Cisco PVDM4-128 Expansion Module
- Voice DSP module
- for Cisco 4451-X
[properties]
| Properties | Cisco PVDM4-128 Digital Signal Processor Module |
| Description | 128-channel high-density voice DSP module for Cisco 4000 Series ISR platforms |
| Product Type | Digital Signal Processor (DSP) Module |
| Compatibility | Cisco ISR 4000 Series (excluding ISR 4461) |
| Mount Type | Onboard motherboard slot or T1/E1 Network Interface Module (NIM) |
[/properties] [specifications]
| DSP Technology | Multicore DSP technology |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| Voltage | 3.3V |
| Current | 1.47A |
| Power Consumption | 4.85W |
| Weight | 36 g (0.08 lb) |
| Dimensions (H x W x D) | 1.7 x 5.1 x 6.7 cm (0.67 x 2.50 x 2.62 in.) |
| Max Channels | 128 (Low), 96 (Medium), 64 (High Complexity) |
| Supported Codecs | G.711, G.722, G.726, G.728, G.729, iLBC, iSAC (transcoding only), Fax/Modem relay |
| Voice Services | Conferencing, Transcoding, Media Optimization, Echo Cancellation |
[/specifications] [accesories]
| Included Items | PVDM4-128 Module (included in the box) |
| Optional Accessories | T1/E1 NIM modules for external mounting (sold separately) |
[/accesories]
Cisco PVDM4-128 Expansion Module
The Cisco Fourth-Generation Packet Voice Digital Signal Processor Module (PVDM4) enables Cisco 4451-X Integrated Services Routers (ISRs) to provide rich- media capabilities such as high-density voice connectivity, conferencing, transcending, media optimization, translating, and secure voice in Cisco Unified Communications Solutions. The PVDM4 modules are supported on the Cisco 4451-X platform. You can plug them directly into the single slot on the router motherboard or onto the network inter face module (NIM) that supports T1/E1 ports. Enhanced DSP architecture accommodates a packet-processing engine optimized for rich-media voice applications, while concurrently supporting the time-division multiplexing IP (TDM-IP) voice framework.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Cisco PVDM4-128 Expansion Module
Cisco PVDM4-128 Expansion Module
- Voice DSP module
- for Cisco 4451-X
[properties]
| Properties | Cisco PVDM4-128 Digital Signal Processor Module |
| Description | 128-channel high-density voice DSP module for Cisco 4000 Series ISR platforms |
| Product Type | Digital Signal Processor (DSP) Module |
| Compatibility | Cisco ISR 4000 Series (excluding ISR 4461) |
| Mount Type | Onboard motherboard slot or T1/E1 Network Interface Module (NIM) |
[/properties] [specifications]
| DSP Technology | Multicore DSP technology |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| Voltage | 3.3V |
| Current | 1.47A |
| Power Consumption | 4.85W |
| Weight | 36 g (0.08 lb) |
| Dimensions (H x W x D) | 1.7 x 5.1 x 6.7 cm (0.67 x 2.50 x 2.62 in.) |
| Max Channels | 128 (Low), 96 (Medium), 64 (High Complexity) |
| Supported Codecs | G.711, G.722, G.726, G.728, G.729, iLBC, iSAC (transcoding only), Fax/Modem relay |
| Voice Services | Conferencing, Transcoding, Media Optimization, Echo Cancellation |
[/specifications] [accesories]
| Included Items | PVDM4-128 Module (included in the box) |
| Optional Accessories | T1/E1 NIM modules for external mounting (sold separately) |
[/accesories]
Cisco PVDM4-128 Expansion Module
The Cisco Fourth-Generation Packet Voice Digital Signal Processor Module (PVDM4) enables Cisco 4451-X Integrated Services Routers (ISRs) to provide rich- media capabilities such as high-density voice connectivity, conferencing, transcending, media optimization, translating, and secure voice in Cisco Unified Communications Solutions. The PVDM4 modules are supported on the Cisco 4451-X platform. You can plug them directly into the single slot on the router motherboard or onto the network inter face module (NIM) that supports T1/E1 ports. Enhanced DSP architecture accommodates a packet-processing engine optimized for rich-media voice applications, while concurrently supporting the time-division multiplexing IP (TDM-IP) voice framework.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Voice DSP module
- for Cisco 4451-X
[properties]
| Properties | Cisco PVDM4-128 Digital Signal Processor Module |
| Description | 128-channel high-density voice DSP module for Cisco 4000 Series ISR platforms |
| Product Type | Digital Signal Processor (DSP) Module |
| Compatibility | Cisco ISR 4000 Series (excluding ISR 4461) |
| Mount Type | Onboard motherboard slot or T1/E1 Network Interface Module (NIM) |
[/properties] [specifications]
| DSP Technology | Multicore DSP technology |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| Voltage | 3.3V |
| Current | 1.47A |
| Power Consumption | 4.85W |
| Weight | 36 g (0.08 lb) |
| Dimensions (H x W x D) | 1.7 x 5.1 x 6.7 cm (0.67 x 2.50 x 2.62 in.) |
| Max Channels | 128 (Low), 96 (Medium), 64 (High Complexity) |
| Supported Codecs | G.711, G.722, G.726, G.728, G.729, iLBC, iSAC (transcoding only), Fax/Modem relay |
| Voice Services | Conferencing, Transcoding, Media Optimization, Echo Cancellation |
[/specifications] [accesories]
| Included Items | PVDM4-128 Module (included in the box) |
| Optional Accessories | T1/E1 NIM modules for external mounting (sold separately) |
[/accesories]
Cisco PVDM4-128 Expansion Module
The Cisco Fourth-Generation Packet Voice Digital Signal Processor Module (PVDM4) enables Cisco 4451-X Integrated Services Routers (ISRs) to provide rich- media capabilities such as high-density voice connectivity, conferencing, transcending, media optimization, translating, and secure voice in Cisco Unified Communications Solutions. The PVDM4 modules are supported on the Cisco 4451-X platform. You can plug them directly into the single slot on the router motherboard or onto the network inter face module (NIM) that supports T1/E1 ports. Enhanced DSP architecture accommodates a packet-processing engine optimized for rich-media voice applications, while concurrently supporting the time-division multiplexing IP (TDM-IP) voice framework.
















