Mikrotik RB951Ui-2nD Access Point
- 2.4GHz AP, Five Ethernet ports, PoE-out on port 5, USB for 3G/4G support
[properties]
| Properties | MikroTik hAP RB951UI-2ND |
| Description | 2.4GHz AP, Five Ethernet ports, PoE-out on port 5, USB for 3G/4G support |
| Product Family | hAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | Beeper |
| Dimensions | 113 x 89 x 28mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-28 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-28 V |
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 500 mA |
| Max total out (A) | 500 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB951UI-2HND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9531 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
24V 0.8A power adapter[/accesories]
MikroTik RB951Ui-2nD Access Point
The RB951Ui-2nD access point is an ideal solution for residential or small office environments requiring wireless access and connectivity for a limited number of wired devices. This device can be powered through the power jack or via passive PoE using a PoE injector, with the power adapter provided. The RB951Ui-2nD comes preconfigured, simplifying setup to the extent that users only need to connect the internet cable, power, and access the internet by connecting to the MikroTik network.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet ports
- Dual chain wireless 2.4 GHz
- Passive PoE output on port5
- USB port for 3G/4G modem
Please see the related tabs for the RB951Ui-2nD datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Mikrotik RB951Ui-2nD Access Point
Mikrotik RB951Ui-2nD Access Point
- 2.4GHz AP, Five Ethernet ports, PoE-out on port 5, USB for 3G/4G support
[properties]
| Properties | MikroTik hAP RB951UI-2ND |
| Description | 2.4GHz AP, Five Ethernet ports, PoE-out on port 5, USB for 3G/4G support |
| Product Family | hAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | Beeper |
| Dimensions | 113 x 89 x 28mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-28 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-28 V |
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 500 mA |
| Max total out (A) | 500 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB951UI-2HND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9531 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
24V 0.8A power adapter[/accesories]
MikroTik RB951Ui-2nD Access Point
The RB951Ui-2nD access point is an ideal solution for residential or small office environments requiring wireless access and connectivity for a limited number of wired devices. This device can be powered through the power jack or via passive PoE using a PoE injector, with the power adapter provided. The RB951Ui-2nD comes preconfigured, simplifying setup to the extent that users only need to connect the internet cable, power, and access the internet by connecting to the MikroTik network.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet ports
- Dual chain wireless 2.4 GHz
- Passive PoE output on port5
- USB port for 3G/4G modem
Please see the related tabs for the RB951Ui-2nD datasheet and compatible accessories.
Original: $55.00
-65%$55.00
$19.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2.4GHz AP, Five Ethernet ports, PoE-out on port 5, USB for 3G/4G support
[properties]
| Properties | MikroTik hAP RB951UI-2ND |
| Description | 2.4GHz AP, Five Ethernet ports, PoE-out on port 5, USB for 3G/4G support |
| Product Family | hAP Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | Beeper |
| Dimensions | 113 x 89 x 28mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-28 V |
| Max power consumption | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-28 V |
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 500 mA |
| Max total out (A) | 500 mA |
[/properties][specifications]
| Specifications | RB951UI-2HND |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | QCA9531 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9531 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 1MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -96 |
| 11MBit/s | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -89 |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 18 Receive Sensitivity: -74 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 20 Receive Sensitivity: -93 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 16 Receive Sensitivity: -71 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -30°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
[/specifications][accesories]
24V 0.8A power adapter[/accesories]
MikroTik RB951Ui-2nD Access Point
The RB951Ui-2nD access point is an ideal solution for residential or small office environments requiring wireless access and connectivity for a limited number of wired devices. This device can be powered through the power jack or via passive PoE using a PoE injector, with the power adapter provided. The RB951Ui-2nD comes preconfigured, simplifying setup to the extent that users only need to connect the internet cable, power, and access the internet by connecting to the MikroTik network.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet ports
- Dual chain wireless 2.4 GHz
- Passive PoE output on port5
- USB port for 3G/4G modem
Please see the related tabs for the RB951Ui-2nD datasheet and compatible accessories.














