MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna
| Properties | MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna |
| Description | The MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA is a 5 GHz outdoor sector antenna with 19 dBi gain. It's designed for point-to-multipoint wireless setups, providing reliable and high-speed connections over long distances. The weather-resistant design makes it ideal for outdoor use. |
| Product Family | MikroTik SXT Series Antenna |
| Product Type | Antenna |
| Key Features | • 5 GHz frequency with dual-polarization • 19 dBi gain • Outdoor sector antenna design • Ideal for point-to-multipoint wireless setups • Weather-resistant construction • Provides extended coverage and strong signal strength |
| Specifications | MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna |
| Product code | RBSXTG-5HPacD-SA |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9557 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 720 MHz |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Supported Voltage | 15-60V |
| Max power consumption | 12 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
| Wireless specifications | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 14 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Ethernet | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Peripherals | |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| Other | |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| Wireless specifications (2.4 GHz) | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 28 Receive Sensitivity: -81 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
The RBSXTG-5HPacD-SA model features a 90-degree wide beam-width sector antenna and is equipped to support 802.11ac mode. It is also compatible with all legacy RouterBOARD devices, including Nstream and Nv2 protocols, and includes a Gigabit Ethernet port. This product supports passive PoE and 802.3af/at PoE input (15-60V). The RBSXTG-5HpacD-SAr2 supports 5150-5875 range.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet port
- IP54
- 128MB RAM
- QCA9557,1 core, 720MHz CPU
Please see the related tabs for the RBSXTG-5HPacD-SA datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna
MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna
| Properties | MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna |
| Description | The MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA is a 5 GHz outdoor sector antenna with 19 dBi gain. It's designed for point-to-multipoint wireless setups, providing reliable and high-speed connections over long distances. The weather-resistant design makes it ideal for outdoor use. |
| Product Family | MikroTik SXT Series Antenna |
| Product Type | Antenna |
| Key Features | • 5 GHz frequency with dual-polarization • 19 dBi gain • Outdoor sector antenna design • Ideal for point-to-multipoint wireless setups • Weather-resistant construction • Provides extended coverage and strong signal strength |
| Specifications | MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna |
| Product code | RBSXTG-5HPacD-SA |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9557 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 720 MHz |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Supported Voltage | 15-60V |
| Max power consumption | 12 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
| Wireless specifications | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 14 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Ethernet | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Peripherals | |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| Other | |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| Wireless specifications (2.4 GHz) | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 28 Receive Sensitivity: -81 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
The RBSXTG-5HPacD-SA model features a 90-degree wide beam-width sector antenna and is equipped to support 802.11ac mode. It is also compatible with all legacy RouterBOARD devices, including Nstream and Nv2 protocols, and includes a Gigabit Ethernet port. This product supports passive PoE and 802.3af/at PoE input (15-60V). The RBSXTG-5HpacD-SAr2 supports 5150-5875 range.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet port
- IP54
- 128MB RAM
- QCA9557,1 core, 720MHz CPU
Please see the related tabs for the RBSXTG-5HPacD-SA datasheet and compatible accessories.
Original: $159.50
-65%$159.50
$55.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Properties | MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna |
| Description | The MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA is a 5 GHz outdoor sector antenna with 19 dBi gain. It's designed for point-to-multipoint wireless setups, providing reliable and high-speed connections over long distances. The weather-resistant design makes it ideal for outdoor use. |
| Product Family | MikroTik SXT Series Antenna |
| Product Type | Antenna |
| Key Features | • 5 GHz frequency with dual-polarization • 19 dBi gain • Outdoor sector antenna design • Ideal for point-to-multipoint wireless setups • Weather-resistant construction • Provides extended coverage and strong signal strength |
| Specifications | MikroTik RBSXTG-5HPacD-SA Antenna |
| Product code | RBSXTG-5HPacD-SA |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9557 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 720 MHz |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Supported Voltage | 15-60V |
| Max power consumption | 12 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
| Wireless specifications | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 14 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Ethernet | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Peripherals | |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| Other | |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| Wireless specifications (2.4 GHz) | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 28 Receive Sensitivity: -81 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
The RBSXTG-5HPacD-SA model features a 90-degree wide beam-width sector antenna and is equipped to support 802.11ac mode. It is also compatible with all legacy RouterBOARD devices, including Nstream and Nv2 protocols, and includes a Gigabit Ethernet port. This product supports passive PoE and 802.3af/at PoE input (15-60V). The RBSXTG-5HpacD-SAr2 supports 5150-5875 range.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet port
- IP54
- 128MB RAM
- QCA9557,1 core, 720MHz CPU
Please see the related tabs for the RBSXTG-5HPacD-SA datasheet and compatible accessories.














