Juniper PTX10K-LC1201-36CD Line Card
- PTX10K14.4Tbps Line Card - 36 port QSFP-DD ( JNP10K-LC1201 )
| Properties | Juniper PTX10K-LC1201-36CD |
| Description | 36x400GbE/36x200GbE/36x100GbE/36x40GbE line card [JNP10K-LC1201] |
| Product Family | PTX10000 Series |
| Product Type | Line Card |
| Maximum Port Densities | |
| QSFP56-DD | 36 |
| Maximum Port Configuration | |
| Modes | Port Speeds |
| Nonchannelized Mode (Mode D) | 100 Gbps: 30 40 Gbps: 30 10 Gbps: 0 |
| Channelized Mode (Mode A) | 101 Gbps: 24 40 Gbps: 24 10 Gbps: 96 |
| Bandwidth | 14.4 Tbps |
| Silicon | Express4 |
| 100GbE Ports | 144 |
| 400GbE Ports | 36 |
| Network Ports | 400GbE transceivers (QSFP56-DD) 400GbE active optic cables (QSFP56-DD AOCs) 4 x 100GbE transceivers (QSFP56-DD) 2 x 100GbE transceivers (QSFP28-DD) 100GbE transceivers (QSFP28) 100GbE AOCs (QSFP28) 40GbE transceivers (QSFP+) 40GbE to 10GbE QSA (Junos OS Release 20.2R1 and later) |
| Dimensions | 17.2 in. x 1.89 in. x 21.3 in. (43.68 cm x 4.8 cm x 54.1 cm) |
| Net Shipping Weight | 35 lb (15.88 kg) |
| Components Required for the PTX10K-LC1201-36CD Line Cards | |
| Part Number for the PTX10004 | |
| Switch fabric | JNP10004-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-128G-E, or JNP10K-RE1-ELT |
| Fan tray | JNP10004-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10004-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
| Part Number for the PTX10008 | |
| Switch fabric | JNP10008-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-ELT, JNP10K-RE1-E128, or JNP10K-RE2-E128 |
| Fan tray | JNP10008-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10008-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
| Part Number for the PTX10016 | |
| Switch fabric | JNP10016-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-ELT or JNP10K-RE1-E128 |
| Fan tray | JNP10016-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10016-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
The Juniper Networks PTX10008 Packet Transport Router enables cloud and data center operators to smoothly transition from 10-Gigabit and 40-Gigabit Ethernet networks to 100-Gigabit and 400-Gigabit Ethernet high-performance networks. This flexible, 13 rack unit (13-U) modular chassis has eight line card slots that can support a maximum of 288 400-Gigabit Ethernet ports that can also be configured as 576 200-Gigabit Ethernet ports, 1152 100-Gigabit Ethernet ports, 288 50-Gigabit Ethernet ports, 288 40-Gigabit Ethernet ports, 288 25-Gigabit Ethernet ports, or 1152 10-Gigabit Ethernet ports.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper PTX10K-LC1201-36CD Line Card
Juniper PTX10K-LC1201-36CD Line Card
- PTX10K14.4Tbps Line Card - 36 port QSFP-DD ( JNP10K-LC1201 )
| Properties | Juniper PTX10K-LC1201-36CD |
| Description | 36x400GbE/36x200GbE/36x100GbE/36x40GbE line card [JNP10K-LC1201] |
| Product Family | PTX10000 Series |
| Product Type | Line Card |
| Maximum Port Densities | |
| QSFP56-DD | 36 |
| Maximum Port Configuration | |
| Modes | Port Speeds |
| Nonchannelized Mode (Mode D) | 100 Gbps: 30 40 Gbps: 30 10 Gbps: 0 |
| Channelized Mode (Mode A) | 101 Gbps: 24 40 Gbps: 24 10 Gbps: 96 |
| Bandwidth | 14.4 Tbps |
| Silicon | Express4 |
| 100GbE Ports | 144 |
| 400GbE Ports | 36 |
| Network Ports | 400GbE transceivers (QSFP56-DD) 400GbE active optic cables (QSFP56-DD AOCs) 4 x 100GbE transceivers (QSFP56-DD) 2 x 100GbE transceivers (QSFP28-DD) 100GbE transceivers (QSFP28) 100GbE AOCs (QSFP28) 40GbE transceivers (QSFP+) 40GbE to 10GbE QSA (Junos OS Release 20.2R1 and later) |
| Dimensions | 17.2 in. x 1.89 in. x 21.3 in. (43.68 cm x 4.8 cm x 54.1 cm) |
| Net Shipping Weight | 35 lb (15.88 kg) |
| Components Required for the PTX10K-LC1201-36CD Line Cards | |
| Part Number for the PTX10004 | |
| Switch fabric | JNP10004-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-128G-E, or JNP10K-RE1-ELT |
| Fan tray | JNP10004-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10004-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
| Part Number for the PTX10008 | |
| Switch fabric | JNP10008-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-ELT, JNP10K-RE1-E128, or JNP10K-RE2-E128 |
| Fan tray | JNP10008-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10008-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
| Part Number for the PTX10016 | |
| Switch fabric | JNP10016-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-ELT or JNP10K-RE1-E128 |
| Fan tray | JNP10016-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10016-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
The Juniper Networks PTX10008 Packet Transport Router enables cloud and data center operators to smoothly transition from 10-Gigabit and 40-Gigabit Ethernet networks to 100-Gigabit and 400-Gigabit Ethernet high-performance networks. This flexible, 13 rack unit (13-U) modular chassis has eight line card slots that can support a maximum of 288 400-Gigabit Ethernet ports that can also be configured as 576 200-Gigabit Ethernet ports, 1152 100-Gigabit Ethernet ports, 288 50-Gigabit Ethernet ports, 288 40-Gigabit Ethernet ports, 288 25-Gigabit Ethernet ports, or 1152 10-Gigabit Ethernet ports.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- PTX10K14.4Tbps Line Card - 36 port QSFP-DD ( JNP10K-LC1201 )
| Properties | Juniper PTX10K-LC1201-36CD |
| Description | 36x400GbE/36x200GbE/36x100GbE/36x40GbE line card [JNP10K-LC1201] |
| Product Family | PTX10000 Series |
| Product Type | Line Card |
| Maximum Port Densities | |
| QSFP56-DD | 36 |
| Maximum Port Configuration | |
| Modes | Port Speeds |
| Nonchannelized Mode (Mode D) | 100 Gbps: 30 40 Gbps: 30 10 Gbps: 0 |
| Channelized Mode (Mode A) | 101 Gbps: 24 40 Gbps: 24 10 Gbps: 96 |
| Bandwidth | 14.4 Tbps |
| Silicon | Express4 |
| 100GbE Ports | 144 |
| 400GbE Ports | 36 |
| Network Ports | 400GbE transceivers (QSFP56-DD) 400GbE active optic cables (QSFP56-DD AOCs) 4 x 100GbE transceivers (QSFP56-DD) 2 x 100GbE transceivers (QSFP28-DD) 100GbE transceivers (QSFP28) 100GbE AOCs (QSFP28) 40GbE transceivers (QSFP+) 40GbE to 10GbE QSA (Junos OS Release 20.2R1 and later) |
| Dimensions | 17.2 in. x 1.89 in. x 21.3 in. (43.68 cm x 4.8 cm x 54.1 cm) |
| Net Shipping Weight | 35 lb (15.88 kg) |
| Components Required for the PTX10K-LC1201-36CD Line Cards | |
| Part Number for the PTX10004 | |
| Switch fabric | JNP10004-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-128G-E, or JNP10K-RE1-ELT |
| Fan tray | JNP10004-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10004-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
| Part Number for the PTX10008 | |
| Switch fabric | JNP10008-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-ELT, JNP10K-RE1-E128, or JNP10K-RE2-E128 |
| Fan tray | JNP10008-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10008-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
| Part Number for the PTX10016 | |
| Switch fabric | JNP10016-SF3 |
| RCB | JNP10K-RE1-E, JNP10K-RE1-ELT or JNP10K-RE1-E128 |
| Fan tray | JNP10016-FAN2 |
| Fan tray controller | JNP10016-FTC2 |
| Power supply | JNP10K-PWR-AC2 or JNP10K-PWR-DC2 |
The Juniper Networks PTX10008 Packet Transport Router enables cloud and data center operators to smoothly transition from 10-Gigabit and 40-Gigabit Ethernet networks to 100-Gigabit and 400-Gigabit Ethernet high-performance networks. This flexible, 13 rack unit (13-U) modular chassis has eight line card slots that can support a maximum of 288 400-Gigabit Ethernet ports that can also be configured as 576 200-Gigabit Ethernet ports, 1152 100-Gigabit Ethernet ports, 288 50-Gigabit Ethernet ports, 288 40-Gigabit Ethernet ports, 288 25-Gigabit Ethernet ports, or 1152 10-Gigabit Ethernet ports.




















