Cisco SD-IE-1GB SD Card
- Flash Memory Card
- 1 GB
- SD
- For Industrial Ethernet 2000 Series
- 3010 Series
[properties]
| Properties | Cisco SD-IE-1GB Ruggedized SD Flash Memory Card |
| Description | 1 GB industrial-grade SD memory card designed for Cisco IE 2000 Series switches |
| Product Type | Ruggedized SD Flash Memory |
| Compatibility | Cisco Industrial Ethernet 2000 (IE 2000) Series switches |
| Mount Type | Hot-swappable SD card slot |
[/properties] [specifications]
| Capacity | 1 GB |
| Memory Type | SD Flash Memory |
| Form Factor | Secure Digital (SD) |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Mounting | Removable and hot-swappable |
| Application | Stores configuration and software for IE 2000 switches |
| Required for Operation | Yes, must be ordered separately (not included by default) |
[/specifications] [accesories]
| Included Items | 1 GB Industrial SD Flash Memory Card (included in the box) |
| Compatible Devices | Cisco Industrial Ethernet 2000 (IE 2000) Series Switches |
[/accesories]
1 GB Flash Memory Card For Industrial Ethernet 2000 Series.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Cisco SD-IE-1GB SD Card
Cisco SD-IE-1GB SD Card
- Flash Memory Card
- 1 GB
- SD
- For Industrial Ethernet 2000 Series
- 3010 Series
[properties]
| Properties | Cisco SD-IE-1GB Ruggedized SD Flash Memory Card |
| Description | 1 GB industrial-grade SD memory card designed for Cisco IE 2000 Series switches |
| Product Type | Ruggedized SD Flash Memory |
| Compatibility | Cisco Industrial Ethernet 2000 (IE 2000) Series switches |
| Mount Type | Hot-swappable SD card slot |
[/properties] [specifications]
| Capacity | 1 GB |
| Memory Type | SD Flash Memory |
| Form Factor | Secure Digital (SD) |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Mounting | Removable and hot-swappable |
| Application | Stores configuration and software for IE 2000 switches |
| Required for Operation | Yes, must be ordered separately (not included by default) |
[/specifications] [accesories]
| Included Items | 1 GB Industrial SD Flash Memory Card (included in the box) |
| Compatible Devices | Cisco Industrial Ethernet 2000 (IE 2000) Series Switches |
[/accesories]
1 GB Flash Memory Card For Industrial Ethernet 2000 Series.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Flash Memory Card
- 1 GB
- SD
- For Industrial Ethernet 2000 Series
- 3010 Series
[properties]
| Properties | Cisco SD-IE-1GB Ruggedized SD Flash Memory Card |
| Description | 1 GB industrial-grade SD memory card designed for Cisco IE 2000 Series switches |
| Product Type | Ruggedized SD Flash Memory |
| Compatibility | Cisco Industrial Ethernet 2000 (IE 2000) Series switches |
| Mount Type | Hot-swappable SD card slot |
[/properties] [specifications]
| Capacity | 1 GB |
| Memory Type | SD Flash Memory |
| Form Factor | Secure Digital (SD) |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Mounting | Removable and hot-swappable |
| Application | Stores configuration and software for IE 2000 switches |
| Required for Operation | Yes, must be ordered separately (not included by default) |
[/specifications] [accesories]
| Included Items | 1 GB Industrial SD Flash Memory Card (included in the box) |
| Compatible Devices | Cisco Industrial Ethernet 2000 (IE 2000) Series Switches |
[/accesories]
1 GB Flash Memory Card For Industrial Ethernet 2000 Series.














