Juniper REMX2K-X8-64G-R Routing Engine
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz per CPU with 64 GB Memory, Redundant
| Product Name | REMX2K-X8-64G-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz per CPU with 64 GB Memory, Redundant |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8 Core, 2.3 GHz per CPU |
| Memory | 64 GB |
| Bundle Type | Redundant |
[specifications]
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Platform Support | MX2010 and MX2020 |
| Processor Architecture | 8 Core CPU |
| Memory Capacity | 64 GB |
| Deployment Type | Redundant |
[/specifications]Juniper REMX2K-X8-64G-R is a Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 platforms, featuring 8-core 2.3 GHz per CPU processing, 64 GB memory, and redundant deployment support.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper REMX2K-X8-64G-R Routing Engine
Juniper REMX2K-X8-64G-R Routing Engine
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz per CPU with 64 GB Memory, Redundant
| Product Name | REMX2K-X8-64G-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz per CPU with 64 GB Memory, Redundant |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8 Core, 2.3 GHz per CPU |
| Memory | 64 GB |
| Bundle Type | Redundant |
[specifications]
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Platform Support | MX2010 and MX2020 |
| Processor Architecture | 8 Core CPU |
| Memory Capacity | 64 GB |
| Deployment Type | Redundant |
[/specifications]Juniper REMX2K-X8-64G-R is a Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 platforms, featuring 8-core 2.3 GHz per CPU processing, 64 GB memory, and redundant deployment support.
Original: $61,916.40
-65%$61,916.40
$21,670.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz per CPU with 64 GB Memory, Redundant
| Product Name | REMX2K-X8-64G-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3 GHz per CPU with 64 GB Memory, Redundant |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8 Core, 2.3 GHz per CPU |
| Memory | 64 GB |
| Bundle Type | Redundant |
[specifications]
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Platform Support | MX2010 and MX2020 |
| Processor Architecture | 8 Core CPU |
| Memory Capacity | 64 GB |
| Deployment Type | Redundant |
[/specifications]Juniper REMX2K-X8-64G-R is a Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 platforms, featuring 8-core 2.3 GHz per CPU processing, 64 GB memory, and redundant deployment support.














