MikroTik RB750P-PBr2 - PowerBox
[shortdesc] Router, Mikrotik RB750P-PBr2, hEX PoE lite, 5-Port Ethernet, PoE Support [/shortdesc]
| Properties | RB750P-PBr2 - PowerBox |
| Description | The PowerBox, an outdoor router, offers PoE output on four ports for powering devices like SXT. Its waterproof case allows flexible outdoor mounting on towers or in various outdoor spots. |
| Product Type | Outdoor Ethernet Router |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 50 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether2-Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1A |
| Max total out (A) | 2A |
| Dimensions | 125x178x48mm |
| Specifications | RB750P-PBr2 - PowerBox |
| Architecture | MIPSBE |
| Memory | 64 MB |
| Storage size | 16 MB FLASH |
| CPU | QCA9533 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9533 |
| Operating System | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Features | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Included Accessories | IEC cord Metal ring (one) PoE injector 24V 2.5A power adapter DIN mount (K-27) |
MikroTik RB750P-PBR2 Powerbox
The RB750P-PBR2 is a router designed for outdoor use, featuring five Ethernet ports with PoE output on four of them. This device can supply power to up to four PoE-compatible devices, such as the SXT or other similar devices. Its waterproof outdoor case allows for mounting on a tower or in different outdoor settings. The unit is equipped with five shielded Ethernet ports, four of which can provide power to other PoE-compatible devices at the same voltage as applied to the unit, with a maximum current output of 1A per port and a total maximum output of 2A.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- PoE-in: Passive PoE
- PoE-out ports: Ether2-Ether5
- QCA9533, 1 core, 650 MHz CPU
Please see the related tabs for the RB750P-PBR2 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



MikroTik RB750P-PBr2 - PowerBox
MikroTik RB750P-PBr2 - PowerBox
[shortdesc] Router, Mikrotik RB750P-PBr2, hEX PoE lite, 5-Port Ethernet, PoE Support [/shortdesc]
| Properties | RB750P-PBr2 - PowerBox |
| Description | The PowerBox, an outdoor router, offers PoE output on four ports for powering devices like SXT. Its waterproof case allows flexible outdoor mounting on towers or in various outdoor spots. |
| Product Type | Outdoor Ethernet Router |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 50 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether2-Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1A |
| Max total out (A) | 2A |
| Dimensions | 125x178x48mm |
| Specifications | RB750P-PBr2 - PowerBox |
| Architecture | MIPSBE |
| Memory | 64 MB |
| Storage size | 16 MB FLASH |
| CPU | QCA9533 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9533 |
| Operating System | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Features | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Included Accessories | IEC cord Metal ring (one) PoE injector 24V 2.5A power adapter DIN mount (K-27) |
MikroTik RB750P-PBR2 Powerbox
The RB750P-PBR2 is a router designed for outdoor use, featuring five Ethernet ports with PoE output on four of them. This device can supply power to up to four PoE-compatible devices, such as the SXT or other similar devices. Its waterproof outdoor case allows for mounting on a tower or in different outdoor settings. The unit is equipped with five shielded Ethernet ports, four of which can provide power to other PoE-compatible devices at the same voltage as applied to the unit, with a maximum current output of 1A per port and a total maximum output of 2A.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- PoE-in: Passive PoE
- PoE-out ports: Ether2-Ether5
- QCA9533, 1 core, 650 MHz CPU
Please see the related tabs for the RB750P-PBR2 datasheet and compatible accessories.
Original: $74.80
-65%$74.80
$26.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc] Router, Mikrotik RB750P-PBr2, hEX PoE lite, 5-Port Ethernet, PoE Support [/shortdesc]
| Properties | RB750P-PBr2 - PowerBox |
| Description | The PowerBox, an outdoor router, offers PoE output on four ports for powering devices like SXT. Its waterproof case allows flexible outdoor mounting on towers or in various outdoor spots. |
| Product Type | Outdoor Ethernet Router |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 50 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether2-Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1A |
| Max total out (A) | 2A |
| Dimensions | 125x178x48mm |
| Specifications | RB750P-PBr2 - PowerBox |
| Architecture | MIPSBE |
| Memory | 64 MB |
| Storage size | 16 MB FLASH |
| CPU | QCA9533 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9533 |
| Operating System | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Features | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Included Accessories | IEC cord Metal ring (one) PoE injector 24V 2.5A power adapter DIN mount (K-27) |
MikroTik RB750P-PBR2 Powerbox
The RB750P-PBR2 is a router designed for outdoor use, featuring five Ethernet ports with PoE output on four of them. This device can supply power to up to four PoE-compatible devices, such as the SXT or other similar devices. Its waterproof outdoor case allows for mounting on a tower or in different outdoor settings. The unit is equipped with five shielded Ethernet ports, four of which can provide power to other PoE-compatible devices at the same voltage as applied to the unit, with a maximum current output of 1A per port and a total maximum output of 2A.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- PoE-in: Passive PoE
- PoE-out ports: Ether2-Ether5
- QCA9533, 1 core, 650 MHz CPU
Please see the related tabs for the RB750P-PBR2 datasheet and compatible accessories.




















