Mikrotik RB1100Dx4 Router - RB1100AHx4 Dude Edition
- Powerful 1U rackmount router with 13x Gigabit Ethernet ports, 60GB M.2 drive for Dude database
[properties]
| Properties | RB1100AHX4 |
| Description | The RB1100AHx4 Dude edition is faster than any previous RouterBOARD device (up to 2.2Gbps with AES128). It features several high speed storage connectors (two SATA and two M.2) for using a Dude database, proxy cache or any other storage intensive feature. It includes a 60GB M.2 drive already installed. |
| Product Family | Mikrotik RB1100AHX4 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 13 |
| Serial console port | RS232 |
| Number of USB ports | 1 |
| Memory Cards | 1 microSD |
| SATA ports | 2x SATA3 |
| Extended storage | 60GB M.2 SSD included |
| Extras | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 443 x 148 x 44 mm |
| USB slot type | USB type A |
| Number of AC inputs | 2 |
| Number of DC inputs | 2 (2-pin terminal, PoE-IN) |
| 2-pin terminal input Voltage | -48, 20-57 V |
| Max power consumption | 33 W |
| Max power consumption without attachments | 25 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 20-57 V |
| Included | SATA cables Rack ears M.2 SSD 60GB Screw and feet kit (K10) 2x IEC cords |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB1100DX4 |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AL21400 1.4 GHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | RTL8367 |
| OS | RouterOS level 6 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications]
MikroTik RB1100DX4 Router
The RB1100DX4 offers a powerful and efficient routing solution suitable for both individuals and organizations in need of high-performance networking capabilities. These routers are specifically engineered to effortlessly manage demanding networking tasks, delivering users the necessary flexibility and power to accommodate intricate networks and high-speed connectivity. One of the RB1100DX4 Router's notable features is its support for high-speed storage interfaces, including two SATA and two M.2 slots.
Quick Specs:
- 13x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1GB RAM
- AL21400, 4 cores, 1.4 GHz CPU
- 2x M.2 Slots
Please see the related tabs for the RB1100DX4 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Mikrotik RB1100Dx4 Router - RB1100AHx4 Dude Edition
Mikrotik RB1100Dx4 Router - RB1100AHx4 Dude Edition
- Powerful 1U rackmount router with 13x Gigabit Ethernet ports, 60GB M.2 drive for Dude database
[properties]
| Properties | RB1100AHX4 |
| Description | The RB1100AHx4 Dude edition is faster than any previous RouterBOARD device (up to 2.2Gbps with AES128). It features several high speed storage connectors (two SATA and two M.2) for using a Dude database, proxy cache or any other storage intensive feature. It includes a 60GB M.2 drive already installed. |
| Product Family | Mikrotik RB1100AHX4 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 13 |
| Serial console port | RS232 |
| Number of USB ports | 1 |
| Memory Cards | 1 microSD |
| SATA ports | 2x SATA3 |
| Extended storage | 60GB M.2 SSD included |
| Extras | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 443 x 148 x 44 mm |
| USB slot type | USB type A |
| Number of AC inputs | 2 |
| Number of DC inputs | 2 (2-pin terminal, PoE-IN) |
| 2-pin terminal input Voltage | -48, 20-57 V |
| Max power consumption | 33 W |
| Max power consumption without attachments | 25 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 20-57 V |
| Included | SATA cables Rack ears M.2 SSD 60GB Screw and feet kit (K10) 2x IEC cords |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB1100DX4 |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AL21400 1.4 GHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | RTL8367 |
| OS | RouterOS level 6 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications]
MikroTik RB1100DX4 Router
The RB1100DX4 offers a powerful and efficient routing solution suitable for both individuals and organizations in need of high-performance networking capabilities. These routers are specifically engineered to effortlessly manage demanding networking tasks, delivering users the necessary flexibility and power to accommodate intricate networks and high-speed connectivity. One of the RB1100DX4 Router's notable features is its support for high-speed storage interfaces, including two SATA and two M.2 slots.
Quick Specs:
- 13x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1GB RAM
- AL21400, 4 cores, 1.4 GHz CPU
- 2x M.2 Slots
Please see the related tabs for the RB1100DX4 datasheet and compatible accessories.
Original: $385.00
-65%$385.00
$134.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Powerful 1U rackmount router with 13x Gigabit Ethernet ports, 60GB M.2 drive for Dude database
[properties]
| Properties | RB1100AHX4 |
| Description | The RB1100AHx4 Dude edition is faster than any previous RouterBOARD device (up to 2.2Gbps with AES128). It features several high speed storage connectors (two SATA and two M.2) for using a Dude database, proxy cache or any other storage intensive feature. It includes a 60GB M.2 drive already installed. |
| Product Family | Mikrotik RB1100AHX4 Series |
| Product Type | Ethernet Router |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 13 |
| Serial console port | RS232 |
| Number of USB ports | 1 |
| Memory Cards | 1 microSD |
| SATA ports | 2x SATA3 |
| Extended storage | 60GB M.2 SSD included |
| Extras | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 443 x 148 x 44 mm |
| USB slot type | USB type A |
| Number of AC inputs | 2 |
| Number of DC inputs | 2 (2-pin terminal, PoE-IN) |
| 2-pin terminal input Voltage | -48, 20-57 V |
| Max power consumption | 33 W |
| Max power consumption without attachments | 25 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 20-57 V |
| Included | SATA cables Rack ears M.2 SSD 60GB Screw and feet kit (K10) 2x IEC cords |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB1100DX4 |
| Memory | 1 GB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AL21400 1.4 GHz |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | RTL8367 |
| OS | RouterOS level 6 license |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications]
MikroTik RB1100DX4 Router
The RB1100DX4 offers a powerful and efficient routing solution suitable for both individuals and organizations in need of high-performance networking capabilities. These routers are specifically engineered to effortlessly manage demanding networking tasks, delivering users the necessary flexibility and power to accommodate intricate networks and high-speed connectivity. One of the RB1100DX4 Router's notable features is its support for high-speed storage interfaces, including two SATA and two M.2 slots.
Quick Specs:
- 13x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1GB RAM
- AL21400, 4 cores, 1.4 GHz CPU
- 2x M.2 Slots
Please see the related tabs for the RB1100DX4 datasheet and compatible accessories.




















