Mikrotik LHG LTE6 kit Antenna (RBLHGR&R11e-LTE6)
- Great solution for great distances
[properties]
| Properties | MikroTik LHG LTE6 Antenna RBLHGR&R11E-LTE6 |
| Description | High-speed outdoor wireless device with LTE support for bands 1, 2, 3, 7, 8, 20, 38 and 40. Includes a powerful dual-chain 802.11ac wireless and two RP-SMA connectors for external antennas. |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 (Micro SIM) |
| Extras | Mode button |
| Dimensions | 391 x 391 x 227 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 6 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGR&R11E-LTE6 |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| LTE antenna gain | 17 dBi |
| Antenna beam width | 25° |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| Supported Bands | |
| 2G Category | Class12 |
| 2G bands | 2 (1900MHz) / 3 (1800MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) |
| 3G Category | R7 (21Mbps Downlinks, 5.76Mbps Uplink) R8 (42.2Mbps Downlink, 5.76Mbps Uplink) |
| 3G bands | 1 (2100MHz) / 2 (1900MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) |
| LTE Category | 6 (300Mbit/s Downlink, 50Mbit/s Uplink) |
| LTE FDD bands | 1 (2100MHz) / 2 (1900MHz) / 3 (1800MHz) / 7 (2600MHz) / 8 (900 MHz) / 20 (800MHz) / 5 (850MHz) / 12 (700MHz) / 17 (700MHz) / 25 (1900MHz) / 26 (850MHz) |
| LTE TDD bands | 38 (2600MHz) / 40 (2300MHz) / 39 (1900MHz) / 41n (2500MHz) |
[/specifications][accesories]
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| 2x metal ring |
| PoE injector |
| K-LHG kit |
[/accesories]
MikroTik RBLHGR&R11E-LTE6 Antenna
The RBLHGR&R11E-LTE6 is designed for use in highly isolated areas within the cellular network coverage range. It can be mounted outdoors, on a pole, mast, or other elevated structure, providing connectivity in locations where traditional cell phones may not function. The RBLHGR&R11E-LTE6 has a CAT6 LTE modem that supports carrier aggregation, enabling the device to utilize multiple bands simultaneously.
Quick Specs:
- 1x 10/100 Ethernet Port
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
- 64 MB Ram
- 1 Modem (Micro SIM)
Please see the related tabs for the RBLHGR&R11E-LTE6 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik LHG LTE6 kit Antenna (RBLHGR&R11e-LTE6)
Mikrotik LHG LTE6 kit Antenna (RBLHGR&R11e-LTE6)
- Great solution for great distances
[properties]
| Properties | MikroTik LHG LTE6 Antenna RBLHGR&R11E-LTE6 |
| Description | High-speed outdoor wireless device with LTE support for bands 1, 2, 3, 7, 8, 20, 38 and 40. Includes a powerful dual-chain 802.11ac wireless and two RP-SMA connectors for external antennas. |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 (Micro SIM) |
| Extras | Mode button |
| Dimensions | 391 x 391 x 227 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 6 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGR&R11E-LTE6 |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| LTE antenna gain | 17 dBi |
| Antenna beam width | 25° |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| Supported Bands | |
| 2G Category | Class12 |
| 2G bands | 2 (1900MHz) / 3 (1800MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) |
| 3G Category | R7 (21Mbps Downlinks, 5.76Mbps Uplink) R8 (42.2Mbps Downlink, 5.76Mbps Uplink) |
| 3G bands | 1 (2100MHz) / 2 (1900MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) |
| LTE Category | 6 (300Mbit/s Downlink, 50Mbit/s Uplink) |
| LTE FDD bands | 1 (2100MHz) / 2 (1900MHz) / 3 (1800MHz) / 7 (2600MHz) / 8 (900 MHz) / 20 (800MHz) / 5 (850MHz) / 12 (700MHz) / 17 (700MHz) / 25 (1900MHz) / 26 (850MHz) |
| LTE TDD bands | 38 (2600MHz) / 40 (2300MHz) / 39 (1900MHz) / 41n (2500MHz) |
[/specifications][accesories]
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| 2x metal ring |
| PoE injector |
| K-LHG kit |
[/accesories]
MikroTik RBLHGR&R11E-LTE6 Antenna
The RBLHGR&R11E-LTE6 is designed for use in highly isolated areas within the cellular network coverage range. It can be mounted outdoors, on a pole, mast, or other elevated structure, providing connectivity in locations where traditional cell phones may not function. The RBLHGR&R11E-LTE6 has a CAT6 LTE modem that supports carrier aggregation, enabling the device to utilize multiple bands simultaneously.
Quick Specs:
- 1x 10/100 Ethernet Port
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
- 64 MB Ram
- 1 Modem (Micro SIM)
Please see the related tabs for the RBLHGR&R11E-LTE6 datasheet and compatible accessories.
Original: $192.50
-65%$192.50
$67.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Great solution for great distances
[properties]
| Properties | MikroTik LHG LTE6 Antenna RBLHGR&R11E-LTE6 |
| Description | High-speed outdoor wireless device with LTE support for bands 1, 2, 3, 7, 8, 20, 38 and 40. Includes a powerful dual-chain 802.11ac wireless and two RP-SMA connectors for external antennas. |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 (Micro SIM) |
| Extras | Mode button |
| Dimensions | 391 x 391 x 227 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 6 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGR&R11E-LTE6 |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| LTE antenna gain | 17 dBi |
| Antenna beam width | 25° |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
| Supported Bands | |
| 2G Category | Class12 |
| 2G bands | 2 (1900MHz) / 3 (1800MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) |
| 3G Category | R7 (21Mbps Downlinks, 5.76Mbps Uplink) R8 (42.2Mbps Downlink, 5.76Mbps Uplink) |
| 3G bands | 1 (2100MHz) / 2 (1900MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) |
| LTE Category | 6 (300Mbit/s Downlink, 50Mbit/s Uplink) |
| LTE FDD bands | 1 (2100MHz) / 2 (1900MHz) / 3 (1800MHz) / 7 (2600MHz) / 8 (900 MHz) / 20 (800MHz) / 5 (850MHz) / 12 (700MHz) / 17 (700MHz) / 25 (1900MHz) / 26 (850MHz) |
| LTE TDD bands | 38 (2600MHz) / 40 (2300MHz) / 39 (1900MHz) / 41n (2500MHz) |
[/specifications][accesories]
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| 2x metal ring |
| PoE injector |
| K-LHG kit |
[/accesories]
MikroTik RBLHGR&R11E-LTE6 Antenna
The RBLHGR&R11E-LTE6 is designed for use in highly isolated areas within the cellular network coverage range. It can be mounted outdoors, on a pole, mast, or other elevated structure, providing connectivity in locations where traditional cell phones may not function. The RBLHGR&R11E-LTE6 has a CAT6 LTE modem that supports carrier aggregation, enabling the device to utilize multiple bands simultaneously.
Quick Specs:
- 1x 10/100 Ethernet Port
- QCA9531, 1 core, 650 MHz CPU
- 64 MB Ram
- 1 Modem (Micro SIM)
Please see the related tabs for the RBLHGR&R11E-LTE6 datasheet and compatible accessories.














