Mikrotik hEX lite Router (RB750r2)
- 5x Ethernet, Small plastic case, 850MHz CPU, 64MB RAM, Most affordable MPLS router, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik hEX lite RB750R2 |
| Description | 5x Ethernet, Small plastic case, 850MHz CPU, 64MB RAM, Most affordable MPLS router, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| Weight without packaging and cables | 129g |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 6-30 V |
| Max power consumption | 2 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750R2 |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9533 850 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9533 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Bridging | 64 byte: 396 Mbps 1518 byte: 986 Mbps 1400 byte: 986 Mbps |
| Routing | 64 byte: 373 Mbps 1518 byte: 986 Mbps 1400 byte: 986 Mbps |
| AES-128 | 64 byte: 9 Mbps 1518 byte: 52 Mbps 1400 byte: 50 Mbps |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 0.38A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750R2 Router
The RB750R2 is a compact five-port ethernet router housed in an attractive plastic enclosure. It is specifically engineered for use in home and small office environments. Powered by a 650 MHz chipset and featuring a single core, the RB750R2 provides robust processing capabilities for efficiently managing diverse networking responsibilities. With 64 MB of RAM, it ensures consistent and uninterrupted performance, delivering a seamless networking experience for users across different usage scenarios.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Port
- QCA9533, 1 core, 850 MHz CPU
- PoE in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB941-2ND datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik hEX lite Router (RB750r2)
Mikrotik hEX lite Router (RB750r2)
- 5x Ethernet, Small plastic case, 850MHz CPU, 64MB RAM, Most affordable MPLS router, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik hEX lite RB750R2 |
| Description | 5x Ethernet, Small plastic case, 850MHz CPU, 64MB RAM, Most affordable MPLS router, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| Weight without packaging and cables | 129g |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 6-30 V |
| Max power consumption | 2 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750R2 |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9533 850 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9533 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Bridging | 64 byte: 396 Mbps 1518 byte: 986 Mbps 1400 byte: 986 Mbps |
| Routing | 64 byte: 373 Mbps 1518 byte: 986 Mbps 1400 byte: 986 Mbps |
| AES-128 | 64 byte: 9 Mbps 1518 byte: 52 Mbps 1400 byte: 50 Mbps |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 0.38A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750R2 Router
The RB750R2 is a compact five-port ethernet router housed in an attractive plastic enclosure. It is specifically engineered for use in home and small office environments. Powered by a 650 MHz chipset and featuring a single core, the RB750R2 provides robust processing capabilities for efficiently managing diverse networking responsibilities. With 64 MB of RAM, it ensures consistent and uninterrupted performance, delivering a seamless networking experience for users across different usage scenarios.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Port
- QCA9533, 1 core, 850 MHz CPU
- PoE in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB941-2ND datasheet and compatible accessories.
Original: $63.00
-65%$63.00
$22.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 5x Ethernet, Small plastic case, 850MHz CPU, 64MB RAM, Most affordable MPLS router, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik hEX lite RB750R2 |
| Description | 5x Ethernet, Small plastic case, 850MHz CPU, 64MB RAM, Most affordable MPLS router, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| Weight without packaging and cables | 129g |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 6-30 V |
| Max power consumption | 2 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750R2 |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9533 850 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9533 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Bridging | 64 byte: 396 Mbps 1518 byte: 986 Mbps 1400 byte: 986 Mbps |
| Routing | 64 byte: 373 Mbps 1518 byte: 986 Mbps 1400 byte: 986 Mbps |
| AES-128 | 64 byte: 9 Mbps 1518 byte: 52 Mbps 1400 byte: 50 Mbps |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 0.38A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750R2 Router
The RB750R2 is a compact five-port ethernet router housed in an attractive plastic enclosure. It is specifically engineered for use in home and small office environments. Powered by a 650 MHz chipset and featuring a single core, the RB750R2 provides robust processing capabilities for efficiently managing diverse networking responsibilities. With 64 MB of RAM, it ensures consistent and uninterrupted performance, delivering a seamless networking experience for users across different usage scenarios.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Port
- QCA9533, 1 core, 850 MHz CPU
- PoE in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB941-2ND datasheet and compatible accessories.




















