Mikrotik RB3011UiAS-RM Router
- 1U rackmount, 10xGigabit Ethernet, SFP, USB 3.0, LCD, PoE out on port 10, 2x1.4GHz CPU, 1GB RAM, RouterOS L5
[properties]
| Properties | MikroTik RB3011UIAS-RM |
| Description | 1U rackmount, 10xGigabit Ethernet, SFP, USB 3.0, LCD, PoE out on port 10, 2x1.4GHz CPU, 1GB RAM, RouterOS L5 |
| Product Family | RB3011 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 10 |
| SFP | 1 |
| Serial console port | 1 RJ45 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 443 x 92 x 44 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 30 W |
| Max power consumption without attachments | 10 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| PoE-out ports | Ether10 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 600 mA |
| Max total out (A) | 600 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB3011UIAS-RM |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | IPQ-8064 1.4 GHz |
| CPU core count | 2 |
| Switch chip model | QCA8337 |
| OS | RouterOS level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 70°C tested |
| Performance test results | |
| Bridging | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 939.8 Mbps: 3,849.4 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 384.2 Mbps: 1,573.7 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 1,530.2 Mbps: 783.5 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 348.6 Mbps: 178.5 |
| Routing | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 simple queues | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 ip filter rules | kpps: 202.0 Mbps: 2,453.1 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 939.8 Mbps: 3,849.4 |
| 25 simple queues | kpps: 419.6 Mbps: 1,718.7 |
| 25 ip filter rules | kpps: 204.1 Mbps: 836.0 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 1,437.6 Mbps: 736.1 |
| 25 simple queues | kpps: 419.7 Mbps: 214.9 |
| 25 ip filter rules | kpps: 188.4 Mbps: 96.5 |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 1.2A power adapter Rack ears K-19 fastening set |
[/accesories]
MikroTik RB3011UiAS-RM Router
The RB3011UiAS-RM is a high-performance device specifically designed to provide exceptional connectivity. It is equipped with an ARM architecture CPU known for its efficiency and adaptability. Housed in a 1U rackmount case, it occupies minimal rack space, making it suitable for space-efficient installations. Additionally, it features a touch-sensitive LCD panel for real-time monitoring and quick configuration adjustments. For users who prefer traditional command-line access, the device also includes a serial console port and PoE output on the last Ethernet port to enhance network flexibility.
Quick Specs:
- 10x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1 SFP port uplink
- PoE-out ports: Ether10
- PoE-out: Passive PoE
Please see the related tabs for the RB3011UiAS-RM datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik RB3011UiAS-RM Router
Mikrotik RB3011UiAS-RM Router
- 1U rackmount, 10xGigabit Ethernet, SFP, USB 3.0, LCD, PoE out on port 10, 2x1.4GHz CPU, 1GB RAM, RouterOS L5
[properties]
| Properties | MikroTik RB3011UIAS-RM |
| Description | 1U rackmount, 10xGigabit Ethernet, SFP, USB 3.0, LCD, PoE out on port 10, 2x1.4GHz CPU, 1GB RAM, RouterOS L5 |
| Product Family | RB3011 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 10 |
| SFP | 1 |
| Serial console port | 1 RJ45 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 443 x 92 x 44 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 30 W |
| Max power consumption without attachments | 10 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| PoE-out ports | Ether10 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 600 mA |
| Max total out (A) | 600 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB3011UIAS-RM |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | IPQ-8064 1.4 GHz |
| CPU core count | 2 |
| Switch chip model | QCA8337 |
| OS | RouterOS level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 70°C tested |
| Performance test results | |
| Bridging | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 939.8 Mbps: 3,849.4 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 384.2 Mbps: 1,573.7 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 1,530.2 Mbps: 783.5 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 348.6 Mbps: 178.5 |
| Routing | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 simple queues | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 ip filter rules | kpps: 202.0 Mbps: 2,453.1 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 939.8 Mbps: 3,849.4 |
| 25 simple queues | kpps: 419.6 Mbps: 1,718.7 |
| 25 ip filter rules | kpps: 204.1 Mbps: 836.0 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 1,437.6 Mbps: 736.1 |
| 25 simple queues | kpps: 419.7 Mbps: 214.9 |
| 25 ip filter rules | kpps: 188.4 Mbps: 96.5 |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 1.2A power adapter Rack ears K-19 fastening set |
[/accesories]
MikroTik RB3011UiAS-RM Router
The RB3011UiAS-RM is a high-performance device specifically designed to provide exceptional connectivity. It is equipped with an ARM architecture CPU known for its efficiency and adaptability. Housed in a 1U rackmount case, it occupies minimal rack space, making it suitable for space-efficient installations. Additionally, it features a touch-sensitive LCD panel for real-time monitoring and quick configuration adjustments. For users who prefer traditional command-line access, the device also includes a serial console port and PoE output on the last Ethernet port to enhance network flexibility.
Quick Specs:
- 10x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1 SFP port uplink
- PoE-out ports: Ether10
- PoE-out: Passive PoE
Please see the related tabs for the RB3011UiAS-RM datasheet and compatible accessories.
Original: $187.00
-65%$187.00
$65.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1U rackmount, 10xGigabit Ethernet, SFP, USB 3.0, LCD, PoE out on port 10, 2x1.4GHz CPU, 1GB RAM, RouterOS L5
[properties]
| Properties | MikroTik RB3011UIAS-RM |
| Description | 1U rackmount, 10xGigabit Ethernet, SFP, USB 3.0, LCD, PoE out on port 10, 2x1.4GHz CPU, 1GB RAM, RouterOS L5 |
| Product Family | RB3011 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 10 |
| SFP | 1 |
| Serial console port | 1 RJ45 |
| Number of USB ports | 1 USB 3.0 type A |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 443 x 92 x 44 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 30 W |
| Max power consumption without attachments | 10 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| PoE-out ports | Ether10 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 600 mA |
| Max total out (A) | 600 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB3011UIAS-RM |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | IPQ-8064 1.4 GHz |
| CPU core count | 2 |
| Switch chip model | QCA8337 |
| OS | RouterOS level 5 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 70°C tested |
| Performance test results | |
| Bridging | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 939.8 Mbps: 3,849.4 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 384.2 Mbps: 1,573.7 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 1,530.2 Mbps: 783.5 |
| 25 bridge filter rules | kpps: 348.6 Mbps: 178.5 |
| Routing | |
| 1518 byte | |
| none (fast path) | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 simple queues | kpps: 325.0 Mbps: 3,946.8 |
| 25 ip filter rules | kpps: 202.0 Mbps: 2,453.1 |
| 512 byte | |
| none (fast path) | kpps: 939.8 Mbps: 3,849.4 |
| 25 simple queues | kpps: 419.6 Mbps: 1,718.7 |
| 25 ip filter rules | kpps: 204.1 Mbps: 836.0 |
| 64 byte | |
| none (fast path) | kpps: 1,437.6 Mbps: 736.1 |
| 25 simple queues | kpps: 419.7 Mbps: 214.9 |
| 25 ip filter rules | kpps: 188.4 Mbps: 96.5 |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| Accessories | 24V 1.2A power adapter Rack ears K-19 fastening set |
[/accesories]
MikroTik RB3011UiAS-RM Router
The RB3011UiAS-RM is a high-performance device specifically designed to provide exceptional connectivity. It is equipped with an ARM architecture CPU known for its efficiency and adaptability. Housed in a 1U rackmount case, it occupies minimal rack space, making it suitable for space-efficient installations. Additionally, it features a touch-sensitive LCD panel for real-time monitoring and quick configuration adjustments. For users who prefer traditional command-line access, the device also includes a serial console port and PoE output on the last Ethernet port to enhance network flexibility.
Quick Specs:
- 10x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1 SFP port uplink
- PoE-out ports: Ether10
- PoE-out: Passive PoE
Please see the related tabs for the RB3011UiAS-RM datasheet and compatible accessories.




















