Juniper REMX2K-1800-32G-WS Routing Engine
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Worldwide Version, Spare
| Product Name | REMX2K-1800-32G-WS |
| Product Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Worldwide Version, Spare |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-1800-32G-WS |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB DRAM |
| Version | Worldwide Version |
| Spare Type | Spare |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Management Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT |
| Management Interface | 10/100/1000 Mbps Ethernet management port |
| Platform Support | MX2010 and MX2020 |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-WS is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, worldwide version designation, and spare deployment status.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper REMX2K-1800-32G-WS Routing Engine
Juniper REMX2K-1800-32G-WS Routing Engine
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Worldwide Version, Spare
| Product Name | REMX2K-1800-32G-WS |
| Product Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Worldwide Version, Spare |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-1800-32G-WS |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB DRAM |
| Version | Worldwide Version |
| Spare Type | Spare |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Management Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT |
| Management Interface | 10/100/1000 Mbps Ethernet management port |
| Platform Support | MX2010 and MX2020 |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-WS is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, worldwide version designation, and spare deployment status.
Original: $64,890.00
-65%$64,890.00
$22,711.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Worldwide Version, Spare
| Product Name | REMX2K-1800-32G-WS |
| Product Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Worldwide Version, Spare |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-1800-32G-WS |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB DRAM |
| Version | Worldwide Version |
| Spare Type | Spare |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Management Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT |
| Management Interface | 10/100/1000 Mbps Ethernet management port |
| Platform Support | MX2010 and MX2020 |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-WS is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, worldwide version designation, and spare deployment status.














