SFP-10G-AOC1M-NEW
- Cisco, Direct attach cable, SFP+ to SFP+, 3.3 ft, SFF-8431, active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC1M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 1 meter, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 1 meter |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC1M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC1M Module
The Cisco 10GBASE SFP+ modules provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications. With Cisco SFP+ Active Optical Cables, businesses can benefit from direct-attach fiber assemblies that come with SFP+ connectors. SFP-10G-AOC1M cables are ideal for connecting within racks or across adjacent racks, especially over very short distances, and provide a cost-effective solution.
Key Features:
- 1 meter
- 10GBASE-AOC SFP+
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC1M datasheet in the tabs.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



SFP-10G-AOC1M-NEW
SFP-10G-AOC1M-NEW
- Cisco, Direct attach cable, SFP+ to SFP+, 3.3 ft, SFF-8431, active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC1M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 1 meter, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 1 meter |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC1M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC1M Module
The Cisco 10GBASE SFP+ modules provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications. With Cisco SFP+ Active Optical Cables, businesses can benefit from direct-attach fiber assemblies that come with SFP+ connectors. SFP-10G-AOC1M cables are ideal for connecting within racks or across adjacent racks, especially over very short distances, and provide a cost-effective solution.
Key Features:
- 1 meter
- 10GBASE-AOC SFP+
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC1M datasheet in the tabs.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cisco, Direct attach cable, SFP+ to SFP+, 3.3 ft, SFF-8431, active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC1M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 1 meter, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 1 meter |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC1M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]
Cisco SFP-10G-AOC1M Module
The Cisco 10GBASE SFP+ modules provide 10 Gigabit Ethernet connectivity options for various businesses, including data centers, enterprise wiring closets, and service provider transport applications. With Cisco SFP+ Active Optical Cables, businesses can benefit from direct-attach fiber assemblies that come with SFP+ connectors. SFP-10G-AOC1M cables are ideal for connecting within racks or across adjacent racks, especially over very short distances, and provide a cost-effective solution.
Key Features:
- 1 meter
- 10GBASE-AOC SFP+
For detailed specifications, refer to the SFP-10G-AOC1M datasheet in the tabs.


















