | RCB-PTX-X6-32G-R |
| Compatibility | Designed for PTX3000 Packet Transport Router |
| Processor | 2.0 GHz 6-core |
| Memory | 64 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Two 100 GB SSDs |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, system management tasks, and provides centralized clocking |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The PTX3000 is a dense, ultra-compact 8 Tbps core router that is highly optimized to meet the service provider challenges of space and power. We designed this router to support IP/MPLS applications, including Internet backbone, peering, label-switched routing, metro packet optical, regional cores, space-constrained central offices (COs), and colocation facilities.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper RCB-PTX-X6-32G-R Routing Engine
Juniper RCB-PTX-X6-32G-R Routing Engine
- Integrated 2.0 GHz 6 core PTX3K Routing Engine, Control board and CCG, Redundant
| Product Name | Juniper RCB-PTX-X6-32G-R Routing Engine |
| Product Description | Integrated 2.0 GHz 6-core PTX3K Routing Engine, Control Board, and Centralized Clock Generator (CCG), Redundant |
| Type | Routing Engine, Control Board, and CCG |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | PTX Series |
| Model | RCB-PTX-X6-32G-R |
| Compatibility | Designed for PTX3000 Packet Transport Router |
| Processor | 2.0 GHz 6-core |
| Memory | 64 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Two 100 GB SSDs |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, system management tasks, and provides centralized clocking |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The PTX3000 is a dense, ultra-compact 8 Tbps core router that is highly optimized to meet the service provider challenges of space and power. We designed this router to support IP/MPLS applications, including Internet backbone, peering, label-switched routing, metro packet optical, regional cores, space-constrained central offices (COs), and colocation facilities.
Original: $34,398.00
-65%$34,398.00
$12,039.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Integrated 2.0 GHz 6 core PTX3K Routing Engine, Control board and CCG, Redundant
| Product Name | Juniper RCB-PTX-X6-32G-R Routing Engine |
| Product Description | Integrated 2.0 GHz 6-core PTX3K Routing Engine, Control Board, and Centralized Clock Generator (CCG), Redundant |
| Type | Routing Engine, Control Board, and CCG |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | PTX Series |
| Model | RCB-PTX-X6-32G-R |
| Compatibility | Designed for PTX3000 Packet Transport Router |
| Processor | 2.0 GHz 6-core |
| Memory | 64 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Two 100 GB SSDs |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, system management tasks, and provides centralized clocking |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The PTX3000 is a dense, ultra-compact 8 Tbps core router that is highly optimized to meet the service provider challenges of space and power. We designed this router to support IP/MPLS applications, including Internet backbone, peering, label-switched routing, metro packet optical, regional cores, space-constrained central offices (COs), and colocation facilities.




















