Mikrotik RB911-5HacD-US Router Board
- 650Mhz CPU, 64MB RAM, 1xEthernet, onboard 5Ghz dual chain wireless with AC, RouterOS L3
| Properties | MikroTik RB911-5HACD-US |
| Description | 650Mhz CPU, 64MB RAM, 1xEthernet, onboard 5Ghz dual chain wireless with AC, RouterOS L3 |
| Product Type | Routerboard |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | 113 x 89 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 7 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| Specifications | RB911-5HACD-US |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Wireless Capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Operating frequency | 5170 - 5250 MHz 5725 - 5835 MHz |
| Wireless specifications | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 29 Receive Sensitivity: -95 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 26 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 29 Receive Sensitivity: -95 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS0-9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP00 |
[/specifications]
[accesories]
[/accesories]
The 911 Lite5 ac is upgrade for our low-cost 911 Lite5 dual model. Its a small CPE type RouterBOARD wireless router with an integrated 5Ghz dual-chain wireless card, now with added 802.11ac support. Its equipped with powerful 650MHz CPU and 64MB, great for building custom 5Ghz CPE or Backhaul units. Unit is equipped with 10/100Mbps Ethernet port. We have two versions available. RB911-5HacD-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock cannot be removed
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Mikrotik RB911-5HacD-US Router Board
Mikrotik RB911-5HacD-US Router Board
- 650Mhz CPU, 64MB RAM, 1xEthernet, onboard 5Ghz dual chain wireless with AC, RouterOS L3
| Properties | MikroTik RB911-5HACD-US |
| Description | 650Mhz CPU, 64MB RAM, 1xEthernet, onboard 5Ghz dual chain wireless with AC, RouterOS L3 |
| Product Type | Routerboard |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | 113 x 89 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 7 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| Specifications | RB911-5HACD-US |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Wireless Capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Operating frequency | 5170 - 5250 MHz 5725 - 5835 MHz |
| Wireless specifications | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 29 Receive Sensitivity: -95 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 26 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 29 Receive Sensitivity: -95 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS0-9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP00 |
[/specifications]
[accesories]
[/accesories]
The 911 Lite5 ac is upgrade for our low-cost 911 Lite5 dual model. Its a small CPE type RouterBOARD wireless router with an integrated 5Ghz dual-chain wireless card, now with added 802.11ac support. Its equipped with powerful 650MHz CPU and 64MB, great for building custom 5Ghz CPE or Backhaul units. Unit is equipped with 10/100Mbps Ethernet port. We have two versions available. RB911-5HacD-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock cannot be removed
Original: $46.20
-65%$46.20
$16.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 650Mhz CPU, 64MB RAM, 1xEthernet, onboard 5Ghz dual chain wireless with AC, RouterOS L3
| Properties | MikroTik RB911-5HACD-US |
| Description | 650Mhz CPU, 64MB RAM, 1xEthernet, onboard 5Ghz dual chain wireless with AC, RouterOS L3 |
| Product Type | Routerboard |
| Ports | |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Dimensions | 113 x 89 mm |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 7 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| Specifications | RB911-5HACD-US |
| Memory | 64 MB |
| Flash Storage size | 16 MB |
| CPU | QCA9531 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| OS | RouterOS level 3 license |
| MTBF | Approximately 100.000 hours at 25C |
| Temperature | -40°C to 70°C tested |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Wireless Capabilities | |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 867 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac |
| Wireless 5 GHz chip model | QCA9892 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
| Operating frequency | 5170 - 5250 MHz 5725 - 5835 MHz |
| Wireless specifications | |
| 6MBit/s | Transmit (dBm): 29 Receive Sensitivity: -95 |
| 54MBit/s | Transmit (dBm): 26 Receive Sensitivity: -81 |
| MCS0 | Transmit (dBm): 29 Receive Sensitivity: -95 |
| MCS7 | Transmit (dBm): 25 Receive Sensitivity: -77 |
| MCS0-9 | Transmit (dBm): 22 Receive Sensitivity: -72 |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP00 |
[/specifications]
[accesories]
[/accesories]
The 911 Lite5 ac is upgrade for our low-cost 911 Lite5 dual model. Its a small CPE type RouterBOARD wireless router with an integrated 5Ghz dual-chain wireless card, now with added 802.11ac support. Its equipped with powerful 650MHz CPU and 64MB, great for building custom 5Ghz CPE or Backhaul units. Unit is equipped with 10/100Mbps Ethernet port. We have two versions available. RB911-5HacD-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock cannot be removed














