Mikrotik RB921GS-5HPacD-15S-US Antenna - mANTBox 15s
- 5GHz 120 degree 15dBi dual polarization sector Integrated antenna with 720Mhz CPU, 128MB RAM, SFP, PSU and PoE
[properties]
| Properties | MikroTik mANTBox 15S Antenna RB921GS-5HPACD-15S-US |
| Description | 5GHz 120 degree 15dBi dual polarization sector Integrated antenna with 720Mhz CPU, 128MB RAM, SFP, PSU and PoE |
| Product Family | mANTBox Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| SFP | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 140 x 348 x 82 mm |
| Weight | Package: 1.35 Kg Unit: 816g |
| Polarization | Vertical and horizontal |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 9-30 V |
| Max power consumption | 13 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 12-28 V |
[/properties][specifications]
| Memory | 128 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | QCA9557 720 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| 3DB Beamwidth - azimuth | 120 deg |
| 3DB Beamwidth - elevation | 10 deg |
| VSWR | 1.43 typ, 1.8 max |
| Port to Port isolation | >40 dB min |
| Front-to-Back ratio | >30 Db |
| Cross Polarization | >30 dB |
| Frequency range | 5.17 - 5.825 GHz |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 15 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 21 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| 24V 0.8A power adapter |
| Gigabit PoE injector |
| DIN mount (K-27) |
| Metal ring (one) |
|
Fastening set K-25 for 1/2 Mini PCI express card
|
[/accesories]
MikroTik RB921GS-5HPacD-15S-US Antenna
The RB921GS-5HPacD-15S-US is fully equipped and operational, with all necessary components included. It is equipped with a high-speed 720 MHz CPU and features an integrated 802.11 ac/a/n wireless device capable of delivering up to 31 dBm output power. The RB921GS-5HPacD-15S-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock cannot be removed due to country regulations.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1x 1G SFP Port uplink
- QCA9557, 1 core, 720 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
Please see the related tabs for the RB921GS-5HPacD-15S-US datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Mikrotik RB921GS-5HPacD-15S-US Antenna - mANTBox 15s
Mikrotik RB921GS-5HPacD-15S-US Antenna - mANTBox 15s
- 5GHz 120 degree 15dBi dual polarization sector Integrated antenna with 720Mhz CPU, 128MB RAM, SFP, PSU and PoE
[properties]
| Properties | MikroTik mANTBox 15S Antenna RB921GS-5HPACD-15S-US |
| Description | 5GHz 120 degree 15dBi dual polarization sector Integrated antenna with 720Mhz CPU, 128MB RAM, SFP, PSU and PoE |
| Product Family | mANTBox Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| SFP | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 140 x 348 x 82 mm |
| Weight | Package: 1.35 Kg Unit: 816g |
| Polarization | Vertical and horizontal |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 9-30 V |
| Max power consumption | 13 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 12-28 V |
[/properties][specifications]
| Memory | 128 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | QCA9557 720 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| 3DB Beamwidth - azimuth | 120 deg |
| 3DB Beamwidth - elevation | 10 deg |
| VSWR | 1.43 typ, 1.8 max |
| Port to Port isolation | >40 dB min |
| Front-to-Back ratio | >30 Db |
| Cross Polarization | >30 dB |
| Frequency range | 5.17 - 5.825 GHz |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 15 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 21 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| 24V 0.8A power adapter |
| Gigabit PoE injector |
| DIN mount (K-27) |
| Metal ring (one) |
|
Fastening set K-25 for 1/2 Mini PCI express card
|
[/accesories]
MikroTik RB921GS-5HPacD-15S-US Antenna
The RB921GS-5HPacD-15S-US is fully equipped and operational, with all necessary components included. It is equipped with a high-speed 720 MHz CPU and features an integrated 802.11 ac/a/n wireless device capable of delivering up to 31 dBm output power. The RB921GS-5HPacD-15S-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock cannot be removed due to country regulations.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1x 1G SFP Port uplink
- QCA9557, 1 core, 720 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
Please see the related tabs for the RB921GS-5HPacD-15S-US datasheet and compatible accessories.
Original: $154.00
-65%$154.00
$53.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 5GHz 120 degree 15dBi dual polarization sector Integrated antenna with 720Mhz CPU, 128MB RAM, SFP, PSU and PoE
[properties]
| Properties | MikroTik mANTBox 15S Antenna RB921GS-5HPACD-15S-US |
| Description | 5GHz 120 degree 15dBi dual polarization sector Integrated antenna with 720Mhz CPU, 128MB RAM, SFP, PSU and PoE |
| Product Family | mANTBox Series |
| Product Type | Access Point |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| SFP | 1 |
| Extras | PCB temperature monitor Voltage Monitor Beeper |
| Dimensions | 140 x 348 x 82 mm |
| Weight | Package: 1.35 Kg Unit: 816g |
| Polarization | Vertical and horizontal |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 9-30 V |
| Max power consumption | 13 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 12-28 V |
[/properties][specifications]
| Memory | 128 MB |
| NAND Storage size | 128 MB |
| CPU | QCA9557 720 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 4 license |
| 3DB Beamwidth - azimuth | 120 deg |
| 3DB Beamwidth - elevation | 10 deg |
| VSWR | 1.43 typ, 1.8 max |
| Port to Port isolation | >40 dB min |
| Front-to-Back ratio | >30 Db |
| Cross Polarization | >30 dB |
| Frequency range | 5.17 - 5.825 GHz |
| Wireless capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 15 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless specifications | |
| 5 GHz | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 31 Receive Sensitivity: -96 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 21 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 30 Receive Sensitivity: -96 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 27 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| MTBF | Approximately 200.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
[/specifications][accesories]
| 24V 0.8A power adapter |
| Gigabit PoE injector |
| DIN mount (K-27) |
| Metal ring (one) |
|
Fastening set K-25 for 1/2 Mini PCI express card
|
[/accesories]
MikroTik RB921GS-5HPacD-15S-US Antenna
The RB921GS-5HPacD-15S-US is fully equipped and operational, with all necessary components included. It is equipped with a high-speed 720 MHz CPU and features an integrated 802.11 ac/a/n wireless device capable of delivering up to 31 dBm output power. The RB921GS-5HPacD-15S-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock cannot be removed due to country regulations.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Ports
- 1x 1G SFP Port uplink
- QCA9557, 1 core, 720 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
Please see the related tabs for the RB921GS-5HPacD-15S-US datasheet and compatible accessories.














