Juniper RE-MX2000-1800x4-R Routing Engine
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 16 GB Memory, Redundant Option
| Product Name | RE-MX2000-1800x4-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 16 GB memory, redundant option for MX2010 and MX2020 |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 16 GB |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Redundancy | Redundant option |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper RE-MX2000-1800x4-R is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 16 GB memory, and 32 GB SSD storage.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper RE-MX2000-1800x4-R Routing Engine
Juniper RE-MX2000-1800x4-R Routing Engine
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 16 GB Memory, Redundant Option
| Product Name | RE-MX2000-1800x4-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 16 GB memory, redundant option for MX2010 and MX2020 |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 16 GB |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Redundancy | Redundant option |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper RE-MX2000-1800x4-R is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 16 GB memory, and 32 GB SSD storage.
Original: $63,000.00
-65%$63,000.00
$22,050.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 16 GB Memory, Redundant Option
| Product Name | RE-MX2000-1800x4-R |
| Description | MX2000 Routing Engine and Control Board, Quad Core 1.8 GHz with 16 GB memory, redundant option for MX2010 and MX2020 |
| Brand | Juniper |
| Type | Routing Engine and Control Board |
| Product Line | MX Series |
| Compatibility | MX2010 and MX2020 Universal Routing Platforms |
| Processor | Quad Core 1.8 GHz |
| Memory | 16 GB |
[specifications]
| Storage | 32 GB SSD |
| Function | Combined Routing Engine and Control Board for MX2000 platforms |
| Redundancy | Redundant option |
| Management Interface | Gigabit Ethernet |
[/specifications]Juniper RE-MX2000-1800x4-R is a combined Routing Engine and Control Board for MX2010 and MX2020 routers, featuring a quad-core 1.8 GHz processor, 16 GB memory, and 32 GB SSD storage.














