Mikrotik RBwAPG-60ad Access Point
- 60 GHz Base Station with Phase array 60 beamforming Integrated antenna, 716 Mhz CPU, 256 MB RAM, PSU and PoE, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik wAP 60G RBWAPG-60AD |
| Description | 60 GHz Base Station with Phase array 60 beamforming Integrated antenna, 716 Mhz CPU, 256 MB RAM, PSU and PoE, RouterOS L4 |
| Product Family | mAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | 185 x 85 x 30 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBWAPG-60AD |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 2 |
| Antenna beam width | Phase array 60° beamforming |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9533 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP55 |
[/specifications][accesories]
| Plastic zip tie |
| Gigabit PoE injector |
|
24V 0.38A power adapter
|
| K-52 fastening set |
|
wAP ceiling mount bracket
|
| Metal ring (one) |
| wAP desktop stand |
[/accesories]
MikroTik RBWAPG-60AD Access Point
The RBWAPG-60AD is a durable 60 GHz wireless device designed for both indoor and outdoor use as a Point-to-Point or Customer Premises Equipment (CPE) unit. The package includes a wall mounting kit, pole mounting straps, a power supply, a Power over Ethernet (PoE) injector, and a table stand for indoor use. It has the capability to penetrate certain types of windows, depending on the material. The RBWAPG-60AD can establish connections with 60 GHz Access Points at distances exceeding 200 meters.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet port
- 200m+ range
- IPQ-4019, 4 core, 716 MHz CPU
- PoE in: 802.3af/at
Please see the related tabs for the RBWAPG-60AD datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik RBwAPG-60ad Access Point
Mikrotik RBwAPG-60ad Access Point
- 60 GHz Base Station with Phase array 60 beamforming Integrated antenna, 716 Mhz CPU, 256 MB RAM, PSU and PoE, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik wAP 60G RBWAPG-60AD |
| Description | 60 GHz Base Station with Phase array 60 beamforming Integrated antenna, 716 Mhz CPU, 256 MB RAM, PSU and PoE, RouterOS L4 |
| Product Family | mAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | 185 x 85 x 30 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBWAPG-60AD |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 2 |
| Antenna beam width | Phase array 60° beamforming |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9533 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP55 |
[/specifications][accesories]
| Plastic zip tie |
| Gigabit PoE injector |
|
24V 0.38A power adapter
|
| K-52 fastening set |
|
wAP ceiling mount bracket
|
| Metal ring (one) |
| wAP desktop stand |
[/accesories]
MikroTik RBWAPG-60AD Access Point
The RBWAPG-60AD is a durable 60 GHz wireless device designed for both indoor and outdoor use as a Point-to-Point or Customer Premises Equipment (CPE) unit. The package includes a wall mounting kit, pole mounting straps, a power supply, a Power over Ethernet (PoE) injector, and a table stand for indoor use. It has the capability to penetrate certain types of windows, depending on the material. The RBWAPG-60AD can establish connections with 60 GHz Access Points at distances exceeding 200 meters.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet port
- 200m+ range
- IPQ-4019, 4 core, 716 MHz CPU
- PoE in: 802.3af/at
Please see the related tabs for the RBWAPG-60AD datasheet and compatible accessories.
Original: $124.30
-65%$124.30
$43.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 60 GHz Base Station with Phase array 60 beamforming Integrated antenna, 716 Mhz CPU, 256 MB RAM, PSU and PoE, RouterOS L4
[properties]
| Properties | MikroTik wAP 60G RBWAPG-60AD |
| Description | 60 GHz Base Station with Phase array 60 beamforming Integrated antenna, 716 Mhz CPU, 256 MB RAM, PSU and PoE, RouterOS L4 |
| Product Family | mAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | 185 x 85 x 30 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBWAPG-60AD |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 2 |
| Antenna beam width | Phase array 60° beamforming |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9533 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP55 |
[/specifications][accesories]
| Plastic zip tie |
| Gigabit PoE injector |
|
24V 0.38A power adapter
|
| K-52 fastening set |
|
wAP ceiling mount bracket
|
| Metal ring (one) |
| wAP desktop stand |
[/accesories]
MikroTik RBWAPG-60AD Access Point
The RBWAPG-60AD is a durable 60 GHz wireless device designed for both indoor and outdoor use as a Point-to-Point or Customer Premises Equipment (CPE) unit. The package includes a wall mounting kit, pole mounting straps, a power supply, a Power over Ethernet (PoE) injector, and a table stand for indoor use. It has the capability to penetrate certain types of windows, depending on the material. The RBWAPG-60AD can establish connections with 60 GHz Access Points at distances exceeding 200 meters.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet port
- 200m+ range
- IPQ-4019, 4 core, 716 MHz CPU
- PoE in: 802.3af/at
Please see the related tabs for the RBWAPG-60AD datasheet and compatible accessories.














