Mikrotik DynaDish 5 Access Point US Version (RBDynaDishG-5HacD-US)
- Dual chain 5GHz 802.11a/n/ac QCA9892, 128MB RAM, 720 MHz CPU, 25dBi antenna gain
[properties]
| Properties | MikroTik DynaDish 5 Access Point RBDYNADISHG-5HACD-US |
| Description | Dual chain 5GHz 802.11a/n/ac QCA9892, 128MB RAM, 720 MHz CPU, 25dBi antenna gain |
| Product Family | DynaDish Series |
| Product Type | Access Point |
| Features | • ideal for long distance point-to-point links • 5 GHz dual chain board integrated into 25 dBi dish antenna with 8 degree beam width • 720 Mhz CPU 300 MHz DDR2 • One Gigabit Ethernet port |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | Ø 404mm, height 175mm (without mount) |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 9 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 11-60 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBDYNADISHG-5HACD-US |
| Memory | 128 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9557 720 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 25 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 28 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| Accessories |
| 24V 0.8A power adapter |
| Dynadish mount |
| Gigabit PoE injector |
| U bolt kit |
[/accesories]
The DynaDish 5 is a new 802.11ac outdoor device with an integrated 25dBi antenna. Compact in it's design, it is a simple and completely integrated product with everything you need to quickly install a reliable point to point link.
The DynaDish 5 is powered by a new 720MHz CPU from Qualcomm.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Mikrotik DynaDish 5 Access Point US Version (RBDynaDishG-5HacD-US)
Mikrotik DynaDish 5 Access Point US Version (RBDynaDishG-5HacD-US)
- Dual chain 5GHz 802.11a/n/ac QCA9892, 128MB RAM, 720 MHz CPU, 25dBi antenna gain
[properties]
| Properties | MikroTik DynaDish 5 Access Point RBDYNADISHG-5HACD-US |
| Description | Dual chain 5GHz 802.11a/n/ac QCA9892, 128MB RAM, 720 MHz CPU, 25dBi antenna gain |
| Product Family | DynaDish Series |
| Product Type | Access Point |
| Features | • ideal for long distance point-to-point links • 5 GHz dual chain board integrated into 25 dBi dish antenna with 8 degree beam width • 720 Mhz CPU 300 MHz DDR2 • One Gigabit Ethernet port |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | Ø 404mm, height 175mm (without mount) |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 9 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 11-60 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBDYNADISHG-5HACD-US |
| Memory | 128 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9557 720 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 25 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 28 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| Accessories |
| 24V 0.8A power adapter |
| Dynadish mount |
| Gigabit PoE injector |
| U bolt kit |
[/accesories]
The DynaDish 5 is a new 802.11ac outdoor device with an integrated 25dBi antenna. Compact in it's design, it is a simple and completely integrated product with everything you need to quickly install a reliable point to point link.
The DynaDish 5 is powered by a new 720MHz CPU from Qualcomm.
Original: $165.00
-65%$165.00
$57.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Dual chain 5GHz 802.11a/n/ac QCA9892, 128MB RAM, 720 MHz CPU, 25dBi antenna gain
[properties]
| Properties | MikroTik DynaDish 5 Access Point RBDYNADISHG-5HACD-US |
| Description | Dual chain 5GHz 802.11a/n/ac QCA9892, 128MB RAM, 720 MHz CPU, 25dBi antenna gain |
| Product Family | DynaDish Series |
| Product Type | Access Point |
| Features | • ideal for long distance point-to-point links • 5 GHz dual chain board integrated into 25 dBi dish antenna with 8 degree beam width • 720 Mhz CPU 300 MHz DDR2 • One Gigabit Ethernet port |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | Ø 404mm, height 175mm (without mount) |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 9 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 11-60 V |
[/properties][specifications]
| Specifications | RBDYNADISHG-5HACD-US |
| Memory | 128 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9557 720 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 25 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 28 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| Accessories |
| 24V 0.8A power adapter |
| Dynadish mount |
| Gigabit PoE injector |
| U bolt kit |
[/accesories]
The DynaDish 5 is a new 802.11ac outdoor device with an integrated 25dBi antenna. Compact in it's design, it is a simple and completely integrated product with everything you need to quickly install a reliable point to point link.
The DynaDish 5 is powered by a new 720MHz CPU from Qualcomm.














