Mikrotik RB750UPR2 Router
- 5 x Ethernet with PoE output for four ports, USB, 650MHz CPU, 64MB RAM, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik RB750UPR2 |
| Description | 5 x Ethernet with PoE output for four ports, USB, 650MHz CPU, 64MB RAM, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 51 W |
| Max power consumption without attachments | 3 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether2-Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1 A |
| Max total out (A) | 2 A |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750UPR2 |
| Memory | 64 MB |
| NAND Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 2.5A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750UPr2 Router
The RB750UPr2 is a compact five-port Ethernet router housed in a plastic casing, featuring a USB 2.0 port and PoE output. Ports 2 through 5 have the capability to supply power to other PoE compatible devices at the same voltage as the unit. This product offers affordability, ease of use, and a small form factor. Its sleek design allows for seamless integration into any small office or home office (SOHO) environment.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- PoE-out: Passive PoE
- PoE-out ports: Ether2-Ether5
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
Please see the related tabs for the RB750UPr2 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Mikrotik RB750UPR2 Router
Mikrotik RB750UPR2 Router
- 5 x Ethernet with PoE output for four ports, USB, 650MHz CPU, 64MB RAM, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik RB750UPR2 |
| Description | 5 x Ethernet with PoE output for four ports, USB, 650MHz CPU, 64MB RAM, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 51 W |
| Max power consumption without attachments | 3 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether2-Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1 A |
| Max total out (A) | 2 A |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750UPR2 |
| Memory | 64 MB |
| NAND Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 2.5A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750UPr2 Router
The RB750UPr2 is a compact five-port Ethernet router housed in a plastic casing, featuring a USB 2.0 port and PoE output. Ports 2 through 5 have the capability to supply power to other PoE compatible devices at the same voltage as the unit. This product offers affordability, ease of use, and a small form factor. Its sleek design allows for seamless integration into any small office or home office (SOHO) environment.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- PoE-out: Passive PoE
- PoE-out ports: Ether2-Ether5
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
Please see the related tabs for the RB750UPr2 datasheet and compatible accessories.
Original: $59.00
-65%$59.00
$20.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 5 x Ethernet with PoE output for four ports, USB, 650MHz CPU, 64MB RAM, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik RB750UPR2 |
| Description | 5 x Ethernet with PoE output for four ports, USB, 650MHz CPU, 64MB RAM, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 51 W |
| Max power consumption without attachments | 3 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether2-Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1 A |
| Max total out (A) | 2 A |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750UPR2 |
| Memory | 64 MB |
| NAND Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 2.5A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750UPr2 Router
The RB750UPr2 is a compact five-port Ethernet router housed in a plastic casing, featuring a USB 2.0 port and PoE output. Ports 2 through 5 have the capability to supply power to other PoE compatible devices at the same voltage as the unit. This product offers affordability, ease of use, and a small form factor. Its sleek design allows for seamless integration into any small office or home office (SOHO) environment.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- PoE-out: Passive PoE
- PoE-out ports: Ether2-Ether5
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
Please see the related tabs for the RB750UPr2 datasheet and compatible accessories.




















