Mikrotik SXT SA5 Antenna (RBSXTG-5HPnD-SAr2-US)
- 14dBi integrated Sector AP, 90 degrees beamwidth, Gigabit Ethernet, with case
| Properties | MikroTik SXT SA5 RBSXTG-5HPND-SAR2-US |
| Description | 14dBi integrated Sector AP, 90 degrees beamwidth, Gigabit Ethernet |
| Product Family | SXT Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 140 x 140 x 56mm |
| Weight without packaging, adapters and cables | 265g |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 11 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
| Specifications | RBSXTG-5HPND-SAR2-US |
| Memory | 64 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AR9344 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 14 |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -95 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 26 Receive Sensitivity: -73 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| 24V 0.8A power adapter |
| Metal ring (one) |
| Gigabit PoE injector |
| Pole mounting bracket |
MikroTik RBSXTG-5HPND-SAR2-US Antenna
The SXTG-5HPnD-SAr2 is an affordable, high-speed 5GHz outdoor wireless sector access point featuring a 90-degree antenna for expanded coverage. It is equipped with a pre-assembled enclosure and a built-in 14dBi antenna, this package includes all necessary components for quick installation. The RBSXTG-5HPnD-SAr2-US (USA) model is preset to operate within the 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequency bands, in compliance with country-specific regulations. This lock is permanent and cannot be altered.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Ports
- PoE-in: Passive PoE
- AR9344, 1 core, 600MHz
- 64MB RAM
Please see the related tabs for the SXTG-5HPnD-SAr2-US datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik SXT SA5 Antenna (RBSXTG-5HPnD-SAr2-US)
Mikrotik SXT SA5 Antenna (RBSXTG-5HPnD-SAr2-US)
- 14dBi integrated Sector AP, 90 degrees beamwidth, Gigabit Ethernet, with case
| Properties | MikroTik SXT SA5 RBSXTG-5HPND-SAR2-US |
| Description | 14dBi integrated Sector AP, 90 degrees beamwidth, Gigabit Ethernet |
| Product Family | SXT Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 140 x 140 x 56mm |
| Weight without packaging, adapters and cables | 265g |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 11 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
| Specifications | RBSXTG-5HPND-SAR2-US |
| Memory | 64 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AR9344 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 14 |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -95 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 26 Receive Sensitivity: -73 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| 24V 0.8A power adapter |
| Metal ring (one) |
| Gigabit PoE injector |
| Pole mounting bracket |
MikroTik RBSXTG-5HPND-SAR2-US Antenna
The SXTG-5HPnD-SAr2 is an affordable, high-speed 5GHz outdoor wireless sector access point featuring a 90-degree antenna for expanded coverage. It is equipped with a pre-assembled enclosure and a built-in 14dBi antenna, this package includes all necessary components for quick installation. The RBSXTG-5HPnD-SAr2-US (USA) model is preset to operate within the 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequency bands, in compliance with country-specific regulations. This lock is permanent and cannot be altered.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Ports
- PoE-in: Passive PoE
- AR9344, 1 core, 600MHz
- 64MB RAM
Please see the related tabs for the SXTG-5HPnD-SAr2-US datasheet and compatible accessories.
Original: $108.90
-65%$108.90
$38.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 14dBi integrated Sector AP, 90 degrees beamwidth, Gigabit Ethernet, with case
| Properties | MikroTik SXT SA5 RBSXTG-5HPND-SAR2-US |
| Description | 14dBi integrated Sector AP, 90 degrees beamwidth, Gigabit Ethernet |
| Product Family | SXT Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 140 x 140 x 56mm |
| Weight without packaging, adapters and cables | 265g |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 11 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
| Specifications | RBSXTG-5HPND-SAR2-US |
| Memory | 64 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AR9344 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 14 |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -95 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 26 Receive Sensitivity: -73 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| 24V 0.8A power adapter |
| Metal ring (one) |
| Gigabit PoE injector |
| Pole mounting bracket |
MikroTik RBSXTG-5HPND-SAR2-US Antenna
The SXTG-5HPnD-SAr2 is an affordable, high-speed 5GHz outdoor wireless sector access point featuring a 90-degree antenna for expanded coverage. It is equipped with a pre-assembled enclosure and a built-in 14dBi antenna, this package includes all necessary components for quick installation. The RBSXTG-5HPnD-SAr2-US (USA) model is preset to operate within the 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequency bands, in compliance with country-specific regulations. This lock is permanent and cannot be altered.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Ports
- PoE-in: Passive PoE
- AR9344, 1 core, 600MHz
- 64MB RAM
Please see the related tabs for the SXTG-5HPnD-SAr2-US datasheet and compatible accessories.














