Juniper REMX2008-X8-128G Routing Engine
- MX2008 RE, 8x2.1GHz, 128G, Spare
| Product Name | Juniper REMX2008-X8-128G Routing Engine |
| Product Description | MX2008 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.1 GHz with 128 GB Memory, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2008-X8-128G |
| Compatibility | Designed for MX2008 Universal Routing Platform |
| Processor | 8 Core 2.1 GHz |
| Memory | 128 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Two 200 GB SSDs |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The carrier-grade MX2008 Universal Routing Platform helps service providers and cloud operators address long-term traffic, subscriber, and services growth. The powerful SDN-ready platform provides high density, capacity, and throughput in only 24 rack units.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper REMX2008-X8-128G Routing Engine
Juniper REMX2008-X8-128G Routing Engine
- MX2008 RE, 8x2.1GHz, 128G, Spare
| Product Name | Juniper REMX2008-X8-128G Routing Engine |
| Product Description | MX2008 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.1 GHz with 128 GB Memory, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2008-X8-128G |
| Compatibility | Designed for MX2008 Universal Routing Platform |
| Processor | 8 Core 2.1 GHz |
| Memory | 128 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Two 200 GB SSDs |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The carrier-grade MX2008 Universal Routing Platform helps service providers and cloud operators address long-term traffic, subscriber, and services growth. The powerful SDN-ready platform provides high density, capacity, and throughput in only 24 rack units.
Original: $77,157.36
-65%$77,157.36
$27,005.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MX2008 RE, 8x2.1GHz, 128G, Spare
| Product Name | Juniper REMX2008-X8-128G Routing Engine |
| Product Description | MX2008 Routing Engine and Control Board, 8 Core 2.1 GHz with 128 GB Memory, Spare |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Manufacturer | Juniper Networks |
| Product Line | MX Series |
| Model | REMX2008-X8-128G |
| Compatibility | Designed for MX2008 Universal Routing Platform |
| Processor | 8 Core 2.1 GHz |
| Memory | 128 GB DRAM |
[specifications]
| Storage | Two 200 GB SSDs |
| Function | Manages routing protocols, network interfaces, and system management tasks |
| Redundancy | Supports high availability configurations with redundant Routing Engines |
| Hot-Swappable | Yes, allows for maintenance without service interruption |
| Management | Managed via Junos OS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85% non-condensing |
| Compliance | FCC, CE, RoHS |
| Interface Ports | AUX, CONSOLE, and MGMT ports provide access to management devices |
| USB Ports | Provides a removable media interface for manual installation of Junos OS |
| Firmware Upgradeable | Yes |
[/specifications]The carrier-grade MX2008 Universal Routing Platform helps service providers and cloud operators address long-term traffic, subscriber, and services growth. The powerful SDN-ready platform provides high density, capacity, and throughput in only 24 rack units.














