Juniper REMX2K-X8-64G-LT-S Routing Engine
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3Ghz with 64G Memory, Limited Encryption Version, Spare
| Product Name | Juniper REMX2K-X8-64G-LT-S Routing Engine |
| Product Description | MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3GHz with 64GB Memory, Limited Encryption Version, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-X8-64G-LT-S |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS and Linux |
| LED Indicators | Equipped with OK, FAIL, and ACTIVE LEDs to display status |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[specifications]
| Compatibility | Designed for MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8-core Haswell CPU at 2.3 GHz |
| Memory | 64 GB DRAM |
| Storage | Two 100 GB solid-state drives (SSDs) |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
[/specifications]The SDN-ready MX2010 Universal Routing Platform is a high-capacity, carrier-grade platform that helps service providers and cloud operators address long-term traffic, subscriber, and services growth.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper REMX2K-X8-64G-LT-S Routing Engine
Juniper REMX2K-X8-64G-LT-S Routing Engine
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3Ghz with 64G Memory, Limited Encryption Version, Spare
| Product Name | Juniper REMX2K-X8-64G-LT-S Routing Engine |
| Product Description | MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3GHz with 64GB Memory, Limited Encryption Version, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-X8-64G-LT-S |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS and Linux |
| LED Indicators | Equipped with OK, FAIL, and ACTIVE LEDs to display status |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[specifications]
| Compatibility | Designed for MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8-core Haswell CPU at 2.3 GHz |
| Memory | 64 GB DRAM |
| Storage | Two 100 GB solid-state drives (SSDs) |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
[/specifications]The SDN-ready MX2010 Universal Routing Platform is a high-capacity, carrier-grade platform that helps service providers and cloud operators address long-term traffic, subscriber, and services growth.
Original: $61,916.40
-65%$61,916.40
$21,670.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3Ghz with 64G Memory, Limited Encryption Version, Spare
| Product Name | Juniper REMX2K-X8-64G-LT-S Routing Engine |
| Product Description | MX2010/MX2020 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.3GHz with 64GB Memory, Limited Encryption Version, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-X8-64G-LT-S |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS and Linux |
| LED Indicators | Equipped with OK, FAIL, and ACTIVE LEDs to display status |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[specifications]
| Compatibility | Designed for MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | 8-core Haswell CPU at 2.3 GHz |
| Memory | 64 GB DRAM |
| Storage | Two 100 GB solid-state drives (SSDs) |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
[/specifications]The SDN-ready MX2010 Universal Routing Platform is a high-capacity, carrier-grade platform that helps service providers and cloud operators address long-term traffic, subscriber, and services growth.














