Mikrotik LHG 60G Antenna (RBLHGG-60ad)
- For use as 60GHz CPE in Point-to-Multipoint setups for connections up to 800m with a 60GHz Base Stations, with Gigabit Ethernet port for speeds up to 1Gbps
[properties]
| Properties | MikroTik LHG 60G Antenna RBLHGG-60AD |
| Description | For use as 60GHz CPE in Point-to-Multipoint setups for connections up to 800m with a 60GHz Base Stations, with Gigabit Ethernet port for speeds up to 1Gbps |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| Features | • ideal for long distance point-to-point links • 5 GHz dual chain board integrated into 25 dBi dish antenna with 8 degree beam width • 720 Mhz CPU 300 MHz DDR2 • One Gigabit Ethernet port |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | Ø 391 x 222 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGG-60AD |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless | Built-in 60 GHz 802.11ad |
| Wireless chip model | QCA6335 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP55 |
[/specifications][accesories]
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| Gigabit PoE injector |
| LHG precision mount |
| Aim tool |
[/accesories]
MikroTik RBLHGG-60AD Antenna
The RBLHGG-60AD is a high-speed 60 GHz Customer Premises Equipment (CPE) device designed for establishing connections with a 60 GHz Access Point (AP) over extended distances. This product facilitates creating a cost-efficient point-to-multipoint configuration within the uncluttered 60 GHz wireless frequency band. The RBLHGG-60AD units can achieve an effective point-to-point distance of up to 1500 meters and a point-to-multipoint distance of up to 800 meters.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- IPQ-4019, 4 core, 716 MHz CPU
- PoE-in: 802.3af/at
- 256 MB RAM
Please see the related tabs for the RBLHGG-60AD datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik LHG 60G Antenna (RBLHGG-60ad)
Mikrotik LHG 60G Antenna (RBLHGG-60ad)
- For use as 60GHz CPE in Point-to-Multipoint setups for connections up to 800m with a 60GHz Base Stations, with Gigabit Ethernet port for speeds up to 1Gbps
[properties]
| Properties | MikroTik LHG 60G Antenna RBLHGG-60AD |
| Description | For use as 60GHz CPE in Point-to-Multipoint setups for connections up to 800m with a 60GHz Base Stations, with Gigabit Ethernet port for speeds up to 1Gbps |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| Features | • ideal for long distance point-to-point links • 5 GHz dual chain board integrated into 25 dBi dish antenna with 8 degree beam width • 720 Mhz CPU 300 MHz DDR2 • One Gigabit Ethernet port |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | Ø 391 x 222 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGG-60AD |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless | Built-in 60 GHz 802.11ad |
| Wireless chip model | QCA6335 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP55 |
[/specifications][accesories]
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| Gigabit PoE injector |
| LHG precision mount |
| Aim tool |
[/accesories]
MikroTik RBLHGG-60AD Antenna
The RBLHGG-60AD is a high-speed 60 GHz Customer Premises Equipment (CPE) device designed for establishing connections with a 60 GHz Access Point (AP) over extended distances. This product facilitates creating a cost-efficient point-to-multipoint configuration within the uncluttered 60 GHz wireless frequency band. The RBLHGG-60AD units can achieve an effective point-to-point distance of up to 1500 meters and a point-to-multipoint distance of up to 800 meters.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- IPQ-4019, 4 core, 716 MHz CPU
- PoE-in: 802.3af/at
- 256 MB RAM
Please see the related tabs for the RBLHGG-60AD datasheet and compatible accessories.
Original: $156.20
-65%$156.20
$54.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- For use as 60GHz CPE in Point-to-Multipoint setups for connections up to 800m with a 60GHz Base Stations, with Gigabit Ethernet port for speeds up to 1Gbps
[properties]
| Properties | MikroTik LHG 60G Antenna RBLHGG-60AD |
| Description | For use as 60GHz CPE in Point-to-Multipoint setups for connections up to 800m with a 60GHz Base Stations, with Gigabit Ethernet port for speeds up to 1Gbps |
| Product Family | LHG Series |
| Product Type | Antenna |
| Features | • ideal for long distance point-to-point links • 5 GHz dual chain board integrated into 25 dBi dish antenna with 8 degree beam width • 720 Mhz CPU 300 MHz DDR2 • One Gigabit Ethernet port |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | Ø 391 x 222 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBLHGG-60AD |
| Memory | 256 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | IPQ-4019 716 MHz |
| CPU core count | 4 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless | Built-in 60 GHz 802.11ad |
| Wireless chip model | QCA6335 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP55 |
[/specifications][accesories]
|
24 V 0.38 A power adapter
|
| Gigabit PoE injector |
| LHG precision mount |
| Aim tool |
[/accesories]
MikroTik RBLHGG-60AD Antenna
The RBLHGG-60AD is a high-speed 60 GHz Customer Premises Equipment (CPE) device designed for establishing connections with a 60 GHz Access Point (AP) over extended distances. This product facilitates creating a cost-efficient point-to-multipoint configuration within the uncluttered 60 GHz wireless frequency band. The RBLHGG-60AD units can achieve an effective point-to-point distance of up to 1500 meters and a point-to-multipoint distance of up to 800 meters.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- IPQ-4019, 4 core, 716 MHz CPU
- PoE-in: 802.3af/at
- 256 MB RAM
Please see the related tabs for the RBLHGG-60AD datasheet and compatible accessories.














