Mikrotik RBLHGG-60adkit Wireless Wire Dish
- 2 Gb/s aggregate link up to 1500m+ without cables!
[properties]
| Properties | MikroTik Wireless Wire Dish RBLHGG-60ADKIT |
| Description | 2 Gb/s aggregate link up to 1500m+ without cables |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | Ø 391 x 222 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGG-60ADKIT |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716.8 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless specifications | |
| Wireless | Built-in 60 GHz 802.11ad |
| Wireless chip model | QCA6335 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 21 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -75 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -70 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| Accessories |
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| Aim tool |
| Gigabit PoE injector |
| LHG mount |
| solidMOUNT |
| QMP-LHG |
[/accesories]
MikroTik RBLHGG-60adkit Wireless Wire Dish
The RBLHGG-60adkit provides high-speed Gigabit connectivity for seamless communication between two locations, without compromising local area network speeds. Operating within the 60 GHz spectrum, the RBLHGG-60adkit is immune to interference from congested WiFi frequencies, ensuring a reliable and rapid connection over distances of 1500m or more. The package comprises two pre-paired LHGG-60ad devices, power supplies, PoE injectors, and mounting kits for both devices.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- 1500m + range
- 60 GHz radio
- PoE in: 802.3af/at
Please see the related tabs for the RBLHGG-60adkit datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik RBLHGG-60adkit Wireless Wire Dish
Mikrotik RBLHGG-60adkit Wireless Wire Dish
- 2 Gb/s aggregate link up to 1500m+ without cables!
[properties]
| Properties | MikroTik Wireless Wire Dish RBLHGG-60ADKIT |
| Description | 2 Gb/s aggregate link up to 1500m+ without cables |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | Ø 391 x 222 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGG-60ADKIT |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716.8 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless specifications | |
| Wireless | Built-in 60 GHz 802.11ad |
| Wireless chip model | QCA6335 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 21 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -75 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -70 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| Accessories |
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| Aim tool |
| Gigabit PoE injector |
| LHG mount |
| solidMOUNT |
| QMP-LHG |
[/accesories]
MikroTik RBLHGG-60adkit Wireless Wire Dish
The RBLHGG-60adkit provides high-speed Gigabit connectivity for seamless communication between two locations, without compromising local area network speeds. Operating within the 60 GHz spectrum, the RBLHGG-60adkit is immune to interference from congested WiFi frequencies, ensuring a reliable and rapid connection over distances of 1500m or more. The package comprises two pre-paired LHGG-60ad devices, power supplies, PoE injectors, and mounting kits for both devices.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- 1500m + range
- 60 GHz radio
- PoE in: 802.3af/at
Please see the related tabs for the RBLHGG-60adkit datasheet and compatible accessories.
Original: $302.50
-65%$302.50
$105.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2 Gb/s aggregate link up to 1500m+ without cables!
[properties]
| Properties | MikroTik Wireless Wire Dish RBLHGG-60ADKIT |
| Description | 2 Gb/s aggregate link up to 1500m+ without cables |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | Ø 391 x 222 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGG-60ADKIT |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716.8 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless specifications | |
| Wireless | Built-in 60 GHz 802.11ad |
| Wireless chip model | QCA6335 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 21 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -75 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -70 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| Accessories |
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| Aim tool |
| Gigabit PoE injector |
| LHG mount |
| solidMOUNT |
| QMP-LHG |
[/accesories]
MikroTik RBLHGG-60adkit Wireless Wire Dish
The RBLHGG-60adkit provides high-speed Gigabit connectivity for seamless communication between two locations, without compromising local area network speeds. Operating within the 60 GHz spectrum, the RBLHGG-60adkit is immune to interference from congested WiFi frequencies, ensuring a reliable and rapid connection over distances of 1500m or more. The package comprises two pre-paired LHGG-60ad devices, power supplies, PoE injectors, and mounting kits for both devices.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- 1500m + range
- 60 GHz radio
- PoE in: 802.3af/at
Please see the related tabs for the RBLHGG-60adkit datasheet and compatible accessories.














