Cisco SFP-10G-AOC3M Cable
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 10 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC3M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 3 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 3 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC3M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC3M Module
The SFP-10G-AOC3M is a 3 meter hot-swappable input/output device that plugs into an Ethernet SFP+ port of a Cisco switch. It is a 10GBASE-AOC SFP+ tranceiver module. This Cisco SFP+ Active Optical Cables Ā provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications.
Ā Key Features:
- āPay-as-you-populateā model
-
Cisco quality Identification (ID)
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC3M datasheet in the tabs.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Cisco SFP-10G-AOC3M Cable
Cisco SFP-10G-AOC3M Cable
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 10 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC3M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 3 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 3 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC3M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC3M Module
The SFP-10G-AOC3M is a 3 meter hot-swappable input/output device that plugs into an Ethernet SFP+ port of a Cisco switch. It is a 10GBASE-AOC SFP+ tranceiver module. This Cisco SFP+ Active Optical Cables Ā provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications.
Ā Key Features:
- āPay-as-you-populateā model
-
Cisco quality Identification (ID)
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC3M datasheet in the tabs.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 10 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC3M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 3 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 3 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC3M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC3M Module
The SFP-10G-AOC3M is a 3 meter hot-swappable input/output device that plugs into an Ethernet SFP+ port of a Cisco switch. It is a 10GBASE-AOC SFP+ tranceiver module. This Cisco SFP+ Active Optical Cables Ā provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications.
Ā Key Features:
- āPay-as-you-populateā model
-
Cisco quality Identification (ID)
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC3M datasheet in the tabs.


















