Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S
[properties]
| Properties | Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S |
| Description | The MikroTik mANTBox 2 12s (RB911G-2HPnD-12S) is a powerful outdoor wireless device with an integrated dual-polarized antenna. Offering 2.4GHz wireless connectivity and high gain, this compact and weatherproof unit is perfect for long-distance wireless links, providing reliable performance for outdoor networking needs |
| Product Family | MikroTik mANTBox Series |
| Product Type | Wireless Outdoor Device |
[/properties] [specifications]
| Specifications | Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S |
| CPUĀ | AR9342 600 MHz |
| Size of RAMĀ | 64 MB |
| Data storageĀ | 128 MB NAND, 64 KB Flash |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| WirelessĀ | Built-in 2.4 GHz 802.11b/g/n, dual-chain |
| Wireless regulationsĀ | Specific frequency range can be limited by country regulations |
| PCB temperature monitorĀ | Yes |
| Voltage monitorĀ | Yes |
| Power inputĀ | jack: 8-30 V DC, PoE in: 10-28 V DC |
| Power consumptionĀ | 11 W |
| LEDs | 8 |
| Beeper | Yes |
| Operating systemĀ | MikroTik RouterOS, Level 4 license |
| Antenna gainĀ | 12 dbi |
| Frequency rangeĀ | 2312 - 2732 MHz |
| PolarizationĀ | Vertical and horizontal |
| 3DB Beamwidth - azimuthĀ | 120 deg |
| DimensionsĀ | 140 x 348 x 82 mm |
| Wireless specifications | |
| 1MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -100 |
| 11MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -94 |
| 6MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -96 |
| 54MBit/s | Tx (dBm): 27 Rx (dBm): -78 |
| MCS0 | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -96 |
| MCS7 | Tx (dBm): 24 Rx (dBm): -73 |
[/specifications] [accesories] [/accesories]
MikroTik RB911G-2HPND-12S Antenna
The RB911G-2HPnD-12S is a 2.4 GHz integrated Base Station with a long range of 12dBi and a 120-degree coverage. It is equipped with a high-speed 600 MHz CPU, a Gigabit Ethernet port, and an integrated 802.11 b/g/n wireless device capable of delivering up to 30 dBm output power. This device is designed to be compatible with the SXT type mount, allowing for use with robust and adaptable QuickMount systems. Additionally, it includes the quickMOUNT PRO as part of its package.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- AR9342, 1 core, 600 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB911G-2HPnD-12S datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S
Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S
[properties]
| Properties | Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S |
| Description | The MikroTik mANTBox 2 12s (RB911G-2HPnD-12S) is a powerful outdoor wireless device with an integrated dual-polarized antenna. Offering 2.4GHz wireless connectivity and high gain, this compact and weatherproof unit is perfect for long-distance wireless links, providing reliable performance for outdoor networking needs |
| Product Family | MikroTik mANTBox Series |
| Product Type | Wireless Outdoor Device |
[/properties] [specifications]
| Specifications | Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S |
| CPUĀ | AR9342 600 MHz |
| Size of RAMĀ | 64 MB |
| Data storageĀ | 128 MB NAND, 64 KB Flash |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| WirelessĀ | Built-in 2.4 GHz 802.11b/g/n, dual-chain |
| Wireless regulationsĀ | Specific frequency range can be limited by country regulations |
| PCB temperature monitorĀ | Yes |
| Voltage monitorĀ | Yes |
| Power inputĀ | jack: 8-30 V DC, PoE in: 10-28 V DC |
| Power consumptionĀ | 11 W |
| LEDs | 8 |
| Beeper | Yes |
| Operating systemĀ | MikroTik RouterOS, Level 4 license |
| Antenna gainĀ | 12 dbi |
| Frequency rangeĀ | 2312 - 2732 MHz |
| PolarizationĀ | Vertical and horizontal |
| 3DB Beamwidth - azimuthĀ | 120 deg |
| DimensionsĀ | 140 x 348 x 82 mm |
| Wireless specifications | |
| 1MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -100 |
| 11MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -94 |
| 6MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -96 |
| 54MBit/s | Tx (dBm): 27 Rx (dBm): -78 |
| MCS0 | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -96 |
| MCS7 | Tx (dBm): 24 Rx (dBm): -73 |
[/specifications] [accesories] [/accesories]
MikroTik RB911G-2HPND-12S Antenna
The RB911G-2HPnD-12S is a 2.4 GHz integrated Base Station with a long range of 12dBi and a 120-degree coverage. It is equipped with a high-speed 600 MHz CPU, a Gigabit Ethernet port, and an integrated 802.11 b/g/n wireless device capable of delivering up to 30 dBm output power. This device is designed to be compatible with the SXT type mount, allowing for use with robust and adaptable QuickMount systems. Additionally, it includes the quickMOUNT PRO as part of its package.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- AR9342, 1 core, 600 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB911G-2HPnD-12S datasheet and compatible accessories.
Original: $108.90
-65%$108.90
$38.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[properties]
| Properties | Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S |
| Description | The MikroTik mANTBox 2 12s (RB911G-2HPnD-12S) is a powerful outdoor wireless device with an integrated dual-polarized antenna. Offering 2.4GHz wireless connectivity and high gain, this compact and weatherproof unit is perfect for long-distance wireless links, providing reliable performance for outdoor networking needs |
| Product Family | MikroTik mANTBox Series |
| Product Type | Wireless Outdoor Device |
[/properties] [specifications]
| Specifications | Mikrotik mANTBox 2 12s - RB911G-2HPnD-12S |
| CPUĀ | AR9342 600 MHz |
| Size of RAMĀ | 64 MB |
| Data storageĀ | 128 MB NAND, 64 KB Flash |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
| WirelessĀ | Built-in 2.4 GHz 802.11b/g/n, dual-chain |
| Wireless regulationsĀ | Specific frequency range can be limited by country regulations |
| PCB temperature monitorĀ | Yes |
| Voltage monitorĀ | Yes |
| Power inputĀ | jack: 8-30 V DC, PoE in: 10-28 V DC |
| Power consumptionĀ | 11 W |
| LEDs | 8 |
| Beeper | Yes |
| Operating systemĀ | MikroTik RouterOS, Level 4 license |
| Antenna gainĀ | 12 dbi |
| Frequency rangeĀ | 2312 - 2732 MHz |
| PolarizationĀ | Vertical and horizontal |
| 3DB Beamwidth - azimuthĀ | 120 deg |
| DimensionsĀ | 140 x 348 x 82 mm |
| Wireless specifications | |
| 1MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -100 |
| 11MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -94 |
| 6MBit/s | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -96 |
| 54MBit/s | Tx (dBm): 27 Rx (dBm): -78 |
| MCS0 | Tx (dBm): 30 Rx (dBm): -96 |
| MCS7 | Tx (dBm): 24 Rx (dBm): -73 |
[/specifications] [accesories] [/accesories]
MikroTik RB911G-2HPND-12S Antenna
The RB911G-2HPnD-12S is a 2.4 GHz integrated Base Station with a long range of 12dBi and a 120-degree coverage. It is equipped with a high-speed 600 MHz CPU, a Gigabit Ethernet port, and an integrated 802.11 b/g/n wireless device capable of delivering up to 30 dBm output power. This device is designed to be compatible with the SXT type mount, allowing for use with robust and adaptable QuickMount systems. Additionally, it includes the quickMOUNT PRO as part of its package.
Quick Specs:
- 1x 10/100/1000 Ethernet Port
- AR9342, 1 core, 600 MHz CPU
- PoE-in: Passive PoE
- 64 MB RAM
Please see the related tabs for the RB911G-2HPnD-12S datasheet and compatible accessories.














