Mikrotik RB5009UG+S+IN Router
- The ultimate heavy-duty home lab router with USB 3.0, 1G, and 2.5G Ethernet and a 10G SFP+ cage. You can mount four of these new routers in a single 1U rackmount space! Unprecedented processing power in such a small form factor
[properties]
| Properties | MikroTik RB5009UG+S+IN |
| Description | High-performance indoor router with 9 Gigabit Ethernet ports, one SFP+ port and one USB 3.0 port. Includes RouterOS Level 5 license and supports hardware encryption. |
| Product Family | RB5000 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 7 |
| 2.5G Ethernet ports | 1 |
| SFP+ | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | CPU temperature monitor |
| Dimensions | 220 x 125 x 22 mm |
| Number of DC inputs | 3 (PoE-IN, 2-pin terminal, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 24-57 V |
| 2-pin terminal input Voltage | 24-57 V |
| Max power consumption | 20 W |
| Max power consumption without attachments | 14 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 24-57 V |
| Power adapter nominal current | 1.5 A |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB5009UG+S+IN |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 1 GB |
| CPU | 88F7040 350-1400 (auto) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | 88E6393 |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| Performance test results | |
| Bridging | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 2,333.7 Mbps: 9558.9 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 1526.7 Mbps: 6253.5 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 5545.3 Mbps: 3016.7 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 1488.2 Mbps: 809.6 |
| Routing | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 simple queues | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 ip filter rules | kpps: 615.9 Mbps: 7479.1 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 2333.7 Mbps: 9558.9 |
| 25 simple queues | kpps: 986.6 Mbps: 4041.0 |
| 25 ip filter rules | kpps: 624.3 Mbps: 2557.1 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 4296.0 Mbps: 2337.0 |
| 25 simple queues | kpps: 1001.1 Mbps: 544.6 |
| 25 ip filter rules | kpps: 625.4 Mbps: 340.2 |
| Certification | CE, FCC, IC |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 1.5A power adapter 4011 ears K-55 screw kit |
| Optional Accessories | Rackmount kit K-79 |
[/accesories]
Double the usual performance: we took your feedback from the MikroTik User Meetings to create the perfect home lab router: compact, powerful, with multiple powering options and efficient cooling.RB5009 has it all, and even more!
The board features 9 wired ports and a full-sized USB 3.0. Seven of the ports are Gigabit Ethernet, another one is 2.5 Gigabit Ethernet, and the last one is a 10G SFP+ cage. All the ports are connected to a powerful Marvell Amethyst family switch-chip with a 10 Gbps full-duplex line leading to the Marvell Armada Quad-core ARMv8 1.4 GHz CPU. Both CPU and the switch-chip are located on the bottom of the board - so the case acts as a massive heat-sink!
RB5009UG+S+IN can be powered in 3 different ways:
a) PoE-in from Ethernet port #1
b) DC Jack
c) 2-pin terminal on the side
Boards come with 1GB of DDR4 RAM and 1GB NAND storage. This combination of ports and components, compared to our other products in a similar form factor, provides almost double the performance in configurations with heavy CPU loads.
With a simple set of mounting accessories, you can mount FOUR of these routers in a single 1U rackmount space! No more server-room-Tetris, just pure productivity.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Mikrotik RB5009UG+S+IN Router
Mikrotik RB5009UG+S+IN Router
- The ultimate heavy-duty home lab router with USB 3.0, 1G, and 2.5G Ethernet and a 10G SFP+ cage. You can mount four of these new routers in a single 1U rackmount space! Unprecedented processing power in such a small form factor
[properties]
| Properties | MikroTik RB5009UG+S+IN |
| Description | High-performance indoor router with 9 Gigabit Ethernet ports, one SFP+ port and one USB 3.0 port. Includes RouterOS Level 5 license and supports hardware encryption. |
| Product Family | RB5000 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 7 |
| 2.5G Ethernet ports | 1 |
| SFP+ | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | CPU temperature monitor |
| Dimensions | 220 x 125 x 22 mm |
| Number of DC inputs | 3 (PoE-IN, 2-pin terminal, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 24-57 V |
| 2-pin terminal input Voltage | 24-57 V |
| Max power consumption | 20 W |
| Max power consumption without attachments | 14 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 24-57 V |
| Power adapter nominal current | 1.5 A |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB5009UG+S+IN |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 1 GB |
| CPU | 88F7040 350-1400 (auto) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | 88E6393 |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| Performance test results | |
| Bridging | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 2,333.7 Mbps: 9558.9 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 1526.7 Mbps: 6253.5 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 5545.3 Mbps: 3016.7 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 1488.2 Mbps: 809.6 |
| Routing | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 simple queues | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 ip filter rules | kpps: 615.9 Mbps: 7479.1 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 2333.7 Mbps: 9558.9 |
| 25 simple queues | kpps: 986.6 Mbps: 4041.0 |
| 25 ip filter rules | kpps: 624.3 Mbps: 2557.1 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 4296.0 Mbps: 2337.0 |
| 25 simple queues | kpps: 1001.1 Mbps: 544.6 |
| 25 ip filter rules | kpps: 625.4 Mbps: 340.2 |
| Certification | CE, FCC, IC |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 1.5A power adapter 4011 ears K-55 screw kit |
| Optional Accessories | Rackmount kit K-79 |
[/accesories]
Double the usual performance: we took your feedback from the MikroTik User Meetings to create the perfect home lab router: compact, powerful, with multiple powering options and efficient cooling.RB5009 has it all, and even more!
The board features 9 wired ports and a full-sized USB 3.0. Seven of the ports are Gigabit Ethernet, another one is 2.5 Gigabit Ethernet, and the last one is a 10G SFP+ cage. All the ports are connected to a powerful Marvell Amethyst family switch-chip with a 10 Gbps full-duplex line leading to the Marvell Armada Quad-core ARMv8 1.4 GHz CPU. Both CPU and the switch-chip are located on the bottom of the board - so the case acts as a massive heat-sink!
RB5009UG+S+IN can be powered in 3 different ways:
a) PoE-in from Ethernet port #1
b) DC Jack
c) 2-pin terminal on the side
Boards come with 1GB of DDR4 RAM and 1GB NAND storage. This combination of ports and components, compared to our other products in a similar form factor, provides almost double the performance in configurations with heavy CPU loads.
With a simple set of mounting accessories, you can mount FOUR of these routers in a single 1U rackmount space! No more server-room-Tetris, just pure productivity.
Original: $233.20
-65%$233.20
$81.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The ultimate heavy-duty home lab router with USB 3.0, 1G, and 2.5G Ethernet and a 10G SFP+ cage. You can mount four of these new routers in a single 1U rackmount space! Unprecedented processing power in such a small form factor
[properties]
| Properties | MikroTik RB5009UG+S+IN |
| Description | High-performance indoor router with 9 Gigabit Ethernet ports, one SFP+ port and one USB 3.0 port. Includes RouterOS Level 5 license and supports hardware encryption. |
| Product Family | RB5000 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 7 |
| 2.5G Ethernet ports | 1 |
| SFP+ | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | CPU temperature monitor |
| Dimensions | 220 x 125 x 22 mm |
| Number of DC inputs | 3 (PoE-IN, 2-pin terminal, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 24-57 V |
| 2-pin terminal input Voltage | 24-57 V |
| Max power consumption | 20 W |
| Max power consumption without attachments | 14 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 24-57 V |
| Power adapter nominal current | 1.5 A |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB5009UG+S+IN |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 1 GB |
| CPU | 88F7040 350-1400 (auto) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | 88E6393 |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 60°C tested |
| Performance test results | |
| Bridging | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 2,333.7 Mbps: 9558.9 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 1526.7 Mbps: 6253.5 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 5545.3 Mbps: 3016.7 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 1488.2 Mbps: 809.6 |
| Routing | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 simple queues | kpps: 811.3 Mbps: 9852.5 |
| 25 ip filter rules | kpps: 615.9 Mbps: 7479.1 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 2333.7 Mbps: 9558.9 |
| 25 simple queues | kpps: 986.6 Mbps: 4041.0 |
| 25 ip filter rules | kpps: 624.3 Mbps: 2557.1 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 4296.0 Mbps: 2337.0 |
| 25 simple queues | kpps: 1001.1 Mbps: 544.6 |
| 25 ip filter rules | kpps: 625.4 Mbps: 340.2 |
| Certification | CE, FCC, IC |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 1.5A power adapter 4011 ears K-55 screw kit |
| Optional Accessories | Rackmount kit K-79 |
[/accesories]
Double the usual performance: we took your feedback from the MikroTik User Meetings to create the perfect home lab router: compact, powerful, with multiple powering options and efficient cooling.RB5009 has it all, and even more!
The board features 9 wired ports and a full-sized USB 3.0. Seven of the ports are Gigabit Ethernet, another one is 2.5 Gigabit Ethernet, and the last one is a 10G SFP+ cage. All the ports are connected to a powerful Marvell Amethyst family switch-chip with a 10 Gbps full-duplex line leading to the Marvell Armada Quad-core ARMv8 1.4 GHz CPU. Both CPU and the switch-chip are located on the bottom of the board - so the case acts as a massive heat-sink!
RB5009UG+S+IN can be powered in 3 different ways:
a) PoE-in from Ethernet port #1
b) DC Jack
c) 2-pin terminal on the side
Boards come with 1GB of DDR4 RAM and 1GB NAND storage. This combination of ports and components, compared to our other products in a similar form factor, provides almost double the performance in configurations with heavy CPU loads.
With a simple set of mounting accessories, you can mount FOUR of these routers in a single 1U rackmount space! No more server-room-Tetris, just pure productivity.




















