Mikrotik RB5009UPr+S+IN Router
- MikroTik Router, 1 Gbps Throughput, Quad-Core CPU, Versatile Connectivity
[properties]
| Properties | RB5009UPr+S+IN |
| Description | RB5009UPr+S+IN is a RB5009 Series router with PoE-in and PoE-out on all ports. Perfect for small and medium ISPs. 2.5 Gigabit Ethernet & 10 Gigabit SFP+, numerous powering options. |
| Product Family | RB5000 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 7 |
| 1G Ethernet ports with Reverse PoE (PoE-in) | 7 |
| 2.5G Ethernet ports | 1 |
| Number of 2.5G Ethernet ports with Reverse PoE (PoE-in) | 1 |
| SFP+ ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | CPU temperature monitor Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Number of DC inputs | 3 (PoE-IN, 2-pin terminal, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 24-57 V |
| 2-pin terminal input Voltage | 24-57 V |
| Max power consumption | 150 W |
| Max power consumption without attachments | 15 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at (ether1), Mode B (ether2-ether8) |
| PoE in input Voltage | 24-57 V |
| PoE-out ports | Ether1-Ether8 |
| PoE out | 802.3af/at |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 640 mA |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 420 mA |
| Max total out (A) | 2.59 A |
| Total output current | 2.28 |
| Total output power | 130 |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB5009UG+S+IN |
| Architecture | ARM 64bit |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 1 GB |
| CPU | 88F7040 350-1400 (auto) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | 88E6393 |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |
[/specifications][accesories]
| Included Accessories | Connector Plug IEC Cord K-55 screw kit 48V2A96W |
[/accesories]
MikroTik RB5009UPr+S+IN Router
The RB5009UPr+S+IN presents a selection of efficient and space-saving routers tailored to meet diverse networking requirements. This product has numerous Gigabit Ethernet ports, a 2.5 Gigabit Ethernet port, and a 10G SFP+ cage to facilitate fiber connectivity. One of the critical features of this product is that it has PoE-in and PoE-out on all 8 Ethernet ports.
Quick Specs:
- 7x 10/100/1000 Ethernet Ports with reverse PoE (PoE-in)
- 1x 2.5G Ethernet Port with reverse PoE (PoE-in)
- 1 SFP+ Ports
- PoE-out ports: Ether1-Ether8
Please see the related tabs for the RB5009UPr+S+IN datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Mikrotik RB5009UPr+S+IN Router
Mikrotik RB5009UPr+S+IN Router
- MikroTik Router, 1 Gbps Throughput, Quad-Core CPU, Versatile Connectivity
[properties]
| Properties | RB5009UPr+S+IN |
| Description | RB5009UPr+S+IN is a RB5009 Series router with PoE-in and PoE-out on all ports. Perfect for small and medium ISPs. 2.5 Gigabit Ethernet & 10 Gigabit SFP+, numerous powering options. |
| Product Family | RB5000 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 7 |
| 1G Ethernet ports with Reverse PoE (PoE-in) | 7 |
| 2.5G Ethernet ports | 1 |
| Number of 2.5G Ethernet ports with Reverse PoE (PoE-in) | 1 |
| SFP+ ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | CPU temperature monitor Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Number of DC inputs | 3 (PoE-IN, 2-pin terminal, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 24-57 V |
| 2-pin terminal input Voltage | 24-57 V |
| Max power consumption | 150 W |
| Max power consumption without attachments | 15 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at (ether1), Mode B (ether2-ether8) |
| PoE in input Voltage | 24-57 V |
| PoE-out ports | Ether1-Ether8 |
| PoE out | 802.3af/at |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 640 mA |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 420 mA |
| Max total out (A) | 2.59 A |
| Total output current | 2.28 |
| Total output power | 130 |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB5009UG+S+IN |
| Architecture | ARM 64bit |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 1 GB |
| CPU | 88F7040 350-1400 (auto) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | 88E6393 |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |
[/specifications][accesories]
| Included Accessories | Connector Plug IEC Cord K-55 screw kit 48V2A96W |
[/accesories]
MikroTik RB5009UPr+S+IN Router
The RB5009UPr+S+IN presents a selection of efficient and space-saving routers tailored to meet diverse networking requirements. This product has numerous Gigabit Ethernet ports, a 2.5 Gigabit Ethernet port, and a 10G SFP+ cage to facilitate fiber connectivity. One of the critical features of this product is that it has PoE-in and PoE-out on all 8 Ethernet ports.
Quick Specs:
- 7x 10/100/1000 Ethernet Ports with reverse PoE (PoE-in)
- 1x 2.5G Ethernet Port with reverse PoE (PoE-in)
- 1 SFP+ Ports
- PoE-out ports: Ether1-Ether8
Please see the related tabs for the RB5009UPr+S+IN datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MikroTik Router, 1 Gbps Throughput, Quad-Core CPU, Versatile Connectivity
[properties]
| Properties | RB5009UPr+S+IN |
| Description | RB5009UPr+S+IN is a RB5009 Series router with PoE-in and PoE-out on all ports. Perfect for small and medium ISPs. 2.5 Gigabit Ethernet & 10 Gigabit SFP+, numerous powering options. |
| Product Family | RB5000 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 7 |
| 1G Ethernet ports with Reverse PoE (PoE-in) | 7 |
| 2.5G Ethernet ports | 1 |
| Number of 2.5G Ethernet ports with Reverse PoE (PoE-in) | 1 |
| SFP+ ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | CPU temperature monitor Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Number of DC inputs | 3 (PoE-IN, 2-pin terminal, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 24-57 V |
| 2-pin terminal input Voltage | 24-57 V |
| Max power consumption | 150 W |
| Max power consumption without attachments | 15 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at (ether1), Mode B (ether2-ether8) |
| PoE in input Voltage | 24-57 V |
| PoE-out ports | Ether1-Ether8 |
| PoE out | 802.3af/at |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 640 mA |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 420 mA |
| Max total out (A) | 2.59 A |
| Total output current | 2.28 |
| Total output power | 130 |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB5009UG+S+IN |
| Architecture | ARM 64bit |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 1 GB |
| CPU | 88F7040 350-1400 (auto) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | 88E6393 |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |
[/specifications][accesories]
| Included Accessories | Connector Plug IEC Cord K-55 screw kit 48V2A96W |
[/accesories]
MikroTik RB5009UPr+S+IN Router
The RB5009UPr+S+IN presents a selection of efficient and space-saving routers tailored to meet diverse networking requirements. This product has numerous Gigabit Ethernet ports, a 2.5 Gigabit Ethernet port, and a 10G SFP+ cage to facilitate fiber connectivity. One of the critical features of this product is that it has PoE-in and PoE-out on all 8 Ethernet ports.
Quick Specs:
- 7x 10/100/1000 Ethernet Ports with reverse PoE (PoE-in)
- 1x 2.5G Ethernet Port with reverse PoE (PoE-in)
- 1 SFP+ Ports
- PoE-out ports: Ether1-Ether8
Please see the related tabs for the RB5009UPr+S+IN datasheet and compatible accessories.




















