Mikrotik RB951Ui-2HnD Access Point
- 2.4GHz AP with five Ethernet ports and PoE output on port 5. It has a 600MHz CPU, 128MB RAM and a USB port.
| Properties | MikroTik RB951UI-2HND |
| Description | 2.4GHz AP with five Ethernet ports and PoE output on port 5. It has a 600MHz CPU, 128MB RAM and a USB port |
| Product Family | RB900 Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | Beeper |
| Dimensions | 113 x 138 x 29mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 24 W |
| Max power consumption without attachments | 7 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 500 mA |
| Max total out (A) | 500 mA |
| Specifications | RB951UI-2HND |
| Memory | 128 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AR9344 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | AR8327-BL1A |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 2.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 23 Receive Sensitivity: -78 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 50°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
MikroTik RB951Ui-2HnD Access Point
The RB951Ui-2HnD is a wireless Small Office/Home Office (SOHO) access point featuring an advanced Atheros CPU and enhanced processing capabilities. Equipped with five Ethernet ports, a USB 2.0 port, and a high-power 2.4GHz 802.11b/g/n wireless access point with integrated antennas, it boasts a 600MHz CPU, 128MB of RAM, and a Power over Ethernet (PoE) output function for port #5, enabling it to supply power to other PoE compatible devices at the same voltage as the unit. The maximum load on the port is 500mA.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- AR9344, 1 core, 600 MHz CPU
- 128 MB RAM
- RouterOS
Please see the related tabs for the RB951Ui-2HnD datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Mikrotik RB951Ui-2HnD Access Point
Mikrotik RB951Ui-2HnD Access Point
- 2.4GHz AP with five Ethernet ports and PoE output on port 5. It has a 600MHz CPU, 128MB RAM and a USB port.
| Properties | MikroTik RB951UI-2HND |
| Description | 2.4GHz AP with five Ethernet ports and PoE output on port 5. It has a 600MHz CPU, 128MB RAM and a USB port |
| Product Family | RB900 Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | Beeper |
| Dimensions | 113 x 138 x 29mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 24 W |
| Max power consumption without attachments | 7 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 500 mA |
| Max total out (A) | 500 mA |
| Specifications | RB951UI-2HND |
| Memory | 128 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AR9344 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | AR8327-BL1A |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 2.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 23 Receive Sensitivity: -78 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 50°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
MikroTik RB951Ui-2HnD Access Point
The RB951Ui-2HnD is a wireless Small Office/Home Office (SOHO) access point featuring an advanced Atheros CPU and enhanced processing capabilities. Equipped with five Ethernet ports, a USB 2.0 port, and a high-power 2.4GHz 802.11b/g/n wireless access point with integrated antennas, it boasts a 600MHz CPU, 128MB of RAM, and a Power over Ethernet (PoE) output function for port #5, enabling it to supply power to other PoE compatible devices at the same voltage as the unit. The maximum load on the port is 500mA.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- AR9344, 1 core, 600 MHz CPU
- 128 MB RAM
- RouterOS
Please see the related tabs for the RB951Ui-2HnD datasheet and compatible accessories.
Original: $65.89
-65%$65.89
$23.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2.4GHz AP with five Ethernet ports and PoE output on port 5. It has a 600MHz CPU, 128MB RAM and a USB port.
| Properties | MikroTik RB951UI-2HND |
| Description | 2.4GHz AP with five Ethernet ports and PoE output on port 5. It has a 600MHz CPU, 128MB RAM and a USB port |
| Product Family | RB900 Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 USB type A |
| Extras | Beeper |
| Dimensions | 113 x 138 x 29mm |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 24 W |
| Max power consumption without attachments | 7 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 500 mA |
| Max total out (A) | 500 mA |
| Specifications | RB951UI-2HND |
| Memory | 128 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | AR9344 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | AR8327-BL1A |
| OS | RouterOS level 4 license |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 2.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless specifications | |
| 2.4 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -80 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 23 Receive Sensitivity: -78 |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -20°C to 50°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
MikroTik RB951Ui-2HnD Access Point
The RB951Ui-2HnD is a wireless Small Office/Home Office (SOHO) access point featuring an advanced Atheros CPU and enhanced processing capabilities. Equipped with five Ethernet ports, a USB 2.0 port, and a high-power 2.4GHz 802.11b/g/n wireless access point with integrated antennas, it boasts a 600MHz CPU, 128MB of RAM, and a Power over Ethernet (PoE) output function for port #5, enabling it to supply power to other PoE compatible devices at the same voltage as the unit. The maximum load on the port is 500mA.
Quick Specs:
- 5x 10/100 Ethernet Ports
- AR9344, 1 core, 600 MHz CPU
- 128 MB RAM
- RouterOS
Please see the related tabs for the RB951Ui-2HnD datasheet and compatible accessories.














