Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US Router
- Powerful 10xGigabit port router with a Quad-core 1.4Ghz CPU, 1GB RAM, SFP+ 10Gbps cage, dual band 2.4GHz / 5GHz 4x4 MIMO 802.11a/b/g/n/ac wireless and desktop case
[properties]
| Properties | RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US |
| Description | Powerful 10xGigabit port router with a Quad-core Cortex A15 CPU, 1GB RAM, SFP+ 10Gbps interface. US Version. |
| Product Family | RB4011 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 10 |
| SFP+ | 1 |
| Serial console port | 1 RJ45 |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 228 x 120 x 30 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 44 W |
| Max power consumption without attachments | 23 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 18-57 V |
| PoE-out ports | Ether10 |
| PoE out | Passive PoE up to 57V |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 600 mA |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 420 mA |
| Max total out (A) | 600 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 512 MB |
| CPU | AL21400 auto (533 - 1900) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | RTL8367SB |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 45°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Included | 24V 2.5A power adapter IEC Cord K-59 kit |
[/accesories]
MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US Router
The RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN (WiFi model) is a dual-band, four-chain unit capable of supporting data rates of up to 1733 Mbps in the 5GHz frequency band. Additionally, for compatibility with older devices, the unit is equipped with a dual-chain 2GHz wireless card installed in a miniPCI-e slot. The RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US (USA) variant is specifically configured for use in the United States and is factory-locked to operate within the 2412-2462MHz, 5170-5250MHz, and 5725-5835MHz frequency ranges. It is important to note that this lock cannot be removed due to country regulations.
Quick Specs:
- 10x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1 SFP+ port uplink
- PoE-out ports: Ether10
- PoE out: Passive PoE up to 57V
Please see the related tabs for the RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US Router
Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US Router
- Powerful 10xGigabit port router with a Quad-core 1.4Ghz CPU, 1GB RAM, SFP+ 10Gbps cage, dual band 2.4GHz / 5GHz 4x4 MIMO 802.11a/b/g/n/ac wireless and desktop case
[properties]
| Properties | RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US |
| Description | Powerful 10xGigabit port router with a Quad-core Cortex A15 CPU, 1GB RAM, SFP+ 10Gbps interface. US Version. |
| Product Family | RB4011 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 10 |
| SFP+ | 1 |
| Serial console port | 1 RJ45 |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 228 x 120 x 30 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 44 W |
| Max power consumption without attachments | 23 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 18-57 V |
| PoE-out ports | Ether10 |
| PoE out | Passive PoE up to 57V |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 600 mA |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 420 mA |
| Max total out (A) | 600 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 512 MB |
| CPU | AL21400 auto (533 - 1900) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | RTL8367SB |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 45°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Included | 24V 2.5A power adapter IEC Cord K-59 kit |
[/accesories]
MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US Router
The RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN (WiFi model) is a dual-band, four-chain unit capable of supporting data rates of up to 1733 Mbps in the 5GHz frequency band. Additionally, for compatibility with older devices, the unit is equipped with a dual-chain 2GHz wireless card installed in a miniPCI-e slot. The RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US (USA) variant is specifically configured for use in the United States and is factory-locked to operate within the 2412-2462MHz, 5170-5250MHz, and 5725-5835MHz frequency ranges. It is important to note that this lock cannot be removed due to country regulations.
Quick Specs:
- 10x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1 SFP+ port uplink
- PoE-out ports: Ether10
- PoE out: Passive PoE up to 57V
Please see the related tabs for the RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Powerful 10xGigabit port router with a Quad-core 1.4Ghz CPU, 1GB RAM, SFP+ 10Gbps cage, dual band 2.4GHz / 5GHz 4x4 MIMO 802.11a/b/g/n/ac wireless and desktop case
[properties]
| Properties | RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US |
| Description | Powerful 10xGigabit port router with a Quad-core Cortex A15 CPU, 1GB RAM, SFP+ 10Gbps interface. US Version. |
| Product Family | RB4011 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 10 |
| SFP+ | 1 |
| Serial console port | 1 RJ45 |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 228 x 120 x 30 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 44 W |
| Max power consumption without attachments | 23 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 18-57 V |
| PoE-out ports | Ether10 |
| PoE out | Passive PoE up to 57V |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 600 mA |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 420 mA |
| Max total out (A) | 600 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 512 MB |
| CPU | AL21400 auto (533 - 1900) MHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | RTL8367SB |
| OS | RouterOS v7 level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 45°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Included | 24V 2.5A power adapter IEC Cord K-59 kit |
[/accesories]
MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US Router
The RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN (WiFi model) is a dual-band, four-chain unit capable of supporting data rates of up to 1733 Mbps in the 5GHz frequency band. Additionally, for compatibility with older devices, the unit is equipped with a dual-chain 2GHz wireless card installed in a miniPCI-e slot. The RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US (USA) variant is specifically configured for use in the United States and is factory-locked to operate within the 2412-2462MHz, 5170-5250MHz, and 5725-5835MHz frequency ranges. It is important to note that this lock cannot be removed due to country regulations.
Quick Specs:
- 10x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1 SFP+ port uplink
- PoE-out ports: Ether10
- PoE out: Passive PoE up to 57V
Please see the related tabs for the RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN-US datasheet and compatible accessories.




















