Mikrotik RBmAP2nD Access Point - mAP
- Dual-Chain 2.4GHz micro AP, 650MHz CPU, 64MB RAM, 2xEthernet, PoE out
| Properties | MikroTik mAP RBMAP2ND |
| Description | Dual-Chain 2.4GHz micro AP, 650MHz CPU, 64MB RAM, 2xEthernet, PoE out |
| Product Family | mAP Series |
| Product Type | Access Point |
| Features | • PoE in 10-57V • Built in 2,4GHz AP • microUSB for a 3G/4G modem, or for power input • Station or AP mode wireless • Passive PoE output (same as input voltage) |
| 10/100 Ethernet ports | 2 |
| Number of USB ports | 1 microUSB type AB |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 68 x 68 x 19mm |
| MicroUSB input Voltage | 5-5 V |
| Number of DC inputs | 3 (DC jack, PoE-IN, MicroUSB) |
| DC jack input Voltage | 8-57 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
| PoE-out ports | Ether2 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 0.5 A |
| Max total out (A) | 0.5 A |
| Specifications | RBMAP2ND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531-BL3A-R |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.2 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9531 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 70°C tested |
| Certification | FCC, IC |
| 24V 0.8A power adapter |
| Mounting kit (K-33) |
| USB OTG cable |
MikroTik RBMAP2ND Access Point
The RBMAP2ND is a compact wireless Dual-Chain 2.4GHz Access Point equipped with complete RouterOS functionality. Its portability is enhanced by its ability to receive power from multiple sources, including USB, Passive PoE, and a power jack. Additionally, it functions as a PoE injector, with its second Ethernet port capable of providing up to 500mA of power to another device.
Quick Specs:
- 2x 10/100 Ethernet Ports
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
- PoE in: 802.3af/at
- PoE out: Passive PoE
- PoE out ports: Ether2
Please see the related tabs for the RBMAP2ND datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Mikrotik RBmAP2nD Access Point - mAP
Mikrotik RBmAP2nD Access Point - mAP
- Dual-Chain 2.4GHz micro AP, 650MHz CPU, 64MB RAM, 2xEthernet, PoE out
| Properties | MikroTik mAP RBMAP2ND |
| Description | Dual-Chain 2.4GHz micro AP, 650MHz CPU, 64MB RAM, 2xEthernet, PoE out |
| Product Family | mAP Series |
| Product Type | Access Point |
| Features | • PoE in 10-57V • Built in 2,4GHz AP • microUSB for a 3G/4G modem, or for power input • Station or AP mode wireless • Passive PoE output (same as input voltage) |
| 10/100 Ethernet ports | 2 |
| Number of USB ports | 1 microUSB type AB |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 68 x 68 x 19mm |
| MicroUSB input Voltage | 5-5 V |
| Number of DC inputs | 3 (DC jack, PoE-IN, MicroUSB) |
| DC jack input Voltage | 8-57 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
| PoE-out ports | Ether2 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 0.5 A |
| Max total out (A) | 0.5 A |
| Specifications | RBMAP2ND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531-BL3A-R |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.2 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9531 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 70°C tested |
| Certification | FCC, IC |
| 24V 0.8A power adapter |
| Mounting kit (K-33) |
| USB OTG cable |
MikroTik RBMAP2ND Access Point
The RBMAP2ND is a compact wireless Dual-Chain 2.4GHz Access Point equipped with complete RouterOS functionality. Its portability is enhanced by its ability to receive power from multiple sources, including USB, Passive PoE, and a power jack. Additionally, it functions as a PoE injector, with its second Ethernet port capable of providing up to 500mA of power to another device.
Quick Specs:
- 2x 10/100 Ethernet Ports
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
- PoE in: 802.3af/at
- PoE out: Passive PoE
- PoE out ports: Ether2
Please see the related tabs for the RBMAP2ND datasheet and compatible accessories.
Original: $49.50
-65%$49.50
$17.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Dual-Chain 2.4GHz micro AP, 650MHz CPU, 64MB RAM, 2xEthernet, PoE out
| Properties | MikroTik mAP RBMAP2ND |
| Description | Dual-Chain 2.4GHz micro AP, 650MHz CPU, 64MB RAM, 2xEthernet, PoE out |
| Product Family | mAP Series |
| Product Type | Access Point |
| Features | • PoE in 10-57V • Built in 2,4GHz AP • microUSB for a 3G/4G modem, or for power input • Station or AP mode wireless • Passive PoE output (same as input voltage) |
| 10/100 Ethernet ports | 2 |
| Number of USB ports | 1 microUSB type AB |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Dimensions | 68 x 68 x 19mm |
| MicroUSB input Voltage | 5-5 V |
| Number of DC inputs | 3 (DC jack, PoE-IN, MicroUSB) |
| DC jack input Voltage | 8-57 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
| PoE-out ports | Ether2 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 0.5 A |
| Max total out (A) | 0.5 A |
| Specifications | RBMAP2ND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531-BL3A-R |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.2 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9531 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 70°C tested |
| Certification | FCC, IC |
| 24V 0.8A power adapter |
| Mounting kit (K-33) |
| USB OTG cable |
MikroTik RBMAP2ND Access Point
The RBMAP2ND is a compact wireless Dual-Chain 2.4GHz Access Point equipped with complete RouterOS functionality. Its portability is enhanced by its ability to receive power from multiple sources, including USB, Passive PoE, and a power jack. Additionally, it functions as a PoE injector, with its second Ethernet port capable of providing up to 500mA of power to another device.
Quick Specs:
- 2x 10/100 Ethernet Ports
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
- PoE in: 802.3af/at
- PoE out: Passive PoE
- PoE out ports: Ether2
Please see the related tabs for the RBMAP2ND datasheet and compatible accessories.














