MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router
[shortdesc] [/shortdesc] [properties]
| Properties | MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router |
| Description | The MikroTik RB922UAGS-5HPacD is a professional-grade dual-band wireless router with high-power output. It provides fast internet speeds, multiple Gigabit Ethernet ports, and advanced security features, making it ideal for demanding environments like ISPs, businesses, and enterprises. |
| Product Family | Mikrotik RouterBOARDĀ |
| Product Type | Routerboard |
| Key Features | ⢠Dual-Band Wireless (2.4 GHz and 5 GHz) ⢠High-power output for extended coverage ⢠Multiple Gigabit Ethernet ports ⢠Advanced security features ⢠Professional-grade performance ⢠Ideal for ISPs, businesses, and enterprises |
[/properties] [specifications]
| Specifications | MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router |
| Product code | RB922UAGS-5HPacD |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9557 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 720 MHz |
| Dimensions | 105x105mm |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 100'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 17 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| Wireless specifications | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9882 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Ethernet | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Fiber | |
| SFP DDMI | yes |
| SFP ports | 1 |
| Peripherals | |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini-SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| Other | |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP00 |
| Wireless specifications (2.4 GHz) | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
[/specifications] [accesories] [/accesories]
The RB922UAGS-5HPacD is a versatile wireless router that can be customized to meet individual needs. It supports the latest 802.11ac standard, providing high-speed wireless capabilities with a maximum data rate of 866Mbit and support for 20/40/80MHz channels. The device includes multiple ports and slots, such as a 1x SFP cage, a mini-PCIe slot with SIM for 3G/4G modem or an additional wireless card, a USB port, a Gigabit Ethernet port, and two MMCX connectors for the integrated powerful 802.11ac 2x2 radio. Moreover, it comes with a RouterOS L4 (AP) license. The RB922UAGS-5HPacD supports a range of 5150 MHz-5875MHz.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- 1x SFP uplink port / SFP DDMI
- QCA9557, 1 core, 720 MHz CPU
- 128 MB RAM
Please see the related tabs for the RB922UAGS-5HPacD datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router
MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router
[shortdesc] [/shortdesc] [properties]
| Properties | MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router |
| Description | The MikroTik RB922UAGS-5HPacD is a professional-grade dual-band wireless router with high-power output. It provides fast internet speeds, multiple Gigabit Ethernet ports, and advanced security features, making it ideal for demanding environments like ISPs, businesses, and enterprises. |
| Product Family | Mikrotik RouterBOARDĀ |
| Product Type | Routerboard |
| Key Features | ⢠Dual-Band Wireless (2.4 GHz and 5 GHz) ⢠High-power output for extended coverage ⢠Multiple Gigabit Ethernet ports ⢠Advanced security features ⢠Professional-grade performance ⢠Ideal for ISPs, businesses, and enterprises |
[/properties] [specifications]
| Specifications | MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router |
| Product code | RB922UAGS-5HPacD |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9557 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 720 MHz |
| Dimensions | 105x105mm |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 100'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 17 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| Wireless specifications | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9882 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Ethernet | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Fiber | |
| SFP DDMI | yes |
| SFP ports | 1 |
| Peripherals | |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini-SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| Other | |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP00 |
| Wireless specifications (2.4 GHz) | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
[/specifications] [accesories] [/accesories]
The RB922UAGS-5HPacD is a versatile wireless router that can be customized to meet individual needs. It supports the latest 802.11ac standard, providing high-speed wireless capabilities with a maximum data rate of 866Mbit and support for 20/40/80MHz channels. The device includes multiple ports and slots, such as a 1x SFP cage, a mini-PCIe slot with SIM for 3G/4G modem or an additional wireless card, a USB port, a Gigabit Ethernet port, and two MMCX connectors for the integrated powerful 802.11ac 2x2 radio. Moreover, it comes with a RouterOS L4 (AP) license. The RB922UAGS-5HPacD supports a range of 5150 MHz-5875MHz.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- 1x SFP uplink port / SFP DDMI
- QCA9557, 1 core, 720 MHz CPU
- 128 MB RAM
Please see the related tabs for the RB922UAGS-5HPacD datasheet and compatible accessories.
Original: $106.70
-65%$106.70
$37.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc] [/shortdesc] [properties]
| Properties | MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router |
| Description | The MikroTik RB922UAGS-5HPacD is a professional-grade dual-band wireless router with high-power output. It provides fast internet speeds, multiple Gigabit Ethernet ports, and advanced security features, making it ideal for demanding environments like ISPs, businesses, and enterprises. |
| Product Family | Mikrotik RouterBOARDĀ |
| Product Type | Routerboard |
| Key Features | ⢠Dual-Band Wireless (2.4 GHz and 5 GHz) ⢠High-power output for extended coverage ⢠Multiple Gigabit Ethernet ports ⢠Advanced security features ⢠Professional-grade performance ⢠Ideal for ISPs, businesses, and enterprises |
[/properties] [specifications]
| Specifications | MikroTik RB922UAGS-5HPacD Router |
| Product code | RB922UAGS-5HPacD |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9557 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 720 MHz |
| Dimensions | 105x105mm |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 100'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30 V |
| Max power consumption | 17 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-30 V |
| Wireless specifications | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9882 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Ethernet | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| Fiber | |
| SFP DDMI | yes |
| SFP ports | 1 |
| Peripherals | |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini-SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| Other | |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP00 |
| Wireless specifications (2.4 GHz) | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
[/specifications] [accesories] [/accesories]
The RB922UAGS-5HPacD is a versatile wireless router that can be customized to meet individual needs. It supports the latest 802.11ac standard, providing high-speed wireless capabilities with a maximum data rate of 866Mbit and support for 20/40/80MHz channels. The device includes multiple ports and slots, such as a 1x SFP cage, a mini-PCIe slot with SIM for 3G/4G modem or an additional wireless card, a USB port, a Gigabit Ethernet port, and two MMCX connectors for the integrated powerful 802.11ac 2x2 radio. Moreover, it comes with a RouterOS L4 (AP) license. The RB922UAGS-5HPacD supports a range of 5150 MHz-5875MHz.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- 1x SFP uplink port / SFP DDMI
- QCA9557, 1 core, 720 MHz CPU
- 128 MB RAM
Please see the related tabs for the RB922UAGS-5HPacD datasheet and compatible accessories.














