S-3553LC20D: 1.25G Single Mode SFP Transceivers with 20km Range
[shortdesc]
- 1.25Gbps data rate
- 20km range
- Single LC connectors
- Wavelengths of 1310nm and 1550nm
- Compatible with MikroTik devices
[/shortdesc]
[properties]
| Product Name | MikroTik S-3553LC20D |
| Product Description | 1.25G Single Mode optical SFP transceiver with LC connector, T1310nm/R1550nm, supporting DDM for connections up to 20km |
| Product Type | Transceiver |
| Connector | Single LC UPC |
| Data Rate | 1.25 Gbps |
| Distance | 20 km |
| Format | SFP |
| Mode | Single Mode (SM) |
| Tested Ambient Temperature | -40°C to +70°C |
| Wavelength | 1310nm / 1550nm |
| Compatible Devices | MikroTik devices |
| Max Power Consumption | 1W |
[/properties]
[specifications]
| Optical Output Power | -3 to +3 dBm |
| Receiver Sensitivity | -21 dBm |
| DDM Support | Yes |
| Fiber Type | Single Mode |
| Transmission Rate | 1.25 Gbps |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Dimensions | 0.5 x 0.55 x 2.18 inches (13 x 14 x 55.5 mm) |
| Weight | 0.04 lbs (20 g) |
| Certifications | TUV, UL |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
[/specifications]
MikroTik S-3553LC20D
The S-3553LC20D comprises a set of SFP transceivers, specifically the S-35LC20D, which is a 1.25G Single Mode optical SFP module featuring an LC connector and operating at T1310nm/R1550nm. This module is designed for connections spanning up to 20km and is equipped with DDM support.
Quick Specs:
- Distance: 20km
- Data Rate: 1.25G
- Format: SFP
- Max Power Consumption: 1W
Please see the related tabs for the S-3553LC20D datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



S-3553LC20D: 1.25G Single Mode SFP Transceivers with 20km Range
S-3553LC20D: 1.25G Single Mode SFP Transceivers with 20km Range
[shortdesc]
- 1.25Gbps data rate
- 20km range
- Single LC connectors
- Wavelengths of 1310nm and 1550nm
- Compatible with MikroTik devices
[/shortdesc]
[properties]
| Product Name | MikroTik S-3553LC20D |
| Product Description | 1.25G Single Mode optical SFP transceiver with LC connector, T1310nm/R1550nm, supporting DDM for connections up to 20km |
| Product Type | Transceiver |
| Connector | Single LC UPC |
| Data Rate | 1.25 Gbps |
| Distance | 20 km |
| Format | SFP |
| Mode | Single Mode (SM) |
| Tested Ambient Temperature | -40°C to +70°C |
| Wavelength | 1310nm / 1550nm |
| Compatible Devices | MikroTik devices |
| Max Power Consumption | 1W |
[/properties]
[specifications]
| Optical Output Power | -3 to +3 dBm |
| Receiver Sensitivity | -21 dBm |
| DDM Support | Yes |
| Fiber Type | Single Mode |
| Transmission Rate | 1.25 Gbps |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Dimensions | 0.5 x 0.55 x 2.18 inches (13 x 14 x 55.5 mm) |
| Weight | 0.04 lbs (20 g) |
| Certifications | TUV, UL |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
[/specifications]
MikroTik S-3553LC20D
The S-3553LC20D comprises a set of SFP transceivers, specifically the S-35LC20D, which is a 1.25G Single Mode optical SFP module featuring an LC connector and operating at T1310nm/R1550nm. This module is designed for connections spanning up to 20km and is equipped with DDM support.
Quick Specs:
- Distance: 20km
- Data Rate: 1.25G
- Format: SFP
- Max Power Consumption: 1W
Please see the related tabs for the S-3553LC20D datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc]
- 1.25Gbps data rate
- 20km range
- Single LC connectors
- Wavelengths of 1310nm and 1550nm
- Compatible with MikroTik devices
[/shortdesc]
[properties]
| Product Name | MikroTik S-3553LC20D |
| Product Description | 1.25G Single Mode optical SFP transceiver with LC connector, T1310nm/R1550nm, supporting DDM for connections up to 20km |
| Product Type | Transceiver |
| Connector | Single LC UPC |
| Data Rate | 1.25 Gbps |
| Distance | 20 km |
| Format | SFP |
| Mode | Single Mode (SM) |
| Tested Ambient Temperature | -40°C to +70°C |
| Wavelength | 1310nm / 1550nm |
| Compatible Devices | MikroTik devices |
| Max Power Consumption | 1W |
[/properties]
[specifications]
| Optical Output Power | -3 to +3 dBm |
| Receiver Sensitivity | -21 dBm |
| DDM Support | Yes |
| Fiber Type | Single Mode |
| Transmission Rate | 1.25 Gbps |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Dimensions | 0.5 x 0.55 x 2.18 inches (13 x 14 x 55.5 mm) |
| Weight | 0.04 lbs (20 g) |
| Certifications | TUV, UL |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
[/specifications]
MikroTik S-3553LC20D
The S-3553LC20D comprises a set of SFP transceivers, specifically the S-35LC20D, which is a 1.25G Single Mode optical SFP module featuring an LC connector and operating at T1310nm/R1550nm. This module is designed for connections spanning up to 20km and is equipped with DDM support.
Quick Specs:
- Distance: 20km
- Data Rate: 1.25G
- Format: SFP
- Max Power Consumption: 1W
Please see the related tabs for the S-3553LC20D datasheet and compatible accessories.














