Juniper REMX2K-1800-32G-R Routing Engine
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Redundant Option
| Product Name | REMX2K-1800-32G-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Redundant Option |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB |
| Redundancy | Redundant option |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Bundle Type | Redundant option |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-R is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, 32 GB SSD storage, and redundant deployment support.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper REMX2K-1800-32G-R Routing Engine
Juniper REMX2K-1800-32G-R Routing Engine
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Redundant Option
| Product Name | REMX2K-1800-32G-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Redundant Option |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB |
| Redundancy | Redundant option |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Bundle Type | Redundant option |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-R is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, 32 GB SSD storage, and redundant deployment support.
Original: $63,000.00
-65%$63,000.00
$22,050.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Redundant Option
| Product Name | REMX2K-1800-32G-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Redundant Option |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB |
| Redundancy | Redundant option |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Bundle Type | Redundant option |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-R is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, 32 GB SSD storage, and redundant deployment support.














