Mikrotik hEX Router (RB750Gr3)
- 5x Gigabit Ethernet, Dual Core 880MHz CPU, 256MB RAM, USB, microSD, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik hEX RB750GR3 |
| Description | 5x Gigabit Ethernet, Dual Core 880MHz CPU, 256MB RAM, USB, microSD, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 |
| Memory Cards | 1 |
| Features | hEX (revision 3) 880 MHz CPU, 2 cores and 4 threads 256 MB RAM microSD slot for œDude Serversupport Full size USB IPsec hardware acceleration ~450 Mbps Same form factor Same price |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Mode button Beeper |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| USB slot type | USB type A |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 10 W |
| Max power consumption without attachments | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750GR3 |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | MT7621A 880 MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | MT7621A |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Bridging | 64 byte: 523 Mbps 1518 byte: 1972 Mbps 1400 byte: 1972 Mbps |
| Routing | 64 byte: 530 Mbps 1518 byte: 1972 Mbps 1400 byte: 1972 Mbps |
| AES-128 | 64 byte: 21 Mbps 1518 byte: 472 Mbps 1400 byte: 450 Mbps |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 0.38A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750Gr3 Router
The RB750Gr3 is a robust and versatile networking device intended for home and small business use. The RB750Gr3 is an excellent solution if you need a dependable and efficient wired network configuration without the need for wireless connectivity. Its novel features and performance advancements make it an excellent choice for a wide range of networking applications. This product comes with a powerful dual-core 880MHz CPU and 256MB of RAM, which enables smooth management of complex configurations supported by the RouterOS operating system, created by MikroTik.
Quick Specs:
- 5x 10/100/1000 Ethernet Ports
- RouterOS
- 256 MB RAM
- Dual-core 880 Mhz CPU
Please see the related tabs for the RB750Gr3 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik hEX Router (RB750Gr3)
Mikrotik hEX Router (RB750Gr3)
- 5x Gigabit Ethernet, Dual Core 880MHz CPU, 256MB RAM, USB, microSD, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik hEX RB750GR3 |
| Description | 5x Gigabit Ethernet, Dual Core 880MHz CPU, 256MB RAM, USB, microSD, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 |
| Memory Cards | 1 |
| Features | hEX (revision 3) 880 MHz CPU, 2 cores and 4 threads 256 MB RAM microSD slot for œDude Serversupport Full size USB IPsec hardware acceleration ~450 Mbps Same form factor Same price |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Mode button Beeper |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| USB slot type | USB type A |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 10 W |
| Max power consumption without attachments | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750GR3 |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | MT7621A 880 MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | MT7621A |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Bridging | 64 byte: 523 Mbps 1518 byte: 1972 Mbps 1400 byte: 1972 Mbps |
| Routing | 64 byte: 530 Mbps 1518 byte: 1972 Mbps 1400 byte: 1972 Mbps |
| AES-128 | 64 byte: 21 Mbps 1518 byte: 472 Mbps 1400 byte: 450 Mbps |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 0.38A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750Gr3 Router
The RB750Gr3 is a robust and versatile networking device intended for home and small business use. The RB750Gr3 is an excellent solution if you need a dependable and efficient wired network configuration without the need for wireless connectivity. Its novel features and performance advancements make it an excellent choice for a wide range of networking applications. This product comes with a powerful dual-core 880MHz CPU and 256MB of RAM, which enables smooth management of complex configurations supported by the RouterOS operating system, created by MikroTik.
Quick Specs:
- 5x 10/100/1000 Ethernet Ports
- RouterOS
- 256 MB RAM
- Dual-core 880 Mhz CPU
Please see the related tabs for the RB750Gr3 datasheet and compatible accessories.
Original: $74.80
-65%$74.80
$26.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 5x Gigabit Ethernet, Dual Core 880MHz CPU, 256MB RAM, USB, microSD, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik hEX RB750GR3 |
| Description | 5x Gigabit Ethernet, Dual Core 880MHz CPU, 256MB RAM, USB, microSD, RouterOS L4 |
| Product Family | hEX Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 |
| Memory Cards | 1 |
| Features | hEX (revision 3) 880 MHz CPU, 2 cores and 4 threads 256 MB RAM microSD slot for œDude Serversupport Full size USB IPsec hardware acceleration ~450 Mbps Same form factor Same price |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Mode button Beeper |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| USB slot type | USB type A |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 10 W |
| Max power consumption without attachments | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB750GR3 |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | MT7621A 880 MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | MT7621A |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Bridging | 64 byte: 523 Mbps 1518 byte: 1972 Mbps 1400 byte: 1972 Mbps |
| Routing | 64 byte: 530 Mbps 1518 byte: 1972 Mbps 1400 byte: 1972 Mbps |
| AES-128 | 64 byte: 21 Mbps 1518 byte: 472 Mbps 1400 byte: 450 Mbps |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 0.38A power adapter |
[/accesories]
MikroTik RB750Gr3 Router
The RB750Gr3 is a robust and versatile networking device intended for home and small business use. The RB750Gr3 is an excellent solution if you need a dependable and efficient wired network configuration without the need for wireless connectivity. Its novel features and performance advancements make it an excellent choice for a wide range of networking applications. This product comes with a powerful dual-core 880MHz CPU and 256MB of RAM, which enables smooth management of complex configurations supported by the RouterOS operating system, created by MikroTik.
Quick Specs:
- 5x 10/100/1000 Ethernet Ports
- RouterOS
- 256 MB RAM
- Dual-core 880 Mhz CPU
Please see the related tabs for the RB750Gr3 datasheet and compatible accessories.




















