BaseBox 6 - 6GHz Integrated AP/Backbone/CPE with Gigabit Ethernet (RB912UAG-6HPnD-OUT)
[shortdesc] BaseBox 6: A versatile outdoor wireless device suitable for 6GHz operations, featuring two SMA connectors for antennas and an additional miniPCI-e slot. [/shortdesc]
[properties]| Properties | RB912UAG-6HPnD-OUT - BaseBox |
| Description | The BaseBox 6 in an outdoor wireless device, fitted with two SMA connectors for antennas, and a cable hood for protection against moisture. Designed to use as an 6GHz AP with Mikrotik's 6GHz CPEs. |
| Product Type | Outdoor Wireless Device |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| USB ports | 1 Type A |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 23 W |
| Max power consumption without attachments | 12 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| Specifications | RB912UAG-6HPnD-OUT - BaseBox |
| Architecture | MIPSBE |
| Memory | 64 MB |
| Storage size | 128 MB NAND |
| CPU | AR9342 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | AR9342 |
| Operating System | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | EAC |
| IP | IP54 |
| Features | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Wireless 6 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 6 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 6 GHz standards | 802.11a/n |
| Wireless 6 GHz chip model | AR9342 |
| Wireless 6 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Included Accessories | Metal ring (one) Gigabit PoE injector 24V 1.2A power adapter DIN mount (K-27) |
MikroTik RB912UAG-6HPND-OUT
The RB912UAG-6HPND-OUT is an outdoor wireless device equipped with two SMA connectors for antennas and a cable hood to shield against moisture. This model operates within the 6 GHz wireless spectrum in regions where this frequency range is accessible. It is designed with a mounting loop for tower or pole installation and includes a separate DIN rail mount. Additionally, the package contains a PoE injector and power supply unit. The case is designed for easy one-handed opening and is constructed to withstand environmental elements.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- AR9342, 1 core, 600 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB912UAG-6HPND-OUT datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


BaseBox 6 - 6GHz Integrated AP/Backbone/CPE with Gigabit Ethernet (RB912UAG-6HPnD-OUT)
BaseBox 6 - 6GHz Integrated AP/Backbone/CPE with Gigabit Ethernet (RB912UAG-6HPnD-OUT)
[shortdesc] BaseBox 6: A versatile outdoor wireless device suitable for 6GHz operations, featuring two SMA connectors for antennas and an additional miniPCI-e slot. [/shortdesc]
[properties]| Properties | RB912UAG-6HPnD-OUT - BaseBox |
| Description | The BaseBox 6 in an outdoor wireless device, fitted with two SMA connectors for antennas, and a cable hood for protection against moisture. Designed to use as an 6GHz AP with Mikrotik's 6GHz CPEs. |
| Product Type | Outdoor Wireless Device |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| USB ports | 1 Type A |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 23 W |
| Max power consumption without attachments | 12 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| Specifications | RB912UAG-6HPnD-OUT - BaseBox |
| Architecture | MIPSBE |
| Memory | 64 MB |
| Storage size | 128 MB NAND |
| CPU | AR9342 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | AR9342 |
| Operating System | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | EAC |
| IP | IP54 |
| Features | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Wireless 6 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 6 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 6 GHz standards | 802.11a/n |
| Wireless 6 GHz chip model | AR9342 |
| Wireless 6 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Included Accessories | Metal ring (one) Gigabit PoE injector 24V 1.2A power adapter DIN mount (K-27) |
MikroTik RB912UAG-6HPND-OUT
The RB912UAG-6HPND-OUT is an outdoor wireless device equipped with two SMA connectors for antennas and a cable hood to shield against moisture. This model operates within the 6 GHz wireless spectrum in regions where this frequency range is accessible. It is designed with a mounting loop for tower or pole installation and includes a separate DIN rail mount. Additionally, the package contains a PoE injector and power supply unit. The case is designed for easy one-handed opening and is constructed to withstand environmental elements.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- AR9342, 1 core, 600 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB912UAG-6HPND-OUT datasheet and compatible accessories.
Original: $97.89
-65%$97.89
$34.26Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc] BaseBox 6: A versatile outdoor wireless device suitable for 6GHz operations, featuring two SMA connectors for antennas and an additional miniPCI-e slot. [/shortdesc]
[properties]| Properties | RB912UAG-6HPnD-OUT - BaseBox |
| Description | The BaseBox 6 in an outdoor wireless device, fitted with two SMA connectors for antennas, and a cable hood for protection against moisture. Designed to use as an 6GHz AP with Mikrotik's 6GHz CPEs. |
| Product Type | Outdoor Wireless Device |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini SIM) |
| MiniPCI-e slots | 1 |
| USB ports | 1 Type A |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 23 W |
| Max power consumption without attachments | 12 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| Specifications | RB912UAG-6HPnD-OUT - BaseBox |
| Architecture | MIPSBE |
| Memory | 64 MB |
| Storage size | 128 MB NAND |
| CPU | AR9342 600 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Switch chip model | AR9342 |
| Operating System | RouterOS level 4 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| Certification | EAC |
| IP | IP54 |
| Features | Current Monitor PCB temperature monitor Voltage Monitor |
| Wireless 6 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 6 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 6 GHz standards | 802.11a/n |
| Wireless 6 GHz chip model | AR9342 |
| Wireless 6 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| Included Accessories | Metal ring (one) Gigabit PoE injector 24V 1.2A power adapter DIN mount (K-27) |
MikroTik RB912UAG-6HPND-OUT
The RB912UAG-6HPND-OUT is an outdoor wireless device equipped with two SMA connectors for antennas and a cable hood to shield against moisture. This model operates within the 6 GHz wireless spectrum in regions where this frequency range is accessible. It is designed with a mounting loop for tower or pole installation and includes a separate DIN rail mount. Additionally, the package contains a PoE injector and power supply unit. The case is designed for easy one-handed opening and is constructed to withstand environmental elements.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- AR9342, 1 core, 600 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB912UAG-6HPND-OUT datasheet and compatible accessories.














