Juniper REMX2K-1800-32G-BB Routing Engine
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Base Bundle
| Product Name | REMX2K-1800-32G-BB |
| Product Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Base Bundle |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-1800-32G-BB |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Bundle Type | Base Bundle |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-BB is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, and base bundle designation.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper REMX2K-1800-32G-BB Routing Engine
Juniper REMX2K-1800-32G-BB Routing Engine
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Base Bundle
| Product Name | REMX2K-1800-32G-BB |
| Product Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Base Bundle |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-1800-32G-BB |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Bundle Type | Base Bundle |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-BB is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, and base bundle designation.
Original: $9,100.00
-65%$9,100.00
$3,185.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Base Bundle
| Product Name | REMX2K-1800-32G-BB |
| Product Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 32 GB Memory, Base Bundle |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2K-1800-32G-BB |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 32 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Bundle Type | Base Bundle |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper REMX2K-1800-32G-BB is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 32 GB memory, and base bundle designation.














