RBM11G
[shortdesc]RouterBoard, Gigabit Ethernet, Wireless Router, Dual-Band, 802.11ac, High Performance, Compact Size. [/shortdesc]
[properties]
| Properties | MikroTik RBM11G |
| Description | RouterBoard, Gigabit Ethernet, Wireless Router, Dual-Band, 802.11ac, High Performance, Compact Size |
| Product Family | RouterBOARD Series |
| Product Type | Routerboard |
| Ports | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Dimensions | 105 x 110 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 11 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBM11G |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | Mediatek MT7621A 880 MHz |
| CPU core count | 2 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
[/accesories]
MikroTik RBM11G Router Board
The RBM11G is a fully featured routerBOARD device perfect for using with your enclosure or building a custom solution. It uses the same square PCB and mounting holes as its predecessors, you can simply swap out the older models with the brand-new RBM11G. The M11 features a new MediaTek dual-core CPU running at 880MHz, a mini PCIe slot for use with a WiFi module of your choice, or with a 3G/ LTE modem (SIM slot provided). The device can be powered by PoE through its gigabit ethernet connector or the DC power jack.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- MT7621A, 2 core, 880 MHz (4 threads)
- PoE in: Passive PoE
- 256 MB RAM
Please see the related tabs for the RBM11G datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


RBM11G
RBM11G
[shortdesc]RouterBoard, Gigabit Ethernet, Wireless Router, Dual-Band, 802.11ac, High Performance, Compact Size. [/shortdesc]
[properties]
| Properties | MikroTik RBM11G |
| Description | RouterBoard, Gigabit Ethernet, Wireless Router, Dual-Band, 802.11ac, High Performance, Compact Size |
| Product Family | RouterBOARD Series |
| Product Type | Routerboard |
| Ports | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Dimensions | 105 x 110 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 11 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBM11G |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | Mediatek MT7621A 880 MHz |
| CPU core count | 2 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
[/accesories]
MikroTik RBM11G Router Board
The RBM11G is a fully featured routerBOARD device perfect for using with your enclosure or building a custom solution. It uses the same square PCB and mounting holes as its predecessors, you can simply swap out the older models with the brand-new RBM11G. The M11 features a new MediaTek dual-core CPU running at 880MHz, a mini PCIe slot for use with a WiFi module of your choice, or with a 3G/ LTE modem (SIM slot provided). The device can be powered by PoE through its gigabit ethernet connector or the DC power jack.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- MT7621A, 2 core, 880 MHz (4 threads)
- PoE in: Passive PoE
- 256 MB RAM
Please see the related tabs for the RBM11G datasheet and compatible accessories.
Original: $60.50
-65%$60.50
$21.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc]RouterBoard, Gigabit Ethernet, Wireless Router, Dual-Band, 802.11ac, High Performance, Compact Size. [/shortdesc]
[properties]
| Properties | MikroTik RBM11G |
| Description | RouterBoard, Gigabit Ethernet, Wireless Router, Dual-Band, 802.11ac, High Performance, Compact Size |
| Product Family | RouterBOARD Series |
| Product Type | Routerboard |
| Ports | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Dimensions | 105 x 110 mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 11 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBM11G |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | Mediatek MT7621A 880 MHz |
| CPU core count | 2 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
[/accesories]
MikroTik RBM11G Router Board
The RBM11G is a fully featured routerBOARD device perfect for using with your enclosure or building a custom solution. It uses the same square PCB and mounting holes as its predecessors, you can simply swap out the older models with the brand-new RBM11G. The M11 features a new MediaTek dual-core CPU running at 880MHz, a mini PCIe slot for use with a WiFi module of your choice, or with a 3G/ LTE modem (SIM slot provided). The device can be powered by PoE through its gigabit ethernet connector or the DC power jack.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- MT7621A, 2 core, 880 MHz (4 threads)
- PoE in: Passive PoE
- 256 MB RAM
Please see the related tabs for the RBM11G datasheet and compatible accessories.














