Cisco SFP-10G-AOC10M Cable
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 33 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC10M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 10 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 10 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC10M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]A broad range of industry-compliant SFP+ cables for 10 Gigabit Ethernet deployments in diverse networking environments.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Cisco SFP-10G-AOC10M Cable
Cisco SFP-10G-AOC10M Cable
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 33 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC10M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 10 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 10 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC10M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]A broad range of industry-compliant SFP+ cables for 10 Gigabit Ethernet deployments in diverse networking environments.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cisco, Network cable, SFP+ to SFP+, 33 ft, SFF-8431, Active
| Product Name | Cisco SFP-10G-AOC10M Active Optical Cable |
| Product Description | 10GBASE-AOC Active Optical Cable, SFP+ to SFP+, 10 meters, fiber optic |
| Type | Active Optical Cable (AOC) |
| Connector Type | SFP+ to SFP+ |
| Length | 10 meters |
| Compliance | SFF-8431 |
| Applications | Data center and high-performance computing networks |
[specifications]
| Product Code | SFP-10G-AOC10M |
| Form Factor | SFP+ |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Cable Type | Fiber optic |
| Power Consumption | 1W |
[/specifications]A broad range of industry-compliant SFP+ cables for 10 Gigabit Ethernet deployments in diverse networking environments.

















