Mikrotik RBmAPL-2nD Access Point - mAP lite
- Tiny size 2.4GHz Dual Chain access point with a 650MHz CPU, 64MB RAM, and one Ethernet
[properties]
| Properties | MikroTik cAP Lite RBCAPL-2ND |
| Description | Low-cost dual-chain 2.4GHz AP with wall and ceiling enclosure |
| Product Family | cAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 microUSB type AB |
| Extras | Mode button |
| Dimensions | Wall case: 88 x 52 x 20 mm Ceiling case: ⌀88 mm x 20 mm |
| MicroUSB input Voltage | 5-5 V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, MicroUSB) |
| Max power consumption | 4 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 10-60 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBCAPL-2ND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9533 650 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9533 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| 24V 0.2A power adapter |
| PoE injector |
| K-49 screw kit |
[/accesories]
MikroTik RBmAPL-2nD Access Point
The RBmAPL-2nD is very small and portable. You have the flexibility to transport it to any location and utilize it as a travel router to extend the hotel internet access to all of your devices. It can also function as a straightforward setup tool for your servers in the absence of an Ethernet connection on your mobile device. The RBmAPL-2n is a dual chain 802.11 b/g/n device that operates in the 2 GHz frequency band.
Quick Specs:
- 1x 10/100 Ethernet Port
- Wireless: 2.4 GHz 802.11b/g/n, dual-chain
- QCA9533, 650 MHz CPU
- RouterOS
Please see the related tabs for the RBmAPL-2nD datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Mikrotik RBmAPL-2nD Access Point - mAP lite
Mikrotik RBmAPL-2nD Access Point - mAP lite
- Tiny size 2.4GHz Dual Chain access point with a 650MHz CPU, 64MB RAM, and one Ethernet
[properties]
| Properties | MikroTik cAP Lite RBCAPL-2ND |
| Description | Low-cost dual-chain 2.4GHz AP with wall and ceiling enclosure |
| Product Family | cAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 microUSB type AB |
| Extras | Mode button |
| Dimensions | Wall case: 88 x 52 x 20 mm Ceiling case: ⌀88 mm x 20 mm |
| MicroUSB input Voltage | 5-5 V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, MicroUSB) |
| Max power consumption | 4 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 10-60 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBCAPL-2ND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9533 650 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9533 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| 24V 0.2A power adapter |
| PoE injector |
| K-49 screw kit |
[/accesories]
MikroTik RBmAPL-2nD Access Point
The RBmAPL-2nD is very small and portable. You have the flexibility to transport it to any location and utilize it as a travel router to extend the hotel internet access to all of your devices. It can also function as a straightforward setup tool for your servers in the absence of an Ethernet connection on your mobile device. The RBmAPL-2n is a dual chain 802.11 b/g/n device that operates in the 2 GHz frequency band.
Quick Specs:
- 1x 10/100 Ethernet Port
- Wireless: 2.4 GHz 802.11b/g/n, dual-chain
- QCA9533, 650 MHz CPU
- RouterOS
Please see the related tabs for the RBmAPL-2nD datasheet and compatible accessories.
Original: $38.50
-65%$38.50
$13.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Tiny size 2.4GHz Dual Chain access point with a 650MHz CPU, 64MB RAM, and one Ethernet
[properties]
| Properties | MikroTik cAP Lite RBCAPL-2ND |
| Description | Low-cost dual-chain 2.4GHz AP with wall and ceiling enclosure |
| Product Family | cAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Number of USB ports | 1 microUSB type AB |
| Extras | Mode button |
| Dimensions | Wall case: 88 x 52 x 20 mm Ceiling case: ⌀88 mm x 20 mm |
| MicroUSB input Voltage | 5-5 V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, MicroUSB) |
| Max power consumption | 4 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 10-60 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBCAPL-2ND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9533 650 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9533 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
| 24V 0.2A power adapter |
| PoE injector |
| K-49 screw kit |
[/accesories]
MikroTik RBmAPL-2nD Access Point
The RBmAPL-2nD is very small and portable. You have the flexibility to transport it to any location and utilize it as a travel router to extend the hotel internet access to all of your devices. It can also function as a straightforward setup tool for your servers in the absence of an Ethernet connection on your mobile device. The RBmAPL-2n is a dual chain 802.11 b/g/n device that operates in the 2 GHz frequency band.
Quick Specs:
- 1x 10/100 Ethernet Port
- Wireless: 2.4 GHz 802.11b/g/n, dual-chain
- QCA9533, 650 MHz CPU
- RouterOS
Please see the related tabs for the RBmAPL-2nD datasheet and compatible accessories.














