Juniper REMX2K-X8-64G-S Routing Engine
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Spare
| Product Name | REMX2K-X8-64G-S |
| Product Description | MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-X8-64G-S |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8-core 2.3 GHz CPU |
| Memory | 64 GB DRAM |
| Spare Type | Spare |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Storage | 2 x 100 GB SSD |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 |
| Management Port | MGMT |
Juniper REMX2K-X8-64G-S is a spare Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 platforms, featuring an 8-core 2.3 GHz CPU, 64 GB memory, and integrated control-board functionality.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper REMX2K-X8-64G-S Routing Engine
Juniper REMX2K-X8-64G-S Routing Engine
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Spare
| Product Name | REMX2K-X8-64G-S |
| Product Description | MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-X8-64G-S |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8-core 2.3 GHz CPU |
| Memory | 64 GB DRAM |
| Spare Type | Spare |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Storage | 2 x 100 GB SSD |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 |
| Management Port | MGMT |
Juniper REMX2K-X8-64G-S is a spare Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 platforms, featuring an 8-core 2.3 GHz CPU, 64 GB memory, and integrated control-board functionality.
Original: $61,916.40
-65%$61,916.40
$21,670.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Spare
| Product Name | REMX2K-X8-64G-S |
| Product Description | MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz with 64 GB Memory, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-X8-64G-S |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8-core 2.3 GHz CPU |
| Memory | 64 GB DRAM |
| Spare Type | Spare |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Storage | 2 x 100 GB SSD |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 |
| Management Port | MGMT |
Juniper REMX2K-X8-64G-S is a spare Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 platforms, featuring an 8-core 2.3 GHz CPU, 64 GB memory, and integrated control-board functionality.














