Juniper PTX10002-60C-AC-R Router
- PTX10002-60C R SW + JNP10002-60C System with 60 100G Ports or 60 40G Ports or 192 10G Ports with 4 1600W AC Power Supplies, 4 Power Cables and 3 Fan Trays
[properties]
| Properties | Juniper PTX10002-60C-AC-R |
| Description | PTX10002 Full IP system with 60-port 100GbE QSFP28 / 60-port 40GbE QSFP+ / 192-port 10GbE SFP+ with 4 1600 W AC power supplies, 4 power cables, and 3 fan trays. R Mode |
| Product Family | PTX10000 Series |
| Product Type | Router |
| Port Densities | |
| Max. 10GbE | 192 |
| Max. 40GbE | 60 |
| Max. 100GbE | 60 |
| Dimension (WxHxD) | 17.4 x 3.46 x 31 in (44.2 x 8.8 x 78.7 cm) |
| Weight (lb/kg) fully configured | 68 lb (31 kg) |
| Rack units | 2 U |
| Maximum power draw | 2425 W AC, 4862 BTU/hr |
| Typical power draw | 1850 W AC, 3583 BTU/hr |
| Power | 4x 1,600 Watt AC/DC power supply |
| Cooling | Front-to-back airflow Three hot-swappable fan modules with redundant fans |
[/properties][specifications]
| Specifications | PTX10002-60C-AC-R |
| CPU | Intel Quad Core Ivy Bridge 2.5 GHz CPU |
| RAM | 32 Gb SDRAM |
| SSD | 64Gx2 |
| System throughput | 6 Tbps |
| Forwarding capacity | Up to 4 Bpps |
| Management and Precision Time Protocol (PTP) interfaces | 1 small form-factor pluggable transceiver (SFP/SFP +) port or PTP Grandmaster Fiber (SFP) or 10/100/1000BASE-T (RJ-45) Ethernet management port SMB in, SMB out, 10 MHz in, 10 MHz out One console port USB 2.0 storage interface |
| Total packet buffer | 24 GB |
| Latency | As low as 2.5 microseconds within a Packet Forwarding Engine (PFE) As low as 5.5 microseconds across PFEs |
| Operating temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
| Storage temperature | -40° to 158° F (-40° to 70° C) |
| Operating altitude | Up to 10,000 ft. (3,048 m) |
| Relative humidity operating | 5 to 90% (noncondensing) |
| Relative humidity nonoperating | 5 to 95% (noncondensing) |
| Seismic | Designed to meet GR-63, Zone 4 earthquake requirements |
| Safety | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Information Technology EquipmentSafety UL 60950-1 Information Technology EquipmentSafety EN 60950-1 Information Technology EquipmentSafety IEC 60950-1 Information Technology EquipmentSafety (All country deviations) EN 60825-1 Safety of Laser ProductsPart 1: Equipment Classification |
| EMC | 47CFR Part 15, (FCC) Class A ICES-003 Class A EN 55022 Class A CISPR 22 Class A EN 55024 CISPR 24 EN 300 386 VCCI Class A AS/NZA CISPR22 Class A KN22 Class A CNS 13438 Class A EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 ETSI ETSI EN 300 019: Environmental Conditions & Environmental Tests for Telecommunications Equipment ETSI EN 300 019-2-1 (2000)Storage ETSI EN 300 019-2-2 (1999)Transportation ETSI EN 300 019-2-3 (2003)Stationary Use at Weatherprotected Locations ETSI EN 300 019-2-4 (2003)Stationary Use at NonWeather-protected Locations ETS 300753 (1997)Acoustic noise emitted by telecommunications equipment |
[/specifications][accesories]
[/accesories]
The space-efficient PTX10002 is designed to scale for exponential traffic growth in cloud and service provider networks. It addresses power and 100GbE interconnect challenges, and is ideal for space-constrained peering and collocation facilities and central office locations in emerging markets where space and power are at a premium.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper PTX10002-60C-AC-R Router
Juniper PTX10002-60C-AC-R Router
- PTX10002-60C R SW + JNP10002-60C System with 60 100G Ports or 60 40G Ports or 192 10G Ports with 4 1600W AC Power Supplies, 4 Power Cables and 3 Fan Trays
[properties]
| Properties | Juniper PTX10002-60C-AC-R |
| Description | PTX10002 Full IP system with 60-port 100GbE QSFP28 / 60-port 40GbE QSFP+ / 192-port 10GbE SFP+ with 4 1600 W AC power supplies, 4 power cables, and 3 fan trays. R Mode |
| Product Family | PTX10000 Series |
| Product Type | Router |
| Port Densities | |
| Max. 10GbE | 192 |
| Max. 40GbE | 60 |
| Max. 100GbE | 60 |
| Dimension (WxHxD) | 17.4 x 3.46 x 31 in (44.2 x 8.8 x 78.7 cm) |
| Weight (lb/kg) fully configured | 68 lb (31 kg) |
| Rack units | 2 U |
| Maximum power draw | 2425 W AC, 4862 BTU/hr |
| Typical power draw | 1850 W AC, 3583 BTU/hr |
| Power | 4x 1,600 Watt AC/DC power supply |
| Cooling | Front-to-back airflow Three hot-swappable fan modules with redundant fans |
[/properties][specifications]
| Specifications | PTX10002-60C-AC-R |
| CPU | Intel Quad Core Ivy Bridge 2.5 GHz CPU |
| RAM | 32 Gb SDRAM |
| SSD | 64Gx2 |
| System throughput | 6 Tbps |
| Forwarding capacity | Up to 4 Bpps |
| Management and Precision Time Protocol (PTP) interfaces | 1 small form-factor pluggable transceiver (SFP/SFP +) port or PTP Grandmaster Fiber (SFP) or 10/100/1000BASE-T (RJ-45) Ethernet management port SMB in, SMB out, 10 MHz in, 10 MHz out One console port USB 2.0 storage interface |
| Total packet buffer | 24 GB |
| Latency | As low as 2.5 microseconds within a Packet Forwarding Engine (PFE) As low as 5.5 microseconds across PFEs |
| Operating temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
| Storage temperature | -40° to 158° F (-40° to 70° C) |
| Operating altitude | Up to 10,000 ft. (3,048 m) |
| Relative humidity operating | 5 to 90% (noncondensing) |
| Relative humidity nonoperating | 5 to 95% (noncondensing) |
| Seismic | Designed to meet GR-63, Zone 4 earthquake requirements |
| Safety | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Information Technology EquipmentSafety UL 60950-1 Information Technology EquipmentSafety EN 60950-1 Information Technology EquipmentSafety IEC 60950-1 Information Technology EquipmentSafety (All country deviations) EN 60825-1 Safety of Laser ProductsPart 1: Equipment Classification |
| EMC | 47CFR Part 15, (FCC) Class A ICES-003 Class A EN 55022 Class A CISPR 22 Class A EN 55024 CISPR 24 EN 300 386 VCCI Class A AS/NZA CISPR22 Class A KN22 Class A CNS 13438 Class A EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 ETSI ETSI EN 300 019: Environmental Conditions & Environmental Tests for Telecommunications Equipment ETSI EN 300 019-2-1 (2000)Storage ETSI EN 300 019-2-2 (1999)Transportation ETSI EN 300 019-2-3 (2003)Stationary Use at Weatherprotected Locations ETSI EN 300 019-2-4 (2003)Stationary Use at NonWeather-protected Locations ETS 300753 (1997)Acoustic noise emitted by telecommunications equipment |
[/specifications][accesories]
[/accesories]
The space-efficient PTX10002 is designed to scale for exponential traffic growth in cloud and service provider networks. It addresses power and 100GbE interconnect challenges, and is ideal for space-constrained peering and collocation facilities and central office locations in emerging markets where space and power are at a premium.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- PTX10002-60C R SW + JNP10002-60C System with 60 100G Ports or 60 40G Ports or 192 10G Ports with 4 1600W AC Power Supplies, 4 Power Cables and 3 Fan Trays
[properties]
| Properties | Juniper PTX10002-60C-AC-R |
| Description | PTX10002 Full IP system with 60-port 100GbE QSFP28 / 60-port 40GbE QSFP+ / 192-port 10GbE SFP+ with 4 1600 W AC power supplies, 4 power cables, and 3 fan trays. R Mode |
| Product Family | PTX10000 Series |
| Product Type | Router |
| Port Densities | |
| Max. 10GbE | 192 |
| Max. 40GbE | 60 |
| Max. 100GbE | 60 |
| Dimension (WxHxD) | 17.4 x 3.46 x 31 in (44.2 x 8.8 x 78.7 cm) |
| Weight (lb/kg) fully configured | 68 lb (31 kg) |
| Rack units | 2 U |
| Maximum power draw | 2425 W AC, 4862 BTU/hr |
| Typical power draw | 1850 W AC, 3583 BTU/hr |
| Power | 4x 1,600 Watt AC/DC power supply |
| Cooling | Front-to-back airflow Three hot-swappable fan modules with redundant fans |
[/properties][specifications]
| Specifications | PTX10002-60C-AC-R |
| CPU | Intel Quad Core Ivy Bridge 2.5 GHz CPU |
| RAM | 32 Gb SDRAM |
| SSD | 64Gx2 |
| System throughput | 6 Tbps |
| Forwarding capacity | Up to 4 Bpps |
| Management and Precision Time Protocol (PTP) interfaces | 1 small form-factor pluggable transceiver (SFP/SFP +) port or PTP Grandmaster Fiber (SFP) or 10/100/1000BASE-T (RJ-45) Ethernet management port SMB in, SMB out, 10 MHz in, 10 MHz out One console port USB 2.0 storage interface |
| Total packet buffer | 24 GB |
| Latency | As low as 2.5 microseconds within a Packet Forwarding Engine (PFE) As low as 5.5 microseconds across PFEs |
| Operating temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
| Storage temperature | -40° to 158° F (-40° to 70° C) |
| Operating altitude | Up to 10,000 ft. (3,048 m) |
| Relative humidity operating | 5 to 90% (noncondensing) |
| Relative humidity nonoperating | 5 to 95% (noncondensing) |
| Seismic | Designed to meet GR-63, Zone 4 earthquake requirements |
| Safety | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Information Technology EquipmentSafety UL 60950-1 Information Technology EquipmentSafety EN 60950-1 Information Technology EquipmentSafety IEC 60950-1 Information Technology EquipmentSafety (All country deviations) EN 60825-1 Safety of Laser ProductsPart 1: Equipment Classification |
| EMC | 47CFR Part 15, (FCC) Class A ICES-003 Class A EN 55022 Class A CISPR 22 Class A EN 55024 CISPR 24 EN 300 386 VCCI Class A AS/NZA CISPR22 Class A KN22 Class A CNS 13438 Class A EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 ETSI ETSI EN 300 019: Environmental Conditions & Environmental Tests for Telecommunications Equipment ETSI EN 300 019-2-1 (2000)Storage ETSI EN 300 019-2-2 (1999)Transportation ETSI EN 300 019-2-3 (2003)Stationary Use at Weatherprotected Locations ETSI EN 300 019-2-4 (2003)Stationary Use at NonWeather-protected Locations ETS 300753 (1997)Acoustic noise emitted by telecommunications equipment |
[/specifications][accesories]
[/accesories]
The space-efficient PTX10002 is designed to scale for exponential traffic growth in cloud and service provider networks. It addresses power and 100GbE interconnect challenges, and is ideal for space-constrained peering and collocation facilities and central office locations in emerging markets where space and power are at a premium.




















