Cisco SFP-10G-AOC2M Cable
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 6.6 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC2M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 2 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 2 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC2M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC2M Module
The SFP-10G-AOC2M is a 2 meter 10GBASE-AOC SFP+ tranceiver module. This Cisco SFP+ Active Optical Cables Ā provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications.
Ā Key Features:
- SFP+ cables
- Cisco quality Identification (ID)
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC2M datasheet in the tabs.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Cisco SFP-10G-AOC2M Cable
Cisco SFP-10G-AOC2M Cable
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 6.6 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC2M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 2 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 2 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC2M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC2M Module
The SFP-10G-AOC2M is a 2 meter 10GBASE-AOC SFP+ tranceiver module. This Cisco SFP+ Active Optical Cables Ā provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications.
Ā Key Features:
- SFP+ cables
- Cisco quality Identification (ID)
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC2M datasheet in the tabs.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 6.6 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC2M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 2 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 2 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC2M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC2M Module
The SFP-10G-AOC2M is a 2 meter 10GBASE-AOC SFP+ tranceiver module. This Cisco SFP+ Active Optical Cables Ā provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications.
Ā Key Features:
- SFP+ cables
- Cisco quality Identification (ID)
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC2M datasheet in the tabs.


















