Dell S2721HN 27" Full HD IPS Monitor
[shortdesc] Monitor, 27-inch, Full HD, IPS, 1920x1080, 75 Hz, HDMI, VGA [/shortdesc]
[properties]
| Product Name | Dell S2721HN 27" Full HD IPS Monitor |
| Product Description | Experience vibrant visuals and sharp detail with a 27" IPS display. Ideal for work or entertainment, this monitor offers Full HD resolution and a sleek, modern design for a superior viewing experience. |
| Product Family | Dell Monitor |
| Product Type | Monitor |
| Ports | 2 x HDMI (HDCP 1.4), Audio line-out, Security-lock slot, Power connector |
| Cables Included | Power Cable, HDMI Cable |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 75 Hz |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Size | 27" |
| Adaptive-Sync Technology | AMD FreeSync |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Pixel Pitch | 0.3114 mm |
| Features | LED edgelight system, Dell Easy Arrange, 3-sided bezeless, Color Gamut 99% sRGB, ComfortView Plus |
| Viewing Angle | 178° (horizontal and vertical) |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Input Voltage | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (On mode) | 15.5 W |
| Power Consumption (Typical) | 19 W |
| Dimensions (with stand) | 24 x 7.4 x 17.8 in |
| Dimensions (without stand) | 24 x 2.1 x 14.3 in |
| Environmental Standards | TCO Certified Displays 8, ENERGY STAR Certified |
| Operating Temperature | 32 °F - 104 °F |
[/properties]
[specifications]
| Screen Size | 27 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 8 ms (GtG); can be overclocked to 4 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:01:00 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Viewing Angles | 178° horizontal / 178° vertical |
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4, Audio line-out |
| Power Consumption (Max) | 29 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Dimensions (with stand) | 24.01 x 7.35 x 17.85 inches |
| Weight (with stand) | 11.46 lbs |
| VESA Mount Compatibility | 100 x 100 mm |
| Tilt Adjustment | -5° to +21° |
| Included Accessories | Power Cable, HDMI Cable |
[/specifications]
Dell S2721HN Full HD IPS Monitor
The Dell S2721HN Monitor features a 1920 x 1080 Full HD resolution. It is equipped with AMD FreeSync support, a 75 Hz refresh rate, and an 8 ms (GtG) response time that can be overclocked to 4 ms, providing smooth video and gaming experiences. Additionally, it offers a static contrast ratio of 1000:1 and supports 16.7 million colors, ensuring clear and precise visuals. With a 300 cd/m2 brightness and 178° horizontal and vertical viewing angles, it provides a comfortable user experience, along with low blue light filtering.
Quick Specs:
- Consistent colors
- Leisure gaming (75 Hz Refresh Rate)
- AMD FreeSync Support
- Next-level eye comfort
Please see the related tabs for the S2721HN datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Dell S2721HN 27" Full HD IPS Monitor
Dell S2721HN 27" Full HD IPS Monitor
[shortdesc] Monitor, 27-inch, Full HD, IPS, 1920x1080, 75 Hz, HDMI, VGA [/shortdesc]
[properties]
| Product Name | Dell S2721HN 27" Full HD IPS Monitor |
| Product Description | Experience vibrant visuals and sharp detail with a 27" IPS display. Ideal for work or entertainment, this monitor offers Full HD resolution and a sleek, modern design for a superior viewing experience. |
| Product Family | Dell Monitor |
| Product Type | Monitor |
| Ports | 2 x HDMI (HDCP 1.4), Audio line-out, Security-lock slot, Power connector |
| Cables Included | Power Cable, HDMI Cable |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 75 Hz |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Size | 27" |
| Adaptive-Sync Technology | AMD FreeSync |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Pixel Pitch | 0.3114 mm |
| Features | LED edgelight system, Dell Easy Arrange, 3-sided bezeless, Color Gamut 99% sRGB, ComfortView Plus |
| Viewing Angle | 178° (horizontal and vertical) |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Input Voltage | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (On mode) | 15.5 W |
| Power Consumption (Typical) | 19 W |
| Dimensions (with stand) | 24 x 7.4 x 17.8 in |
| Dimensions (without stand) | 24 x 2.1 x 14.3 in |
| Environmental Standards | TCO Certified Displays 8, ENERGY STAR Certified |
| Operating Temperature | 32 °F - 104 °F |
[/properties]
[specifications]
| Screen Size | 27 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 8 ms (GtG); can be overclocked to 4 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:01:00 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Viewing Angles | 178° horizontal / 178° vertical |
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4, Audio line-out |
| Power Consumption (Max) | 29 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Dimensions (with stand) | 24.01 x 7.35 x 17.85 inches |
| Weight (with stand) | 11.46 lbs |
| VESA Mount Compatibility | 100 x 100 mm |
| Tilt Adjustment | -5° to +21° |
| Included Accessories | Power Cable, HDMI Cable |
[/specifications]
Dell S2721HN Full HD IPS Monitor
The Dell S2721HN Monitor features a 1920 x 1080 Full HD resolution. It is equipped with AMD FreeSync support, a 75 Hz refresh rate, and an 8 ms (GtG) response time that can be overclocked to 4 ms, providing smooth video and gaming experiences. Additionally, it offers a static contrast ratio of 1000:1 and supports 16.7 million colors, ensuring clear and precise visuals. With a 300 cd/m2 brightness and 178° horizontal and vertical viewing angles, it provides a comfortable user experience, along with low blue light filtering.
Quick Specs:
- Consistent colors
- Leisure gaming (75 Hz Refresh Rate)
- AMD FreeSync Support
- Next-level eye comfort
Please see the related tabs for the S2721HN datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc] Monitor, 27-inch, Full HD, IPS, 1920x1080, 75 Hz, HDMI, VGA [/shortdesc]
[properties]
| Product Name | Dell S2721HN 27" Full HD IPS Monitor |
| Product Description | Experience vibrant visuals and sharp detail with a 27" IPS display. Ideal for work or entertainment, this monitor offers Full HD resolution and a sleek, modern design for a superior viewing experience. |
| Product Family | Dell Monitor |
| Product Type | Monitor |
| Ports | 2 x HDMI (HDCP 1.4), Audio line-out, Security-lock slot, Power connector |
| Cables Included | Power Cable, HDMI Cable |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 75 Hz |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Size | 27" |
| Adaptive-Sync Technology | AMD FreeSync |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Pixel Pitch | 0.3114 mm |
| Features | LED edgelight system, Dell Easy Arrange, 3-sided bezeless, Color Gamut 99% sRGB, ComfortView Plus |
| Viewing Angle | 178° (horizontal and vertical) |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Input Voltage | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (On mode) | 15.5 W |
| Power Consumption (Typical) | 19 W |
| Dimensions (with stand) | 24 x 7.4 x 17.8 in |
| Dimensions (without stand) | 24 x 2.1 x 14.3 in |
| Environmental Standards | TCO Certified Displays 8, ENERGY STAR Certified |
| Operating Temperature | 32 °F - 104 °F |
[/properties]
[specifications]
| Screen Size | 27 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 8 ms (GtG); can be overclocked to 4 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:01:00 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Viewing Angles | 178° horizontal / 178° vertical |
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4, Audio line-out |
| Power Consumption (Max) | 29 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Dimensions (with stand) | 24.01 x 7.35 x 17.85 inches |
| Weight (with stand) | 11.46 lbs |
| VESA Mount Compatibility | 100 x 100 mm |
| Tilt Adjustment | -5° to +21° |
| Included Accessories | Power Cable, HDMI Cable |
[/specifications]
Dell S2721HN Full HD IPS Monitor
The Dell S2721HN Monitor features a 1920 x 1080 Full HD resolution. It is equipped with AMD FreeSync support, a 75 Hz refresh rate, and an 8 ms (GtG) response time that can be overclocked to 4 ms, providing smooth video and gaming experiences. Additionally, it offers a static contrast ratio of 1000:1 and supports 16.7 million colors, ensuring clear and precise visuals. With a 300 cd/m2 brightness and 178° horizontal and vertical viewing angles, it provides a comfortable user experience, along with low blue light filtering.
Quick Specs:
- Consistent colors
- Leisure gaming (75 Hz Refresh Rate)
- AMD FreeSync Support
- Next-level eye comfort
Please see the related tabs for the S2721HN datasheet and compatible accessories.














