Cisco PVDM4-256 Expansion Module
- Voice DSP module
- for Cisco 4451-X
[properties]
| Properties | Cisco PVDM4-256 |
| Description | 256-channel high-density voice DSP module |
| Product Family | Cisco PVDM4 Series |
| Product Type | Digital Signal Processor Module |
| Supported Devices | Cisco 4000 Series ISRs (except ISR 4461) |
| Channels Supported | 256 (Low), 192 (Medium), 128 (High complexity) |
| Form Factor | On-board motherboard or T1/E1 module slot |
| Connectivity Technology | Wired |
| Mean Time Between Failures MTBF (hours) |
System dependent |
[/properties] [specifications]
| Specifications | PVDM4-256 |
| DSP Technology | Multicore DSP |
| Interface | Integrated Services Card (ISC) slot on motherboard or T1/E1 NIM |
| Supported Channels | 256 (Low Complexity), 192 (Medium), 128 (High) |
| Operating Temperature | 32° to 122°F (0° to 50°C) |
| Voltage | 3.3V |
| Current | 1.47A |
| Power | 4.85W (typical) |
| Dimensions (H x W x D) | 0.67 x 2.50 x 2.62 in. (1.7 x 5.1 x 6.7 cm) |
| Weight | 0.08 lb (36 g) |
| Supported Codecs | G.711, G.722, G.726, G.728, G.729, G.729a, G.729b, G.729ab, iLBC, Fax relay, Modem relay, iSAC (transcoding only) |
| Media Enhancement Features | Echo cancellation (G.168, 128ms), Tone detection, Noise reduction, Gain control, Acoustic shock prevention |
| Compliance & Safety | UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, NOM-019-SCFI-1998 |
| EMC Certifications | CISPR22 Class B, EN55022, EN61000-3-2, EN61000-3-3, EN 55024, EN 61000-4 series |
[/specifications] [accesories]
| Compatible Accessories | |
| SM-X-PVDM-500= | 768-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-1000= | 1024-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-2000= | 2048-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-3000= | 3080-channel Enhanced DSP Module |
[/accesories]
Cisco PVDM4-256 Expansion Module
The PVDM4 modules are supported on the Cisco 4451-X platform. You can plug them directly into the single slot on the router motherboard or onto the network interface module (NIM) that supports T1/E1 ports. Enhanced DSP architecture accommodates a packet-processing engine optimized for rich-media voice applications, while concurrently supporting the time-division multiplexing IP (TDM-IP) voice framework. A PVDM4 module plugged onto the motherboard delivers IP-based voice services such as conferencing, media optimization, and transcoding. A PVDM4 module plugged onto the NIM daughter card would be used for voice T1/E1 connectivity. All the PVDM4 modules have the same form factor and are field-upgradable to allow you to easily scale your voice deployments.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Cisco PVDM4-256 Expansion Module
Cisco PVDM4-256 Expansion Module
- Voice DSP module
- for Cisco 4451-X
[properties]
| Properties | Cisco PVDM4-256 |
| Description | 256-channel high-density voice DSP module |
| Product Family | Cisco PVDM4 Series |
| Product Type | Digital Signal Processor Module |
| Supported Devices | Cisco 4000 Series ISRs (except ISR 4461) |
| Channels Supported | 256 (Low), 192 (Medium), 128 (High complexity) |
| Form Factor | On-board motherboard or T1/E1 module slot |
| Connectivity Technology | Wired |
| Mean Time Between Failures MTBF (hours) |
System dependent |
[/properties] [specifications]
| Specifications | PVDM4-256 |
| DSP Technology | Multicore DSP |
| Interface | Integrated Services Card (ISC) slot on motherboard or T1/E1 NIM |
| Supported Channels | 256 (Low Complexity), 192 (Medium), 128 (High) |
| Operating Temperature | 32° to 122°F (0° to 50°C) |
| Voltage | 3.3V |
| Current | 1.47A |
| Power | 4.85W (typical) |
| Dimensions (H x W x D) | 0.67 x 2.50 x 2.62 in. (1.7 x 5.1 x 6.7 cm) |
| Weight | 0.08 lb (36 g) |
| Supported Codecs | G.711, G.722, G.726, G.728, G.729, G.729a, G.729b, G.729ab, iLBC, Fax relay, Modem relay, iSAC (transcoding only) |
| Media Enhancement Features | Echo cancellation (G.168, 128ms), Tone detection, Noise reduction, Gain control, Acoustic shock prevention |
| Compliance & Safety | UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, NOM-019-SCFI-1998 |
| EMC Certifications | CISPR22 Class B, EN55022, EN61000-3-2, EN61000-3-3, EN 55024, EN 61000-4 series |
[/specifications] [accesories]
| Compatible Accessories | |
| SM-X-PVDM-500= | 768-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-1000= | 1024-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-2000= | 2048-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-3000= | 3080-channel Enhanced DSP Module |
[/accesories]
Cisco PVDM4-256 Expansion Module
The PVDM4 modules are supported on the Cisco 4451-X platform. You can plug them directly into the single slot on the router motherboard or onto the network interface module (NIM) that supports T1/E1 ports. Enhanced DSP architecture accommodates a packet-processing engine optimized for rich-media voice applications, while concurrently supporting the time-division multiplexing IP (TDM-IP) voice framework. A PVDM4 module plugged onto the motherboard delivers IP-based voice services such as conferencing, media optimization, and transcoding. A PVDM4 module plugged onto the NIM daughter card would be used for voice T1/E1 connectivity. All the PVDM4 modules have the same form factor and are field-upgradable to allow you to easily scale your voice deployments.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Voice DSP module
- for Cisco 4451-X
[properties]
| Properties | Cisco PVDM4-256 |
| Description | 256-channel high-density voice DSP module |
| Product Family | Cisco PVDM4 Series |
| Product Type | Digital Signal Processor Module |
| Supported Devices | Cisco 4000 Series ISRs (except ISR 4461) |
| Channels Supported | 256 (Low), 192 (Medium), 128 (High complexity) |
| Form Factor | On-board motherboard or T1/E1 module slot |
| Connectivity Technology | Wired |
| Mean Time Between Failures MTBF (hours) |
System dependent |
[/properties] [specifications]
| Specifications | PVDM4-256 |
| DSP Technology | Multicore DSP |
| Interface | Integrated Services Card (ISC) slot on motherboard or T1/E1 NIM |
| Supported Channels | 256 (Low Complexity), 192 (Medium), 128 (High) |
| Operating Temperature | 32° to 122°F (0° to 50°C) |
| Voltage | 3.3V |
| Current | 1.47A |
| Power | 4.85W (typical) |
| Dimensions (H x W x D) | 0.67 x 2.50 x 2.62 in. (1.7 x 5.1 x 6.7 cm) |
| Weight | 0.08 lb (36 g) |
| Supported Codecs | G.711, G.722, G.726, G.728, G.729, G.729a, G.729b, G.729ab, iLBC, Fax relay, Modem relay, iSAC (transcoding only) |
| Media Enhancement Features | Echo cancellation (G.168, 128ms), Tone detection, Noise reduction, Gain control, Acoustic shock prevention |
| Compliance & Safety | UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, NOM-019-SCFI-1998 |
| EMC Certifications | CISPR22 Class B, EN55022, EN61000-3-2, EN61000-3-3, EN 55024, EN 61000-4 series |
[/specifications] [accesories]
| Compatible Accessories | |
| SM-X-PVDM-500= | 768-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-1000= | 1024-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-2000= | 2048-channel Enhanced DSP Module |
| SM-X-PVDM-3000= | 3080-channel Enhanced DSP Module |
[/accesories]
Cisco PVDM4-256 Expansion Module
The PVDM4 modules are supported on the Cisco 4451-X platform. You can plug them directly into the single slot on the router motherboard or onto the network interface module (NIM) that supports T1/E1 ports. Enhanced DSP architecture accommodates a packet-processing engine optimized for rich-media voice applications, while concurrently supporting the time-division multiplexing IP (TDM-IP) voice framework. A PVDM4 module plugged onto the motherboard delivers IP-based voice services such as conferencing, media optimization, and transcoding. A PVDM4 module plugged onto the NIM daughter card would be used for voice T1/E1 connectivity. All the PVDM4 modules have the same form factor and are field-upgradable to allow you to easily scale your voice deployments.
















