Cisco SFP-10G-AOC5M Cable
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 16.4 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC5M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 5 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 5 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC5M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC5M Module
The Cisco 10GBASE SFP+ modules provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications. With Cisco SFP+ Active Optical Cables, businesses can benefit from direct-attach fiber assemblies that come with SFP+ connectors. SFP-10G-AOC5M cables are ideal for connecting within racks or across adjacent racks, especially over very short distances, and provide a cost-effective solution.
Key Features:
- 5 meter
- 10GBASE-AOC SFP+
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC5M datasheet in the tabs.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Cisco SFP-10G-AOC5M Cable
Cisco SFP-10G-AOC5M Cable
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 16.4 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC5M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 5 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 5 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC5M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC5M Module
The Cisco 10GBASE SFP+ modules provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications. With Cisco SFP+ Active Optical Cables, businesses can benefit from direct-attach fiber assemblies that come with SFP+ connectors. SFP-10G-AOC5M cables are ideal for connecting within racks or across adjacent racks, especially over very short distances, and provide a cost-effective solution.
Key Features:
- 5 meter
- 10GBASE-AOC SFP+
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC5M datasheet in the tabs.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 16.4 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC5M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 5 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 5 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC5M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC5M Module
The Cisco 10GBASE SFP+ modules provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications. With Cisco SFP+ Active Optical Cables, businesses can benefit from direct-attach fiber assemblies that come with SFP+ connectors. SFP-10G-AOC5M cables are ideal for connecting within racks or across adjacent racks, especially over very short distances, and provide a cost-effective solution.
Key Features:
- 5 meter
- 10GBASE-AOC SFP+
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC5M datasheet in the tabs.


















